مذاکرات صلح میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان در واشنگتن برگزار می‌شود

0

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری ارمنستان روز شنبه گفت که کشورش و جمهوری آذربایجان روز یکشنبه دور جدیدی از مذاکرات را در تلاش برای عادی سازی روابط در واشنگتن برگزار خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنی بادالیان، سخنگوی وزارت امور خارجه ارمنستان، در صفحه رسمی خود در فیسبوک گفت: «از ۳۰ آوریل، آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان، برای یک سفر کاری در واشنگتن دی‌سی خواهد بود.»

جمهوری آذربایجان هنوز واکنشی به این خبر نشان نداده است.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان از زمان فروپاشی شوروی و کسب استقلال در سال ١٩٩١، در دو جنگ عمده بر سر ناگورنو-قره‌باغ رودرروی هم ایستاده‌اند. اگرچه این منطقه در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از جمهوری آذربایجان شناخته می‌شود، ساکنان آن عمدتا ارمنی هستند.

به رغم سال‌ها تلاش برای میانجیگری بین ارمنستان و آذربایجان هنوز این دو کشور به یک توافق صلح نرسیده‌اند تا مسائل حل‌نشده مثل تعیین مرزها و بازگرداندن زندانیان را حل کند.

جمهوری آذربایجان یکشنبه گذشته یک ایست بازرسی در گذرگاه لاچین که منطقه قره‌باغ را به ارمنستان متصل می‌کند برپا کرد؛ اقدامی که ارمنستان آن را نقض فاحش آتش‌بس سال ۲۰۲۰ می خواند.

واشنگتن در واکنش به این خبر گفت که عمیقا نگران است که ایجاد یک ایست بازرسی از سوی جمهوری آذربایجان در کریدور لاچین، «تلاش‌ها برای ایجاد اعتماد در روند صلح را تضعیف کند.»

رهبران جمهوری ارمنستان و جمهوری آذربایجان بهمن سال گذشته، با حضور وزیر امور خارجه آمریکا در حاشیه نشست امنیتی مونیخ دیدار کردند.

آنتونی بلینکن این دیدار را فرصتی تاریخی برای برقراری صلح واقعی پس از ۳۰ سال منازعه میان دو کشور خواند و افزود واشنگتن متعهد به حمایت از تلاش‌ها برای ایجاد صلح است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.