همه شهروندان آمریکایی باید آزاد شوند

0

[ad_1]

وزیر امور خارجه ایالات متحده، به‌ مناسبت خروج باقر نمازی از ایران، بیانیه‌ای صادر کرد.

آنتونی بلینکن در این بیانیه اعلام کرده که باقر نمازی پس از خروج از ایران به مقصد مسقط، پایتخت عمان، اکنون در ابوظبی است، به خانواده‌اش پیوسته و به‌زودی تحت درمان فوری قرار خواهد گرفت.

این مقام عالی‌رتبه دولت بایدن، می‌گوید که باقر نمازی، یک شهروند آمریکایی و یکی از مقام‌های برجسته سابق سازمان ملل، در سال۲۰۱۶ به ناحق بازداشت و سپس از خروج از ایران منع شده‌ است.

به‌گفته آنتونی بلینکن، نمازی در حین تلاش برای آزادی پسرش سیامک نمازی که هفت سال است به ناحق در ایران بازداشت شده، ظالمانه زندانی شد.

بلینکن می‌گوید باقر نمازی خواسته از همه کسانی که برای آزادی او تلاش کردند، صمیمانه قدردانی شود.

وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه، از سوی خود نیز از همه دوستان و شرکای‌ آمریکا که به آزادی باقر نمازی کمک کرده‌اند، تقدیر و تشکر کرد.

او گفت: «دولت ایالات متحده به‌ ویژه از سلطان‌نشین عمان که با مقام‌های ایرانی برای مهیاکردن پرواز او به خارج از کشور همکاری کرد و از امارات متحده عربی که سخاوتمندانه میزبان باقر نمازی و خانواده‌اش در طول درمان است تشکر می‌کند.»

بلینکن همچنین ابراز امیدواری کرد باقر نمازی پس از بهبودی کامل به خانه‌اش در آمریکا بازگردد.

با این حال آنتونی بلینکن تصریح کرده که کار دولت آمریکا در این راه هنوز به پایان نرسیده‌ است و دولت خود را به تامین آزادی همه شهروندان آمریکایی که به‌ ناحق در ایران و سراسر جهان بازداشت شده‌اند، متعهد می‌داند.

باقر نمازی زندانی سابق دوتابعیتی ۸۵ ساله پس از بیش از شش و نیم سال بازداشت غیرقانونی در زندان اوین، ایران را ترک کرد و وارد مسقط پایتخت عمان شد.

وکیل آقای نمازی صبح چهارشنبه ۱۳ مهر با تائید این خبر به بخش فارسی صدای آمریکا گفت: باقر نمازی پس از توقفی کوتاه، به ابوظبی می‌رود، سپس تحت عمل جراحی اندارترکتومی کاروتید در کلینیک کلیولند قرار می‌گیرد تا انسداد شدید شریان کاروتید داخلی چپ (ICA) را رفع کند. این مشکل، او را در معرض خطر سکته مغزی قرار داده‌ است.

باقر نمازی، پدر سیامک نمازی ۵۱ ساله است که هنوز در ایران زندانی است، اما اکنون با مرخصی یک هفته‌ای قابل تمدید، از زندان اوین خارج شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.