موسیقی اعتراض‌های ایران؛ اثر منتخب رعنا فرحان: «برای…» ساخته شروین حاجی‌پور

0

[ad_1]

سالگرد مهسا

  • نویسنده, حسام گرشاسبی
  • شغل, روزنامه‌نگار موسیقی

منبع تصویر، X @HajipourShervin

توضیح تصویر،

شروین حاجی‌پور به خاطر ترانه «برای…» برنده جایزه معتبر گرمی شد

از نظر رعنا فرحان، خواننده سبک‌های جاز و بلوز، از میان دهها اثر اعتراضی که در یک سال گذشته منتشر شدند، ترانه «برای …» ساخته معروف شروین حاجی‌پور در صدر قرار دارد؛ اثری که کمابیش به نماینده موسیقایی اعتراض‌های ایران در سطح بین‌المللی نیز تبدیل شد.

خانم فرحان به بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید: «هنرمندان بسیاری در این دوره آهنگ‌های خوب زیادی منتشر کرده‌اند. بویژه آهنگ «برای …» از شروین، همانطور که می‌دانید، با استقبال بسیار زیادی روبرو شد، به زبان‌های مختلف ترجمه، بازخوانی و اجرا شد و جایزه گرمی بهترین آهنگ برای تغییر اجتماعی را نیز دریافت کرد.»

از دلایل محبوبیت «برای…» می‌توان بر فرآیند دموکراتیک جمع‌آوری و تولید محتوای ترانه‌اش تأکید کرد. آقای حاجی‌پور با در کنار هم آوردن توئیت‌هایی که در حسرت آزادی و عدالت و زندگی معمولی در ایران نوشته شده بودند، و نمایش این توئیت‌ها در نمآهنگ ساده اثر، نشان داد که متن ترانه را دراصل «مردم» نوشته‌اند. آهنگی که به معنی واقعی کلمه حرف دل مردم را زد.

حکومت ایران، اندکی پس از انتشار «برای…» و استقبال گسترده مردم معترض از آن، شروین حاجی‌پور را بازداشت کرد؛ بازداشتی که نشان داد جمهوری اسلامی از میزان «قدرتمند» بودن و تأثیرگذاری موسیقی در جامعه آگاهی دارد و آن را تهدیدی علیه خود می‌داند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.