مذاکرات احیای برجام به بن‌بست رسید

0

[ad_1]

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید:«مذاکرات برای بازگرداندن ایران و آمریکا به توافقی که برنامه هسته‌ای تهران را در ازای لغو تحریم‌ها محدود می‌کند، در بن‌بست قرار گرفته‌ است.»

جوزپ بورل، چهارشنبه بیست‌وسوم شهریور به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است: «من می‌ترسم که با شرایط سیاسی در ایالات متحده و بسیاری از جهت‌گیری‌های کنونی، اکنون ما در گونه‌ای از بن‌بست متوقف شویم.»

بورل طی یک سال و نیم گذشته تلاش‌هایی را برای احیای توافق هسته‌ای ایران که در سال ۲۰۱۵ صورت گرفته‌بود، انجام داده‌ است.

این توافق، از زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت، آمریکا را در سال ۲۰۱۸ از آن خارج کرد، به‌شدت دچار اختلال شد.

ایران در این مدت با برخی اقدام‌ها از جمله افزایش شدید ذخایر اورانیوم غنی‌شده و خاموش کردن دوربین‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، از پایبندی به برخی تعهدات روی‌گردان بود.

این امر، واکنش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، را در پی داشته‌ است. ماه گذشته، جوزپ بورل متنی را به همه طرف‌ها ارائه کرد که در آن زمان، آخرین پیشنهاد و قطعی قلمداد شد.

بورل به خبرگزاری فرانسه گفت که آن پیشنهاد «بهترین نقطه تعادل بین همه دیدگاه‌ها» است.

اکنون وضعیت سیاسی در ایالات متحده تغییر کرده، زیرا جو بایدن، با انتخابات میان دوره ای کنگره در ماه نوامبر روبه‌رو می‌شود که معامله با ایران را دشوارتر می‌کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که در ماههای گذشته، پیشنهادها در راستای هم‌گرایی بود، اما متاسفانه بعد از تابستان، تازه‌ترین‌ پیشنهادها هریک به مسیری جداگانه می‌رود.

او گفته‌است: «آخرین پیشنهادهای ایران سازنده نبود، چرا‌که ما تقریبا در حال رسیدن به هدف بودیم، اما ناگهان پیشنهادهایی تازه از راه رسید.»

بورل می‌گوید که با این پیشنهاد‌ها، فضای سیاسی به سمتی نامساعد سوق یافت. او با اظهار تاسف گفته‌ است که انتظار پیشرفتی غیرمنتظره‌ را در روزهای آینده ندارد.

طرف‌های اروپایی توافق هسته‌ای، بریتانیا، فرانسه و آلمان، هفته گذشته گفتند که در مورد صداقت ایران برای تمایل به بازگشت به توافق برجام «تردید جدی» دارند.

ایران این بیانیه مشترک را «غیرسازنده» و «تاسف‌آور» خوانده‌ بود.

بورل اینک به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است که دیگر نمی‌تواند چیزی تازه را برای رفع بن‌بست ارائه کند. او گفته‌ است که از سمت خودش، دیگر هیچ‌ موردی برای پیشنهاد‌ دادن ندارد.

جوزپ بورل، روند کنونی که کل توافق‌ها را به‌خطر می‌اندازد، مایه نگرانی بسیار، خوانده‌ است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.