مخالفت وکلای ترامپ با درخواست وزارت دادگستری برای ادامه بررسی اسناد ضبط شده از ملک وی

0

[ad_1]

تیم وکلای رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا روز دوشنبه ۲۱ شهریور با درخواست وزارت دادگستری برای ادامه بررسی اسناد محرمانه ضبط شده در ملک شخصی دونالد ترامپ مخالفت کردند.

وکلای او به قاضی ارشد ایلین کَنون که در دادگاه منطقه پالم‌بیچ فلوریدا به درگیری حقوقی بین آقای ترامپ و نهادهای قانونی آمریکا بر سر اسناد طبقه‌بندی کشف شده در ملک شخصی او رسیدگی می‌کند، گفتند که ماجرا از کنترل خارج شده و دولت کنونی برای مجرم معرفی کردن آقای ترامپ غرض‌ورزی می‌کند.

تیم وکالت رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا افزود نباید گذاشت دولت این ماجرا را ادامه دهد زیرا ظن این وجود دارد که مسائل به گونه‌ای طراحی شده پیش برده شود که نتیجه مورد نظر علیه آقای ترامپ در این پرونده حاصل شود.

دادستانی آمریکا که ماه گذشته مجوز لازم را به اف‌بی‌آی، پلیس فدرال، برای ورود به ملک آقای ترامپ داده بود، هشدار داده است اگر دادگاه مانع از ادامه بررسی‌های قضایی لازم بر روی اسناد و عملکرد رئیس‌جمهوری پیشین شود، به دادگاه تجدیدنظر در ایالت آتلانتا مراجعه خواهد کرد.

ایلین کَنون که در زمان ریاست‌جمهوری آقای ترامپ به عنوان قاضی ارشد منطقه پالم‌بیچ منصوب شد، هفته گذشته در میان مخالفت شدید نهادهای قانونی، با درخواست وکلای دونالد ترامپ برای انتصاب یک کارشناس مستقل برای رسیدگی به اسناد موافقت کرد.

تیم حقوقی آقای ترامپ خواسته بود حدود صد سند از میان بیش از ۱۱ هزار ورقی که ماه گذشته پس از ورود ماموران اف‌بی‌آی به ملک مارلاگو توقیف شد، از سوی ناظر مستقل رسیدگی شود که آیا حقیقتا در ردیف اسناد کاملا محرمانه بوده است یا نه.

وکلای آقای ترامپ این «استدلال» را پیش می‌برند که رئیس‌جمهوری حق قانونی داشته است تا مهر محرمانه را از روی هر سندی که بخواهد بردارد و از آن کپی هم بگیرد.

رسانه‌های آمریکا مدعی هستند که دستیاران آقای ترامپ در آخرین روز حضور او در کاخ سفید «تلی از اوراق» را در جعبه‌ها نهادند تا وی آن را به ملک خود در پالم‌بیچ منتقل کند.

واشینگتن پست نوشته بود که یک سند فوق محرمانه مربوط به دفاع نظامی یک کشور معین در میان اسناد انتقال یافته به خانه شخصی آقای ترامپ بوده است که به توان هسته‌ای مربوط می‌شود. نام آن کشور اعلام نشده است.

به نوشته رسانه‌های آمریکا، برخی از این اسناد دارای چنان حساسیت بالای اطلاعاتی و امنیتی هستند که حتی رویت آن‌ها با کسب مجوز ویژه شخص رئیس‌جمهوری یا وزیران معینی در کابینه آمریکا امکان‌پذیر بوده است.

دونالد ترامپ و جو بایدن در روزهای اخیر یکدیگر و هواداران رقیب را به رفتار «فاشیستی» متهم کرده و گفته‌اند که با این شیوه‌ها کشور به سوی «سقوط» رفته است.

نهادهای قانونی آمریکا گفته‌اند که اظهارات آقای ترامپ و هواداران متعصب او، مانند این‌که وزارت دادگستری آمریکا «یک هیولای سیاسی» است، ممکن است حتی به خشونت فیزیکی و یک تهدید واقعی علیه مجریان قانون مبدل شود.

درگیری‌های شدید سیاسی و حقوقی بر سر این ماجرا فعلا موقعیت دونالد ترامپ را در میان هوادارانش تحکیم کرده است.

با این حال او که یک نامزد بالقوه برای انتخابات ریاست‌جمهوری نوامبر ۲۰۲۴ است، هنوز نظر نهایی خود را بیان نکرده اما تمایل زیادی در این راستا نشان داده است.

در این میان، رسانه‌های آمریکا هر روز گزارش‌های متعددی در مورد اثرات این درگیری بر روند انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره که آبان امسال برگزار می‌شود، منتشر می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ف.ر/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.