مرگ یک کودک معلول در تهران؛ پدر به خاطر «آثار کبودی و سوختگی» شکایت کرد

0

[ad_1]

یک مرد از مدیر و کارمندان یک مرکز خصوصی نگهداری از معلولان به خاطر آثار «کبودی و سوختگی» روی تن پسرش که فوت کرده است به دادسرای جنایی تهران شکایت کرده است.

این خبر چند روز پس از انتشار ویدئویی از شرب و شتم یک معلول در مرکز توانبخشی «نیلوفران آبی» بوشهر و واکنش‌ها به آن منتشر شده است.

به گزارش‌ اعتماد آنلاین، پزشکان علت مرگ این کودک را «ایست قلبی» تشخیص داده بودند ولی پدرش می‌گوید «آثار متعدد کبودی و سوختگی» را روی بدن فرزندش مشاهده کرده است.

او همچنین گفته است که موضوع بستری شدن پسرش در بیمارستان را دیر به اطلاع او رسانده بودند و تصورش این بود که به خاطر فوت فرزند دیگرش، «مراعات حالش را کرده‌ بودند.»

بر اساس این گزارش، بازپرس جنایی دستور تحقیق در مورد علت و زمان ضرب و جرح و کبودی و سوختگی‌های این کودک را صادر کرده است.

او همچنین دستور داده است که موضوع از طریق سازمان بهزیستی بررسی شود و مدیر مرکز مورد نظر نیز برای پاره‌ای توضیحات در داسرای جنایی حضور یابد تا مشخص شود آیا معولان در مرکز تحت مدیریت او مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند یا نه.

هفته گذشته نیز کمپین معلولان در شبکه‌های اجتماعی خود ویدیویی از کتک‌زدن معلولان و خشونت علیه آنها از طرف کارکنان مرکز توانبخشی «نیلوفران آبی» منتشر کرد.

در این ویدیوی کوتاه که توسط دوربین مداربسته ضبط شده، و شامل چندین فیلم‌ مجزای متعلق به مرداد و شهریور سال گذشته است، کارکنان زن و مرد این مرکز خصوصی، به کتک زدن معلولان ذهنی از جمله نشستن روی آنها، بستن دست و پای‌شان به تخت و فشردن گلوی آنها می‌پردازند.

پس از رسانه‌ای شدن خبر و واکنش‌های گسترده به آن، رئیس کل دادگستری بوشهر این پرونده را تنها به یک خاطی محدود کرد و گفت دستور بازداشت او صادر شده و برای این مرکز نگهداری معلولان هم پرونده کیفری تشکیل شده است.

در این حال، شماری از معلولان برای ابراز همدردی و همبستگی با معلولان آسیب‌دیده و خانواده‌های معلولان فوت‌شده، در مقابل بهزیستی در تهران تجمع کردند و خواستار برکناری رئیس این سازمان شدند.

نگهداری از معلولان در شرایط نامناسب، موضوعی است که چندین بار در سال‌های گذشته خبرساز شده، ولی به گفته فعالان حقوق معلولان، سازمان بهزیستی طرف مراکز را گرفته و اقدامی برای پیشگیری از حوادثی مشابه انجام نداده است.

کمپین ⁧‫معلولان⁩ در پاییز سال قبل هم در گزارشی از ⁧‫مسمومیت⁩ دسته‌جمعی ۹ تن از معلولان و مرگ یک معلول در مرکز نگهداری ⁧‫امیرالمومنین در شهرستان فسا خبر داد.

بر اساس این گزارش، در روز ۳۰ مهر سال گذشته، تعدادی از ⁧معلولان⁩ که در این مرکز نگهداری می‌شدند، دچار ⁧‫مسمومیت⁩ و اسهال شدند و در پی این حادثه، یک تن جان خود را از دست داد که پزشکی قانونی استان ⁧‫فارس⁩، علت مرگ را آنفولانزا اعلام کرد.

در اواخر تیرماه همان سال، کمپین ⁧‫معلولان⁩ خبر ⁧‫مسمومیت⁩ دسته‌جمعی و مرگ ۳ معلول در مرکز نگهداری ⁧‫المهدی⁩ در شهرستان ⁧‫ممسنی⁩ در استان فارس را نیز علنی کرده بود.

در این مورد نیز رئیس اداره بهزیستی ممسنی عنوان کرد که مسمومیت، «شایعه» بوده و این سه تن در سه روز متوالی به دلیل بیماری گوارشی، ریوی و سکته فوت کرده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.