نام مهسا امینی همیشه یادآور شجاعت مردم ایران خواهد بود

0

[ad_1]

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید نام مهسا امینی تبدیل به رمز شده و همیشه یادآور شجاعت مردم ایران خواهد بود.

آنتونی بلینکن روز جمعه ۲۴ شهریور در آستانۀ سالگرد جان‌باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، در پیامی ویدئویی گفت مهسا به خاطر اتهامی بازداشت شد که اصولا جرم نبود؛ دستگیر شد چون حجابش را خیلی آزاد پوشیده بود.

او گفت بعد از انتشار این خبر، یک جنبش سراسری به رهبری جوانان و زنان با فراخوان «زن‌، زندگی، آزادی» اتفاق افتاد و در پاسخ، دولت ایران به طرز «وحشیانه‌ای» اعتراضات مسالمت‌آمیز را سرکوب کرد: جمهوری اسلامی صدها نفر، از جمله کودکان را کشت و هزاران نفر را بازداشت و شکنجه کرد و مرتکب خشونت‌های جنسیتی شد.

او گفت جمهوری اسلامی همچنین دست به «محاکمه‌های ساختگی و اعدام‌های شتابزده» زد.

آقای بلینکن بر ادامه حمایت ایالات متحده آمریکا از ایرانیان و همۀ افرادی که از حقوق بشر و آزادی‌های اساسی خود دفاع می‌کنند، تاکید کرد و گفت جامعه جهانی طی یک سال گذشته از ایرانی‌ها برای رسیدن به عدالت، مسئولیت‌پذیری و احترام به حقوق انسانی آنها حمایت کرده و زمانی که جمهوری اسلامی دست به محدود کردن اینترنت زد، آمریکا فناوری دور زدن محدودیت‌های اینترنتی را برای هم‌رسانی آزاد اطلاعات و استفاده از حق آزادی بیان، در اختیار مردم ایران قرار داد.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفت ما همچنین در سازمان ملل به ایجاد یک هیئت مستقل و حقیقت‌یاب کمک کردیم.

او به اشاره به اعمال تحریم‌های تازه بر ۲۹ فرد و نهاد سرکوبگر حقوق بشر در ایران در روز جمعه گفت: آمریکا تاکنون بیش از ۷۰ نهاد و فرد مرتبط با سرکوب معترضان را وارد فهرست سیاه کرده است.

هم‌زمان وزارت خارجه آمریکا نیز با اشاره به تحریم‌های جدید علیه مقامات و نهادهای سرکوبگر در ایران، طی بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده در حال انجام اقداماتی برای اعمال محدودیت‌های صدور روادید برای ۱۳ مقام ایرانی و افراد دیگر به‌دلیل دست داشتن در بازداشت یا کشتن معترضان مسالمت‌آمیز یا ممانعت از حقوق آنها برای آزادی بیان یا تجمع است.

طی یک سال گذشته، واشینگتن برای ۴۰ مقام ایرانی محدودیت صدور روادید اعمال کرده است.

این بیانیه می‌گوید ما در کنار شرکای بین‌المللی به اقدامات مناسب خود برای پاسخگو کردن کسانی که حقوق بشر را در ایران سرکوب می‌کنند، ادامه خواهیم داد.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا نیز در بیانیه‌ای که روز جمعه- یک روز پیش از سالگرد جان باختن مهسا امینی- منتشر کرد، گفت که من و جیل، به مناسبت سالگرد درگذشت مهسا (ژینا) امینی، به یاد او و همه شهروندان شجاع ایرانی که به خاطر مطالبه مسالمت‌آمیز دموکراسی و کرامت اولیه انسانی‌شان توسط رژیم ایران کشته، زخمی یا زندانی شده‌اند، به مردم جهان می‌پیوندیم.

بریتانیا نیز روز جمعه تحریم‌های جدیدی علیه برخی مقامات جمهوری اسلامی اعمال کرد.

مهسا امینی که همراه با خانواده‌اش به تهران سفر کرده بود روز ۲۲ شهریور پارسال از سوی نیروهای گشت ارشاد نیروی انتظامی به اتهام «بدحجابی» بازداشت و به مقر این گشت در ساختمان خیابان وزرا منتقل شد.

گزارش‌ها حاکی است که او در جریان انتقال به این مقر مورد ضرب‌وشتم قرار گرفت که ساعاتی بعد باعث بیهوشی و انتقال او به بیمارستان شد. خانم امینی سه روز بعد در بیمارستان کسری تهران جان باخت.

مرگ او به دامنه‌دارترین اعتراضات در تاریخ جمهوری اسلامی منجر شد که دستکم ۵۵۰ قربانی برجا گذاشت، ده‌ها نفر مفقود شدند و ده‌ها هزار نفر نیز بازداشت شدند که دستکم چهار تن از آنها توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی اعدام شدند.

موج خشونت نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی برای برخورد با معترضان، واکنش گسترده جامعه جهانی را به‌دنبال داشت و ایالات متحده و کشورهای اروپایی تحریم‌های وسیعی علیه تهران وضع کردند.

با استفاده از پیام ویدئویی بلینکن، بیانیه وزارت خارجه آمریکا، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.