هشدار گوترش در مورد ویرانی ناشی از تغییرات اقلیمی و «اعتیاد به سوخت فسیلی»

0

[ad_1]

یک هفته مانده به آغاز مجمع عمومی سازمان ملل و همچنین دو ماه پیش از برگزاری کنفرانس این سازمان درباره تغییرات اقلیمی، دبیرکل سازمان ملل خواستار توقف فوری استفاده از سوخت‌های فسیلی شد و هشدار داد که تغییرات اقلیمی «به سمت سرزمین‌های ناشناخته ویرانی پیش می‌رود».

آنتونیو گوترش،‌ دبیرکل سازمان ملل، روز سه‌شنبه، ۲۲ شهریورماه، با انتشار یک پیام ویدئویی و همچنین یک گزارش مکتوب از رهبران جهان خواست «به حقایق این گزارش توجه کنند و تعهدات را به اقدامات اقلیمی تبدیل کنند».

او گفت آخرین گزارش «اتحاد در علم» (United in Science)، متشکل از چندین سازمان که در زمینه تغییرات اقلیمی تحقیق می‌کنند، نشان می‌دهد که این تغییرات بشر را به سمت «سرزمین‌های ناشناخته ویرانی» می‌بَرد.

دبیرکل سازمان ملل افزود: «ما هر سال اعتیاد خود به سوخت‌های فسیلی را دو برابر می‌کنیم. سوخت فسیلی که برای همه آزاد است، باید اکنون پایان یابد. [کاری که ما می‌کنیم] نتیجه‌ای جز رنج و آشفتگی دائمی آب‌وهوایی نخواهد داشت.»

در گزارش اتحاد در علم که مسئولیت اصلی آن بر عهده سازمان جهانی هواشناسی بوده، هشدار داده شده که جهان در مورد تغییرات اقلیمی «در مسیری اشتباه گام برمی‌دارد».

این گزارش می‌گوید با ادامه افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای در جو و ناتوانی رهبران جهان در اتخاذ استراتژی‌هایی برای نگه داشتن گرمایش جهانی زیر ۱.۵ درجه سانتی‌گراد بالاتر از دمای قبل از صنعتی شدن جهان، زمین به نقاط اوج آب‌وهوایی خطرناک نزدیک‌تر شده است.

در سال‌های اخیر، حوادث شدید ناشی از تغییرات اقلیمی به طور مکرر و شدیدتر در نقاط مختلف جهان روی داده است.

آقای گوترش به امواج اخیر گرما در اروپا، خشکسالی‌های شدید و طولانی‌مدت در چین، شاخ آفریقا و آمریکا و همچنین سیل بی‌سابقه اخیر در پاکستان اشاره کرد و گفت: «هیچ چیز طبیعی در ابعاد جدید این بلایا وجود ندارد.»

درخواست دبیرکل سازمان ملل از رهبران جهان برای «همبستگی» و «همکاری» با هدف رویارویی با چالش‌های متعدد «جهان در خطر» در حالی است که قرار است از سه‌شنبه هفته آینده ده‌ها نفر از سران کشورها و دولت‌ها از سراسر جهان در هفتاد و هفتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کنند.

همچنین قرار است کنفرانس امسال سازمان ملل متحد درباره تغییرات اقلیمی (COP27) ماه نوامبر، دو ماه دیگر، در مصر برگزار شود.

غلظت گازهای گلخانه‌ای در جو زمین با ثبت رکوردهای جدید همچنان در حال افزایش است و انتشار سوخت‌های فسیلی اکنون بالاتر از سطح قبل از همه‌گیری کرونا است.

بر اساس داده‌های اولیه در گزارش اتحاد در علم، انتشار جهانی گاز دی‌اکسید کربن در ژانویه تا مه امسال ۱.۲ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۱۹ بوده است.

به گفته نویسندگان این گزارش، آمریکا، هند و «اکثر کشورهای اروپایی» منشاء حجم بیشتر این گازها بوده‌اند.

نویسندگان این گزارش با تاکید بر این که گرمایش جهانی مرتبط با فعالیت‌های انسانی، هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد، با احتمال ۹۳ درصدی پیش‌بینی کرده‌اند که دست‌کم یکی از پنج سال آینده، گرم‌تر از سال ۲۰۱۶ باشد که تاکنون گرم‌ترین سال ثبت شده در جهان است.

آقای گوترش کشورهای عضو گروه ۲۰ را مسئول ۸۰ درصد انتشار گازهای گلخانه‌ای جهان دانست و گفت: «تا زمانی که در مسیر درست قرار نگیریم، همه کشورها باید اهداف ملی آب‌وهوایی خود را هر سال افزایش دهند.»

او همچنین از کشورهای توسعه‌یافته خواست تعهداتی را که در کنفرانس پیشین سازمان ملل در گلاسگو در مورد کمک به کشورهای فقیرتر داده بودند، عملی کنند.

به تازگی نتایج یک پژوهش زیست‌محیطی منتشر شد که نشان می‌دهد سرعت گرمایش منطقه خاورمیانه تقریبا دو برابر میانگین جهانی است و به طور بالقوه می‌تواند روی شرایط زندگی مردم و اقتصاد کشورهای این منطقه تاثیرات ویرانگری داشته باشد.

قبل از آن، نتیجه یک پژوهش دیگر نشان داده بود که افزایش فجایع طبیعی از جمله خشکسالی، طوفان و باران‌های سیل‌آسا تا سال ۲۰۵۰ حدود ۵.۶ تریلیون دلار به اقتصادهای بزرگ جهان زیان وارد خواهد کرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.