مرز ایران و عراق بسته شد؛ وزیر کشور می‌گوید چنین تجمعات گسترده‌ای صلاح نیست

0

[ad_1]

به‌رغم تبلیغات گسترده جمهوری اسلامی مبنی بر آماده‌بودن امکانات برای مراسم حکومتی «پیاده‌روی اربعین»، روز جمعه ۱۸ شهریور اعلام شد تمام مرز‌های منتهی به معابر خروجی ایرانیان به عراق به‌دلیل «ناکافی بودن امکانات، کثرت جمعیت و هوای گرم» تا اطلاع بعدی بسته شد.

به‌گزارش تسنیم، رئیس ستاد مرکزی اربعین با اعلام این خبر گفت که «استمرار وضعیت فعلی قطعاً مخاطرات جدی برای امنیت سلامت زائران در پی دارد».

هم‌زمان یک فرمانده نیروی انتظامی نیز از توقف صدور گذرنامه ویژه اربعین از امروز خبر داد و از ایرانیانی که در مسیر هستند خواست که به شهرهایشان برگردند.

محمد شرفی، فرمانده قرارگاه فراجا، همچنین افزود که علی‌رغم «تلاش‌ها و فعالیت‌های دیپلماسی»، فراهم آوردن شرایط مطلوب «از سوی طرف عراقی مقدور نبود».

ساعتی پس از اعلام این خبر، وزیر کشور نیز از آمادگی پلیس برای مسدود کردن مسیرها خبر داد گفت در این شرایط «صلاح نیست چنین تجمعات گسترده‌ای داشته باشیم».

احمد وحیدی، وزیر کشور، همچنین از خواستار بازگشت ایرانیان از مسیرهای منتهی به مرزها شد و دلیل آن را وجود «مشکل در طرف مرزهای عراقی» اعلام کرد.

به‌گفته وزیر کشور، عراق ظرفیت تخلیه از پایانه‌های مرزی را ندارد و «حجم بسیار زیادی از زائران در مرزها باقی مانده‌اند».

این در حالی است که برخی مقامات جمهوری اسلامی قبلاً پیش‌بینی کرده بودند که شمار ایرانیان راهی عراق برای اربعین «به حدود پنج میلیون نفر» خواهد رسید و وب‌سایت علی خامنه‌ای, رهبر جمهوری اسلامی، نیز روز ۱۶ شهریور با انتشار ویژه‌نامه‌ای، از این مراسم با عنوان راهپیمایی جهانی» یاد کرد.

این وب‌سایت همچنین سخنان آقای خامنه‌ای درباره راه‌پیمایی اربعین را بازنشر کرد که گفته بود: «حرکت عظیم میلیونی بین نجف و کربلا… آن وقتی که لازم باشد با خطر همراه شود، باز هم این شور و شوق در ملت ما وجود دارد. این را باید نگه داشت. این ضامن بقای کشور است.»

بسته‌شدن مرزهای ایران و عرق به‌ روی مسافران ایران در نتیجۀ آشفتگی و بی‌نظمی گسترده در حالی رخ داده است که در روزهای اخیر گزارش‌های شهروندی متعددی نیز در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر «بی‌نظمی، نبودِ امکانات حمل‌ونقل و مشکلات گسترده بهداشتی» در مسیرها منتشر شده بود.

مراسم پیاده‌روی اربعین که در چندین سال اخیر با حمایت گسترده نهادهای دولتی و نظامی ایران برگزار می‌شد، مراسمی است که مقامات جمهوری اسلامی از آن به‌‌عنوان «مانور نمایش قدرت سپاه و جمهوری اسلامی در عراق و منطقه خاورمیانه» یاد می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، تسنیم و وب‌سایت رادیو فردا؛ ر.ش

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.