مسکو می‌گوید مناطق اشغالی اوکراین به الحاق خود به روسیه رای داده‌اند

0

[ad_1]

مقامات روسیه ادعا کردند که رای‌دهندگان در چهار منطقه اشغال‌شده اوکراین با شرکت در همه‌پرسی که طبق قوانین بین‌الملل غیرقانونی تلقی می‌شود، الحاق این مناطق به فدراسیون روسیه را قاطعانه تایید کرده‌اند.

دولت‌های مستقر در مناطق اشغالی اوکراین گفتند که با شمارش آرای ماخوذه مشخص شده است رای‌دهندگان در دو منطقه دونتسک و لوهانسک به ترتیب ۹۹ و ۹۸ درصد رای مثبت داده‌اند. این آمار در خرسون ۸۷ درصد و در زاپوریژیا نیز ۹۳ درصد بوده است.

کی‌یف و کشورهای سراسر جهان بارها این همه‌پرسی را که پنج روز به طول انجامیده، محکوم کرده و آن را «ساختگی» و «نامشروع» خوانده‌ و گفته‌اند که ساکنان این مناطق از ترس جان خود مجبور به شرکت در آن شده‌اند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، شامگاه سه‌شنبه طی نطقی گفت: «این مضحکه در سرزمین‌های اشغالی حتی تقلیدی از یک همه‌پرسی نیز نبود.»

فرایند الحاق بی‌سابقه این چهار منطقه به خاک روسیه احتمالا طی چند روز آینده آغاز شود. در گام بعدی، دولت‌های منصوب مسکو در مناطق اشغالی به صورت رسمی از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، خواهند خواست که این مناطق ضمیمه خاک روسیه شوند.

آقای پوتین پیش از این تاکید کرده بود که این مناطق پس از همه‌پرسی از حمایت کامل روسیه برخوردار خواهند بود.

والنتینا ماتوینکو، رئیس شورای فدراسیون روسیه، گفته است که مجلس علیا روسیه می‌تواند سه‌شنبه آینده درباره الحاق سرزمین‌های اشغالی اوکراین به روسیه تصمیم بگیرد و این که اجازه این اتفاق را بدهد.

گمانه‌زنی رسانه‌ها حاکی از آن است که پوتین احتمالا روز جمعه طی نطقی در هر دو مجلس روسیه به طور رسمی الحاق این چهار منطقه به خاک روسیه را اعلام کند.

این همه‌پرسی غیرقانونی می‌تواند جنگ میان روسیه و اوکراین را تشدید کند. غرب نیز مسکو را متهم کرده که با استفاده از این حربه می‌خواهد تشدید حملات خود را توجیه کند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آلمان؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.