مشاور زلنسکی خواهان حمله تلافی‌جویانه به ایران شد

0

[ad_1]

پس از آن که جمهوری اسلامی برای نخستین بار آشکارا اذعان کرد که پهپادهای مرگبار به روسیه داده است، یک مشاور ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین خواستار حملات تلافی‌جویانه به تأسیسات ساخت تسلیحات در ایران شد.

به گزارش واشنگتن پست در روز یکشنبه، میخائیلو پودولیاک، مشاور زلنسکی، در پاسخ به حمایت تهران از روسیه، خواستار حمله به تاسیسات تولید پهپاد و موشک‌های بالستیک ایران شد. طبق این گزارش اظهارات مشاور زلنسکی در خبرگزاری آر‌بی‌سی اوکراین منتشر شد.

امیرحسین عبداللهیان، وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی، پس از ماه‌ها تکذیب، اخیرا اعلام کرد که ایران پهپاد به روسیه داده است اما مدعی شد که این پهپادها پیش از شروع حمله روسیه به اوکراین تحویل روسیه شد.

دولت آمریکا که پیشتر اطلاعات تحویل پهپادهای ایران به روسیه را به رسانه‌ها داد ادعای تازه آقای عبداللهیان را رد کرد. رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران روز شنبه گفت جمهوری اسلامی همین تابستان ده‌ها پهپاد به اوکراین منتقل کرد و نیروهای ایران در «مناطق اشغالی اوکراین» مشغول کمک به روسیه برای استفاده از پهپادها علیه «اهداف غیرنظامی» در جنگ با اوکراین هستند.

پس از هفته‌ها حمله پهپادهای شاهد ایران به خاک اوکراین، زلنسکی گفت «اعترافات» تهران دروغ بوده است.

اوکراین مدت‌هاست روسیه را به استفاده از پهپادهای ساخت ایران متهم می‌کند و مقامات آمریکایی گفته‌اند که ایالات متحده لاشه هواپیماهای بدون سرنشین ساخت ایران را که در اوکراین سرنگون شده‌اند، بررسی کرده است.

در خبری دیگر، ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، با انتشار توییتی گفت با اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، درباره افزایش تحریم‌ها علیه ایران و مخالفت با اقدامات جمهوری اسلامی در حمایت از روسیه گفت‌وگو کرده است.

به گفته او، کمک مالی اتحادیه اروپا به اوکراین طی سال جاری و سال ٢٠٢٣ و اهمیت تداوم ابتکار غلات برای امنیت غذایی جهانی از دیگر محورهای این گفت‌وگو بوده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.