معاون صنایع‌دستی: توجه به صنایع‌دستی در سیاست‌های برنامه هفتم دیده شده است

0

[ad_1]

بنابر اعلام معاون صنایع دستی توجه به صنایع دستی و اقتصاد هویت‌بنیان در همه بندهای سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه دیده شده است.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با تشریح مهم‌ترین سیاست‌های این وزارتخانه بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه از سوی مقام معظم رهبری از تدوین طرح اقتصادی مبتنی بر آینده‌نگری خبر داد.

مریم جلالی، معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد:

مقام معظم رهبری سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه را ابلاغ کردند که بند ۱۷ آن مستقیم به توسعه گردشگری و تروج صنایع دستی اشاره دارد. موضوع صنایع دستی در برنامه ششم توسعه وجود نداشت اما در این برنامه دیده شده که جای تشکر و قدردانی دارد.

او افزود:

توجه مقام معظم رهبری به موضوع صنایع دستی بسیار دارای اهمیت است و بیانات معظم‌له در سال‌های گذشته و تاکیدات ایشان در حوزه صنایع دستی نشان‌دهنده اهمیت این هنر‌صنعت در نزد مقام معظم رهبری است. اکنون نیز با ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه از سوی ایشان باردیگر اهمیت صنایع دستی مشخص شد و ازاین‌رو قدردان و ممنون توجه و تاکید معظم‌له به این حوزه هستیم.

معاون صنایع دستی کشور ادامه داد:

صنایع دستی عدالت‌پایه‌ترین حوزه است که می‌تواند پیشرفت را به‌دنبال دشته باشد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های صنایع دستی خانواده‌محور بودن آن است که این موضوع یک اصل مهم به حساب می‌آید.

جلالی ادامه داد:

در سیاست‌های ابلاغی برنامه هفتم توسعه، کلیدواژه‌هایی وجود دارد که توجه به صنایع دستی، اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد هویت‌بنیان محدود به بند ۱۷ نیست بلکه در سایر بندهای دیگر این سیاست‌ها می‌شود رگه‌هایی از اقتصاد دانش‌بنیان را پیدا کرد که می‌تواند ارتباط مستقیم با صنایع دستی داشته باشد.

او با بیان اهمیت موضوع تروج در صنایع دستی اضافه کرد:

ترویج زیرساخت‌های زیادی را به ارمغان می‌آورد. ترویج یعنی ورود صنایع دستی به زندگی مردم و ما باید بتوانیم زنجیره ارزش صنایع دستی را فراهم کنیم. زنجیره‌ای که از تولید شروع می‌شود و با فروش و صادرات به پایان می‌رسد.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه گفت:

در حوزه خانواده وقتی از پیشرفت توام با عدالت صحبت می‌کنیم توجه ما باید به‌سمت صنایع دستی باشد چراکه صنایع دستی عدالت‌محور‌ترین نوع صنایع است که با سرمایه اندک و در دوره کوتاه مدت به بازدهی می‌رسد.

جلالی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه صنایع‌‌دستی در سند آمایش سرزمینی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد گفت:

مردمی بودن صنایع دستی یکی از مهم‌ترین مشخصه‌های آن است که بر عدالت‌محور بودن آن نیز تاکید دارد. زمانی که ما صحبت از «هر خانه یک کارگاه» می‌کنیم این طرح مبتنی بر دانش ایرانی است بنابر‌این تاکیدی که در بند ۱ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه آمده است بهره‌روی است که به‌طور حتم در این بخش می‌توانیم صنایع دستی را مبنای مناسبی برای بهره‌وری قرار دهیم.

او ادامه داد:

در برخی موارد متاسفانه به اسم تولید، اشتغال را کشته‌ایم در حالی که صنایع دستی اشتغال مولد است. زمانی که اعضای یک خانواده به تولید صنایع دستی می‌پردازند علاوه بر ایجاد اشتغال ودرآمدزایی این نوع از فعالیت می‌تواند موجب تحکیم روابط خانواده و ایجاد بیشتر صمیمت بین اعضای خانواده شود.

این مقام مسئول یادآور شد:

این نشانه‌گذاری که مقام معظم رهبری در ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه با کلیدواژه‌های دقیق انجام داده‌اند برای ما مشخص می‌کند که برای ترویج صنایع دستی باید به تمام حوزه‌ها از جمله فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی توجه داشته باشیم. چراکه صنایع دستی در همه حوزه‌ها می‌تواند نقش‌آفرینی کند.

معاون صنایع دستی کشور اضافه کرد:

در کنار ترویج صنایع دستی، موضوعات مهم دیگری مانند آموزش وجود دارد که باید به آن بیش از پیش توجه کرد.

جلالی اظهار کرد:

با توجه به ابلاغ سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه، طرح عظیم اقتصادی مبتنی بر آینده‌نگری در برنامه هفتم را تهیه خواهیم کرد که در این طرح به موضوعات مختلفی مانند رشد و شکوفایی بانوان و نیز خانواده‌محور بودن صنایع دستی توجه ویژه‌ای خواهد شد.

او در پایان صحبت‌های خود خاطرنشان کرد:

ابلاغ این سیاست‌ها از سوی مقام معظم رهبری ماموریتی را بر عهده شرکت‌های دانش‌بنیان نیز قرار می‌دهد تا همکاری این شرکت‌ها و مجموعه‌ها با حوزه صنایع دستی تقویت شود تا شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر و بهتر صنایع دستی ایرانی باشیم.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.