موج گستردهٔ پلمب به‌خاطر حجاب اجباری؛ چند فروشگاه «اپال» بلافاصله پس از فک پلمب این مجتمع تجاری بسته شدند

0

[ad_1]

با وجود اعتراض‌ها و انتقادهای گسترده به پلمب صدها واحد صنفی در ایران برای اعمال حجاب اجباری، چندین واحد صنفی دیگر در تهران و دیگر شهرها پلمب شدند، هم‌زمان فک پلمب مجتمع تجاری بزرگ اپال در تهران اعتراض برخی هواداران حکومت را برانگیخته است.

خبرگزاری حکومتی فارس روز یکشنبه گزارش داد که دست‌کم ۱۳ کافه و رستوران در تهران در ارتباط با حجاب اجباری پلمب شدند.

رستوران چیلای، رستوران مطرح زئوس در سعادت آباد، کافه خانه دولت در باغ فردوس، کافه پستو واقع در سعادت‌آباد، رستوران کاپیتان لانژ در پاسداران، رستوران مایا در خیابان بهشتی، رستوران کامادر در پاسداران، سفره‌خانه الماس شهرری، قهوه‌خانه مطرح چکاد در مجتمع آ.اس.پ، کافه رستوران بریج در شهرک اکباتان، رستوران کلاته ایتالیایی در پاسداران، رستوران پارادیس در میدان آرژانتین و رستوران مطرح انوبای در سهروردی شمالی اسامی کافه‌ها و رستوران‌هایی هستند که گزارش شده به‌تازگی پلمب شده‌اند.

مرکز اطلاع‌رسانی پلیس ری درباره پلمب سفره‌خانه الماس شهرری اعلام کرد که این سفره‌خانه قبلاً در همین رابطه «اخطار پلمب» دریافت کرده بود، «اما در گشت‌های نامحسوس، عدم رعایت حجاب از سوی مشتریان مشاهده شد».

این مرکز توضیح بیشتری دربارهٔ «گشت نامحسوس حجاب» نداد.

کمی قبل از آن، گزارش‌ها حاکی از پلمب کافه رستوران «خانه دوست» در تهران در شامگاه شنبه بود.

پلمب این کافه چند روز پس از برگزاری کنسرت گروه موسیقی «داماهی» انجام شد که حضور شروین حاجی‌پور، خوانندهٔ ترانهٔ «‌برای…»، و حسین رونقی، زندانی سیاسی سابق، در آن مورد توجه و تشویق حاضران قرار گرفته بود.

در اعلان نیروی انتظامی، «کشف حجاب» دلیل پلمب این کافه رستوران ذکر شده است.

در رویدادی دیگر در این زمینه، رسانه‌های ایران روز یکشنبه از فک پلمب مجتمع تجاری اوپال در تهران خبر دادند، اما هم‌زمان برخی گزارش‌ها از اعمال محدودیت‌های مجدد علیه برخی واحدهای این مجتمع حکایت دارد.

بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، گرند کیدز، یکی از فروشندگان این مجتمع، روز یکشنبه پس از فک پلمب آن اعلام کرده بود «به‌مناسبت بازگشایی، به تمام عزیزانی که امروز بدون حجاب اجباری به صورت حضوری از فروشگاه خرید کنند، پنجاه درصد تخفیف تعلق می‌گیرد».

اما خبرگزاری فارس پس از انتشار خبر رفع پلمب اوپال، در خبر دیگری نوشت این واحد صنفی و یک واحد صنفی دیگر به نام مک استور در همین مجتمع تجاری که «با درج استوری با ارائه تخفیف مشتریان را تحریک به حضور در محل بدون حجاب شرعی می کرد پلمب شدند».

گرند کیدز نیز که اعلام تخفیف ویژه برای افراد بدون حجاب اجباری در حساب اینستاگرام آن منتشر شده بود، در یک استوری اینستاگرام تکذیبیه‌ای را در این ارتباط منتشر و عذرخواهی کرد.

انتشار پست‌های عذرخواهی‌هایی از این قبیل یک رویه‌ معمول پس از برخوردهای قضایی و امنیتی با چهره‌ها و مراکزی است که قبلاً به‌نشانه اعتراض مطالبی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.

خبرگزاری فارس همچنین اضافه کرد که «زرگری سنجاق» در مجتمع اوپال هم «در پی بی‌توجهی به اخطارها و تعهدات قبلی، به علت کشف حجاب فروشنده» روز یکشنبه پلمب شد.

این خبرگزاری ادعا کرد که علاوه بر پلمب این مغازه‌ها، «برای صاحبان فروشگاه نیز پرونده قضایی تشکیل شده است».

پیشتر در روز پنجم اردیبهشت و در ادامه برخورد گسترده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی بر سر حجاب اجباری، مجموعه تجاری اوپال به تمامی پلمب شده بود.

در همان زمان، خبرگزاری فارس نوشته بود که هیئت مدیره مجموعه تجاری اُپال به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری از سوی مراجعان، «تعداد زیادی تذکر از جانب پلیس» دریافت کرد.

پلمب این مجتمع واکنش‌های بسیاری را برانگیخت و بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی آن را ناتوانی حکومت در مقابله با زنان مخالف حجاب اجباری ارزیابی کردند.

با این حال، پس از فک پلمب، شماری از فعالان رسانه‌ای نزدیک به حکومت نیز به انتقاد از عدم قاطعیت نیروی انتظامی در این موضوع و کوتاه‌بودن دوره پلمب این مجتمع پرداختند.

هفته گذشته، روزنامه شرق برآورد کرد که تنها در ماه فروردین، دو هزار محل کسب و کار در ارتباط با حجاب اجباری پلمب شده است. گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی هم نشان می‌دهد که در دیگر شهرها نیز برخی کافه‌ها و رستوران‌ها به همین دلیل تحت فشار قرار گرفته و پلمب شده‌اند.

این درحالی است که برخی حقوقدان‌ها ازجمله محسن برهانی، حقوقدان و استاد دانشگاه، در واکنش به پلمب واحدهای تجاری این اقدام را «غیرقانونی» دانسته‌اند.

اما روزنامه کیهان نزدیک به دفتر رهبر جمهوری اسلامی در تازه‌ترین شماره خود از پلمب واحدهای صنفی حمایت کرد و نوشت: «فرضاً حل مشکلات اقتصادی اولویت دارد، اما این موجب نمی‌شود که حل مسائل مهم فرهنگی و اجتماعی از اولویت بیفتد و نسبت به آن بی‌تفاوت بود.»

دستگاه‌های حکومتی و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی از روز شنبه ۲۶ فروردین ماه طرح‌های متعددی را برای افزایش فشار بر زنان به اجرا درآورده‌اند که پلمب واحدهای صنفی در کنار محروم‌کردن زنان از برخی خدمات عمومی بخشی از این برخوردهاست.

تا پیش از اعتراضات «زن زندگی آزادی» که از اواخر شهریور پارسال پس از جان‌باختن مهسا امینی شکل گرفت، مقابله با زنانِ مخالف حجاب اجباری بیشتر از طریق «گشت ارشاد» نیروی انتظامی و بازداشت آنان انجام می‌شد، اما پس از کشته‌شدن مهسا این گشت موقتاً تعطیل شده است.

در چند ماه گذشته روزبه‌روز بر شمار زنانی که حاضر به رعایت حجاب اجباری در اماکن عمومی نیستند، افزوده شده و گزارش‌ها حاکی است که پلمب‌کردن امکان عمومی نیز تاکنون اثری در روند این وضعیت نداشته است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.