مقامات آمریکایی «انکار هولوکاست» توسط رئیسی را «شرم‌آور» و «خطرناک» خواندند

0

[ad_1]

اظهارات ابراهیم رئیسی در مورد «هولوکاست»، در آستانه سفر به نیویورک و در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» آمریکا، با انتقاد شدید مقامات آمریکایی مواجه شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا با انتشار توئیتی اظهارات رئیس جمهوری ایران را شرم‌آور خواند و نوشت که همه باید آن را محکوم کنند.

رئیسی در گفت‌وگو با سی‌بی‌اس در پاسخ به پرسشی در مورد واقعه تاریخی هولوکاست و مرگ شش میلیون یهودی توسط آلمان نازی اظهار داشت: «اگر این وقایع رخ داده است، باید در مورد آن تحقیق شود.»

لزلی استال، گزارشگر پرسابقه سی‌بی‌اس که ایران را به خوبی می‌شناسد و پیشتر با حسن روحانی نیز مصاحبه کرده بود، از ابراهیم رئیسی پرسید: «آیا معتقد هستید هولوکاست رخ داده است و شش میلیون یهودی کشته شده‌اند؟»

ابراهیم رئیسی در پاسخ گفت: «مورخین و محققین این امر را بررسی کنند؛ شواهدی هست که این وقایع رخ داده است. در این صورت، باید اجازه داد که تاریخ‌شناسان و پژوهشگران تحقیقات لازم را انجام دهند.»

دبرا لیپستت، فرستاده ویژه ایالات متحده در امر رصد و مبارزه با یهودستیزی نیز به این اظهارات رئیسی واکنش نشان داده و درخواست او برای «تحقیق» درباره وقوع هولوکاست را مسخره و خطرناک خوانده است. به گفته او اظهارات رئیسی نوعی انکار هولوکاست و نوعی یهودستیزی است.

محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری پیشین جمهوری اسلامی نیز در دور نخست ریاست‌جمهوری خود با «افسانه» خواندن هولوکاست، وقوع این رخداد تاریخی را انکار و سندیت آن را به زیر سوال برده بود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.