«مسئولیت شکست مذاکرات را باید بپذیرید»

0

[ad_1]

چند ساعت پس از بیانیه سه کشور اروپایی مبنی بر لزوم همکاری فوری جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، وزارت خارجه ایران درباره پیامدهای این بیانیه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران شامگاه شنبه ۱۹ شهریور صدور بیانیه مشترک بریتانیا، فرانسه و آلمان را «اقدامی انحرافی» و «نسنجیده» توصیف کرد و به این سه کشور درباره «ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک» هشدار داد.

آقای کنعانی بیانیه این کشورها را تحت تاثیر دولت اسرائیل با هدف «شکست مذاکرات» دانست و گفت که آن‌ها در صورت «تداوم چنین رویکردی، باید مسؤلیت نتایج آن را بپذیرند.»

در پی اصرار ایران بر بسته شدن پرونده افشای ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده خود، سه عضو اروپایی برجام روز شنبه خواستار همکاری بدون تاخیر و توام با حسن نیت جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره این موضوع شدند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در این بیانیه با اشاره به ناکامی ایران در دستیابی به توافق برای احیای برجام هشدار دادند که با شرکای بین‌المللی خود درباره بهترین راه مواجهه با ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران و عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس و توافقات پادمانی، مشورت خواهند کرد.

این سه کشور هم‌چنین تاکید کردند که برجام به هیچ وجه نمی‌تواند بهانه‌ای باشد تا ایران از تعهدات الزام‌آور قانونی خود در رابطه با منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای شانه خالی کند و باید درباره منشا اورانیوم پیداشده در سایت‌های خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح فنی معتبر بدهد.

مدیرکل آژانس در ماه‌های اخیر و آخرین بار در گزارش فصلی خود به شورای حکام آژانس در ۱۶ شهریور هشدار داد که تهران درباره منشا اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده خود همکاری نمی‌کند.

در واکنش به این گزارش بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران مدعی «تکراری»، «بی‌اساس» و «سیاسی» بودن این گزارش شده بود.

وزارت خارجه فرانسه نیز پیشتر ضمن ابراز نگرانی از «عدم همکاری مداوم ایران با دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل» اعلام کرده بود که در حال رایزنی با شرکای خود در این مورد پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است ۲۱ شهریور برگزار شود.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و رادیو فردا/ف.ع/ س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.