معافیت ویزایی گردشگران چینی همزمان با افزایش آمار ابتلا به کرونا در چین و ایران

0

[ad_1]

در حالی که آمار رسمی از افزایش شدید شمار مبتلایان جدید به کرونا در هر دو کشور چین و ایران حکایت دارد، سفارت جمهوری اسلامی در پکن با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی «ویبو»، گردشگران چینی را به دیدن جزیره هرمز «بدون نیاز به ویزا» دعوت کرده است.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران شمار مبتلایان به کرونا در شبانه‌روز گذشته را ۱۱۹ مورد گزارش داد. این رقم، بالاترین میزان ابتلا در آمار رسمی در دو ماه گذشته بوده است.

در پیام سفارت جمهوری اسلامی سه بار تاکید شده است که گردشگران چینی برای سفر به ایران،‌ و مشخصا به «جزیره هرمز»، نیازی به دریافت ویزا ندارند.

پیام سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن به گردشگران چینی

پیام سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن به گردشگران چینی

در حالی که چندین شهر چین روزانه نیم میلیون مورد یا بیشتر از ابتلا را گزارش کرده‌اند و حتی مقامات بهداشتی ژجیانگ گفته‌اند که این استان ساحلی روزانه یک میلیون مورد ابتلا ثبت کرده است، حکومت چین روز دوشنبه در تازه‌ترین آمار رسمی خود فقط حدود ۴۸۰۰ مورد ابتلا و سه مورد مرگ را گزارش کرده است.

از سوی دیگر شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، گفته است که ورود پرواز از هیچ کشوری به ایران محدود نخواهد شد و برای این کار «هیچ دلیل علمی» وجود ندارد.

این مقام وزارت بهداشت افزوده است که به ناظران بهداشتی مرزهای هوایی گفته‌ شده است که روی گواهی تزریق واکسن و تست منفی مسافرانی که مستقیم از کشورهای درگیر موج جدید کرونا می‌آیند «دقت‌نظر بیشتری» داشته باشند.

مقامات بهداشتی ایران نیز هفته گذشته از آغاز موج هشتم کرونا در کشور با مشاهده زیرسو‌یه‌های جدید امیکرون خبر دادند.

اعضای ستاد ملی کرونا در ایران پس از برپایی جلسه‌ای، مردم را به تزریق واکسن، استفاده از ماسک و رعایت موارد بهداشتی تشویق کردند. این در حالی است که این ستاد نه داروی «پکسلووید» فایزر را به ایران وارد کرده‌ و نه هیچ‌یک از واکسن‌های مؤثر مبتنی بر فن‌آوری «ام‌آر‌ان‌ای» را در اختیار مردم قرار دا‌ده‌ است و تنها واکسن تک‌ظرفیتی برای امیکرون (BA.۱) در ایران، واکسن «برکت پلاس» است.

وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران، آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و مشخص نیست موجودی هر واکسن چقدر است.

از طرفی، موج مهاجرت اعضای کادر درمان در ماه‌های اخیر، بیمارستان‌های کشور را در وضعیت نامطلوبی قرار داده است. مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت ایران کمبود نیرو در حوزه درمان را بیش از ۲۴ هزار نفر اعلام کرده و نسبت به «خطرات جدی» برای بهداشت و درمان کشور هشدار داده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.