نگرانی سازمان ملل از حکم اعدام علیه فعالان حقوق هم‌جنس‌گرایان در ایران

0

[ad_1]

هم‌زمان با ابراز نگرانی سازمان ملل متحد از صدور حکم اعدام علیه دو کنشگر حقوق هم‌جنس‌گرایان در ایران، یک منبع حقوق بشری از اقدام یکی از این دو کنشگر به خودکشی در زندان خبر داده‌ است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه لیز تروسل، سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه، ۱۸ شهریور در ایمیلی به خبرگزاری فرانسه، صدور احکام اعدام علیه زهرا صدیقی همدانی و الهام چوبدار، دو کنشگر حقوق هم‌جنس‌گرایان در ایران را «نگران‌کننده» توصیف کرد و گفت: این دو نفر به اتهام مبهم و کاملا فرمول‌بندی‌شده «فساد فی‌الارض» پس از محاکمه‌ای که طبق گزارش‌ها فاقد روند مناسب و دادرسی عادلانه بوده است، به اعدام محکوم شده‌اند.

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» در روزهای اخیر گزارش داده بود که زهرا صدیقی همدانی معروف به «ساره» و الهام چوبدار، دو فعال حقوق هم‌جنس‌گرایان، ۲۶ دی پارسال از سوی دادسرای عمومی ارومیه به «فساد فی‌الارض» از طریق «ترویج هم‌جنس‌گرایی»، «ترویج مسیحیت» و «ارتباط» با رسانه‌های مخالف جمهوری اسلامی متهم شده‌اند.

در واکنش به این خبر مرکز اطلاع‌رسانی قوه قضائیه، ۱۴ شهریور در خبری از خانم‌ صدیقی و خانم چوبدار به عنوان «اعضای باند قاچاق زنان و دختران جوان» نام برد و صدور حکم اعدام در مورد آن‌ها را تأیید کرد.

صدور حکم اعدام علیه این دو کنشگر با واکنش‌های گسترده بین‌المللی روبرو شده است از جمله وزارت خارجه فرانسه و معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در روزهای گذشته اقدام قوه قضائیه جمهوری اسلامی در صدور این حکم را محکوم کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز اتهامات علیه این دو کنشگر را «جعلی و ساختگی» خواند و اعلام کرد که اتهامات مطرح‌شده علیه آن‌ها «به خاطر هویت جنسیتی یا گرایش جنسی واقعی یا مفروض آنها با پناهجویان ایرانی متعلق به جامعه همجنس‌گرا، دوجنس‌گرا، فراجنسیتی و بیناجنسی مطرح شده است.»

در همین حال هه‌نگاو اعلام کرده است که خانم صدیقی روز چهارشنبه، ۱۶ شهریور در زندان از طریق خوردن قرص اقدام به خودکشی کرده است.

در گزارش این سازمان گفته شده است که این کنشگر زندانی در پی وخامت وضعیت جسمانی به بیمارستانی در ارومیه منتقل و پس از شست‌وشوی معده دوباره به زندان مرکزی ارومیه بازگردانده شده است.

جمهوری اسلامی ایران با استناد به قوانین شرع هم‌جنس‌گرایی را به‌رسمیت نمی‌شناسد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فرانسه، هه‌نگاو و رادیو فردا؛ ف.ع/ س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.