مراسم سالروز تولد پویا بختیاری با ابراز «امید» برای «تولد دوباره ایران» برگزار شد

0

[ad_1]

در آستانه سالگرد کشته شدن مهسا امینی، مراسم یادبود تولد ۳۱ سالگی پویا بختیاری، معترض کشته شده در جریان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸، با حضور شماری از اعضای خانواده‌اش و فعالان مدنی بر مزار او برگزار شد.

در این مراسم که روز یک‌شنبه ۱۹ شهریور بر مزار پویا بختیاری در کرج برگزار شد، عموی او مهرداد بختیاری در پیامی که «به نام ایران» آغاز کرد، گفت، این «جان‌باخته راه آزادی مهین»، «اگر امروز بود، ۳۱ ساله می‌شد، اما شوربختانه خودش در خاک آرمیده و پدر و مادرش به جرم دادخواهی خون فرزندشان در زندان» هستند.

مهرداد بختیاری تأکید کرد: «یاد پویا و نام پویا در دل میلیون‌ها انسان آزاده زنده است. به امید تولد دوباره ایران! پاینده ایران!»

  • پیام شاهزاده رضا پهلوی برای تولد پویا بختیاری

همچنین، شاهزاده رضا پهلوی روز یک‌شنبه با انتشار تصویری از منوچهر بختیاری و ناهید شیرپیشه بر مزار فرزندشان در پیام‌رسان ایکس نوشت: «این نقطه پرافتخار که اکنون در آن قرار داریم آسان به دست نیامده است. چه جان‌های درخشانی که در این مسیر سخت ولی روشن از میان ما رفتند و در آسمان ایران، ستاره‌ای جاودان شدند.»

شاهزاده رضا پهلوی پویا بختیاری را «نمونه‌ای از این جاویدنامان» دانست که «امروز ۱۹ شهریورماه در زادروزش قرار داریم» و او را «جوانی میهن‌پرست، شجاع و آگاه، تربیت‌شده‌ مادر و پدری انسان‌ساز، ایران‌دوست و آزادی‌خواه» توصیف کرد.

او اضافه کرد: «در زادروز جاویدنام پویا، با او برای به بارنشانی آرزوهای ملی‌اش تجدید عهد و پیمان می‌کنیم.»

سالگرد تولد پویا بختیاری تنها چند روز پیش از سالگرد کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد برگزار شده است.

پوران ناظمی، فعال حقوق بشر، با انتشار ویدئویی از مراسم سال گذشته تولد پویا بختیاری بر مزار او، در اینستاگرام نوشت «کسی باور نمی‌کرد سه روز بعد» از جمع شدن «بر سر آرامگاه» پویا، «خیابان‌های ایران آکنده از بوی دود و باروت بشود. کسی نمی‌دانست هزاران جوان رشید و دلاور ستون‌های استبداد را به لرزه در بیاورند.»

او «با یاد پویا که گفت من هم فرزند کسی هستم» و «یک بار برای همیشه بیایید به امید طلوعی بهتر»، اضافه کرد: «نمی‌دانستیم بسیاری از این جوانان آگاه و آزادیخواه جان شیرین را فدای آزادی و عدالت خواهند کرد.»

پوران ناظمی، در هفته‌های گذشته و یک سال پس از بازداشت مادر پویا بختیاری، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا با اشاره به افزایش فشار جمهوری اسلامی بر خانواده‌های دادخواه، ناهید شیرپیشه را نماینده خانواده بزرگ دادخواهان در ایران نامید.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.