نخست‌وزیر اسرائیل برای ایجاد «هماهنگی درباره برنامه هسته‌ای ایران» راهی آلمان شد

0

[ad_1]

همزمان با رد و بدل شدن پیام‌های هشدارآمیز بین ایران و کشورهای اروپایی عضو برجام درباره برخی پنهان‌کاری‌های طرف ایرانی، نخست‌وزیر اسرائیل برای دیدار با صدر اعظم آلمان راهی این کشور شد.

یائیر لاپید روز یکشنبه ۲۰ شهریور هدف از دیدار با اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، را ایجاد «هماهنگی درباره برنامه هسته‌ای ایران و جمع‌بندی آخرین نکات» بر اساس تفاهم‌نامه مشترک همکاری استراتژیک، امنیتی و اقتصادی میان دو کشور اعلام کرد.

آقای لاپید هم‌چنین از موضع‌گیری اخیر و «قاطع» بریتانیا، آلمان و فرانسه در برابر برنامه‌ هسته‌ای‌ ایران قدردانی کرد و گفت که بر اساس بیانیه اخیر این سه کشور «قرارداد هسته‌ای با رژیم ایران در آستانه امضا نیست و پرونده تحقیقی باز رژیم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای بسته نخواهد شد».

نخست‌وزیر اسرائیل در ادامه تاکید کرد که «این راه هنوز به پایان نرسیده و طولانی است و علائم مثبت به وجود آمده است».

در پی اصرار ایران بر بسته شدن پرونده افشای ذرات اورانیوم در سایت‌های اعلام‌نشده خود، سه عضو اروپایی برجام روز ۱۹ شهریور با انتشار بیانیه‌ای خواستار همکاری بدون تاخیر و توام با حسن نیت جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این باره شدند.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در این بیانیه عنوان کردند که با توجه به ناکامی ایران در دستیابی به توافق برای احیای برجام، آن‌ها با شرکای بین‌المللی خود درباره بهترین راه مواجهه با ادامه توسعه برنامه هسته‌ای ایران و عدم همکاری جمهوری اسلامی با آژانس و توافق‌های پادمانی، مشورت خواهند کرد.

سه قدرت اروپایی همچنین تاکید کردند که برجام به هیچ وجه نمی‌تواند بهانه‌ای باشد تا ایران از تعهدات الزام‌آور قانونی خود در رابطه با منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای شانه خالی کند و باید درباره منشا اورانیوم پیداشده در سایت‌های خود به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیح فنی معتبر بدهد.

چند ساعت پس از انتشار این بیانیه، سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام را «انحرافی» و «نسنجیده» توصیف کرد و به این سه کشور درباره «ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک» هشدار داد.

ناصر کنعانی بیانیه این کشورها را تحت تاثیر دولت اسرائیل با هدف «شکست مذاکرات» دانست و گفت که این کشورها در صورت «تداوم چنین رویکردی، باید مسئولیت نتایج آن را بپذیرند».

مدیرکل آژانس آخرین بار در گزارش فصلی خود به شورای حکام آژانس در ۱۶ شهریور هشدار داده بود که تهران درباره منشا اورانیوم کشف‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده خود همکاری نمی‌کند.

در واکنش به این گزارش، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران مدعی «تکراری»، «بی‌اساس» و «سیاسی» بودن این گزارش شده بود.

وزارت خارجه فرانسه نیز پیشتر ضمن ابراز نگرانی از «عدم همکاری مداوم ایران با دیدبان هسته‌ای سازمان ملل» اعلام کرده بود که در حال رایزنی با شرکای خود در این مورد پیش از نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.

نشست بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است روز دوشنبه ۲۱ شهریور برگزار شود.

با استفاده از توئیتر، گزارش‌های خبرگزاری فرانسه و رادیو فردا/ف.ع/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.