نمایش «بی‌رویا» و «جنگ جهانی سوم» در جشنواره فیلم ونیز

0

[ad_1]

جشنواره فیلم ونیز روز چهارشنبه ۱۶ شهریور میزبان دو فیلم «بی‌رویا» به کارگردانی آرین وزیردفتری و «جنگ جهانی سوم» اثر هومن سیدی از ایران است.

به گزارش بخش فارسی صدای آمریکا منتقدان، فیلم بی‌رویا را که ملودرامی روان‌شناختی با بازی طناز طباطبایی است، را یکی از بخت‌های برنده شدن در بخش جنبی این جشنواره بین‌المللی می‌دانند.

اثرهای انتخابی بخش جنبی این جشنواره با رأی تماشاگران انتخاب خواهد شد.

براساس آئین‌نامه فستیوال فیلم ونیز، این فیلم به دلیل اکران پیشین در جشنواره فیلم فجر، در بخش جنبی نمایش داده می‌شود.

بنا بر این گزارش، ممنوعیت کار برای شماری از سینماگران پس از اتفاقاتی که در مراسم فرش قرمز فستیوال فیلم کن افتاد، بر رفتار شرکت‌کنندگان ایرانی در جشنواره ونیز سایه افکنده است، چنان که آرین وزیردفتری همسرش شادی کرم‌رودی را که بازیگر نقش مکمل زن در فیلم بی‌رویا است، را در خفا در آغوش گرفت.

«جنگ جهانی سوم» با کارگردانی و تهیه‌کنندگی هومن سیدی دومین فیلم ایرانی است که در جشنواره نمایش داده می‌شود و تمی اجتماعی دارد. این اثر زندگی یک کارگر را به تصویر می‌کشد که به علت شباهتش به آدولف هیتلر اتفاق‌هایی را پشت سر می‌گذارد.

نخستین برنامه جشنواره فیلم ونیز روز شنبه با حمایت از فیلم‌سازان و هنرمندان زندانی و زیر فشار از سوی حکومت‌ها با نگاهی ویژه به سینماگران ایران در سالن رسانه‌ای این جشنواره برگزار شد.

در ماه‌های گذشته فشارهای امنیتی جمهوری اسلامی بر سینماگران و هنرمندان افزایش یافته است، جعفر پناهی، فیلم‌ساز ایرانی، در نامه‌ای به جشنواره فیلم ونیز به انتقاد از دولت‌هایی مانند جمهوری اسلامی ایران پرداخته که فیلم‌سازان مستقل را حبس یا به تبعید مجبور می‌کنند.

این فیلم‌ساز برجسته ایرانی که با فیلم «خرس نیست» در جشنواره امسال فیلم ونیز شرکت کرده، در تیر ماه به دلیل امضای بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» بازداشت شد.

حدود ۱۷۰ سینماگر در بیانیه «تفنگت را زمین بگذار» در پی اعتراض‌ها پس از ریزش ساختمان متروپل آبادان، از نیروهای نظامی و انتظامی خواسته بودند به سرکوب معترضان پایان دهند.

نام چهار فیلم ایرانی در میان فیلم‌های برگزیده برای شرکت در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ به چشم می‌خورد که از این میان دو فیلم «خرس نیست» جدیدترین اثر جعفر پناهی کارگردان منتقد ایرانی و «شب، داخلی، دیوار» ساخته وحید جلیلوند در بخش مسابقه جشنواره ونیز به نمایش در می‌آیند. فیلم «جنگ جهانی سوم» در بخش افق‌ها و فیلم «بی‌رویا» در بخش افق‌های گسترش‌یافته اکران می‌شوند.

هفتاد و نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز در ایتالیا در حال برگزاری است و علاوه بر حضور چهار فیلم ایرانی، لیلا حاتمی بازیگر سرشناس ایرانی به عنوان داور در این جشنواره حضور دارد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.