نسرین ستوده با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد

0

[ad_1]

همسر نسرین ستوده شامگاه چهارشنبه ۲۴ آبان اعلام کرد که این وکیل مدافع حقوق بشر «با سپردن وثیقه و قبل از برگزاری دادگاه» از زندان آزاد شد.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، با انتشار تصویری در شبکه اجتماعی ایکس، از آزادی این وکیل دادگستری که در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند بازداشت شده بود، خبر داد.

او نوشت: « نسرین ساعاتی پیش با سپردن وثیقه و قبل از برگزاری دادگاه و … از زندان آزاد شد.»

نسرین ستوده پس از حضور بدون حجاب اجباری در جریان مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند، نوجوان ۱۶ ساله جان‌باخته، بازداشت شده و به زندان قرچک ورامین انتقال داده شده بود

این فعال حقوق بشر در پیامی از زندان گفته بود که در این مراسم ۴۳ نفر شامل ۲۳ زن و ۲۰ مرد بازداشت شدند. او تأکید کرده بود که زنان بازداشت‌شده «اوین سراسر مردانه و امنیتی» را با موهایشان «به‌خطر انداخته» بودند.

او همچنین از خشونت مأموران حکومتی علیه شرکت‌کنندگان در مراسم خاکسپاری آرمیتا گراوند از جمله کشاندن روی زمین او و منظر پورضرابی، از خانواده‌های جان‌باختگان سرنگونی هواپیمای اوکراینی، و زدن چند شوکر به پایش در حین بازداشت خبر داده بود.

این وکیل دادگستری و مدافع شناخته‌شده حقوق بشر پس از بازداشت نخستین جایزه «زن قهرمان» را از بنیاد آلمانی آلیس شوارتزر دریافت کرد.

او همچنین پیش از آن در مهر ماه به واسطه مبارزه خود برای دموکراسی در ایران، برنده «مدال دموکراسی سال ۲۰۲۳» دانشگاه پنسیلوانیا شده بود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.