مهسا امینی؛ ۱۰ ویژگی اعتراضات سراسری ایران

0

[ad_1]

عکس تظاهرات

منبع تصویر، ARASH ASHOORINIA

توضیح تصویر،اعتراضات سراسری بعد از جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه پلیس، از گسترده‌ترین اعتراضات در چهار دهه بعد از انقلاب اسلامی بوده است. اعتراضاتی که بسیاری را غافلگیر کرد و به تعبیری، فصل جدیدی در تاریخ سیاسی ایران گشود. 

بسیاری از ویژگی‌های این اعتراضات که هنوز هم ادامه دارد، کم و بیش در اعتراض‌های آبان ۹۸ و قبل از آن دی‌ماه ۹۶ هم دیده شده، و برخی بی‌سابقه است.

۱- نقطه بی‌بازگشت

این اعتراضات از زمان برگزاری، شرایط تازه‌ و تغییراتی را در جامعه ایران به‌وجود آورده است. اینکه زنان با «جسارتی» بیش از گذشته، در مقابل حجاب اجباری مقاومت کرده‌اند و دیدن آنها بدون روسری در خیابان به تصویری نسبتا عادی تبدیل می‌شود یا دست‌کم این حرکت جمعی، هزینه‌های کم‌تری برای آنها خواهد داشت. حجاب که از سنگ‌بناهای جمهوری اسلامی دانسته می‌شود، با چالش‌های اساسی و شرایطی مواجه شده که شاید غیر قابل بازگشت باشد.

۲- اعتراض با اعتصاب

در سال‌های اخیر سابقه نداشته همزمان با اعتراض‌های خیابانی، اعتصاب گروه‌های صنفی هم آغاز شود. شبکه‌ای درهم تنیده از اعتراض‌های خیابانی در روز و بیشتر در شب، شعارهای شبانه پشت بام‌ها و اعتصاب‌های صنفی که جدی‌ترین آنها با اعتصاب دانشجویان و معلمان آغاز شد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.