هنرمندان حاضر در جشنواره ونیز از جعفر پناهی و محمد رسول‌اف حمایت کردند

0

[ad_1]

جولین مور، رئیس هیئت داوران جشنواره ونیز و هنرپیشه برنده جایزه اسکار، به همراه هنرمندان دیگر حاضر در جشنواره از جمله سالی پاتر، کارگردان بریتانیایی و آدری دیوان فرانسوی که سال پیش جایزه شیر طلایی را دریافت کرد در «فلش ماب» اعتراضی در حمایت ازجعفر پناهی شرکت کردند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

جولین مور، رئیس هیئت داوران جشنواره به همراه هنرمندان دیگر حاضر در جشنواره از سینماگران زندانی در ایران حمایت کردند

جشنواره فیلم ونیز برای نشان دادن همبستگی خود با جعفر پناهی، کارگردان ایرانی که در زندان به سر می‌برد، یک صندلی خالی در زمان نمایش تازه‌ترین فیلم او اختصاص داد.

فیلم «خرس نیست» ساخت جعفر پناهی شب گذشته در بخش مسابقه جشنواره ونیز به نمایش در آمد.

جولین مور، رئیس هیئت داوران جشنواره ونیز و هنرپیشه برنده جایزه اسکار، به همراه هنرمندان دیگر حاضر در جشنواره از جمله سالی پاتر، کارگردان بریتانیایی و آدری دیوان فرانسوی که سال پیش جایزه شیر طلایی را دریافت کرد در «فلش ماب» اعتراضی در حمایت از جعفر پناهی شرکت کردند.

جعفر پناهی که در سال ۲۰۰۰ برنده جایزه شیر طلایی ونیز شد، در ماه ژوئیه به همراه دو فیلمساز دیگر در تازه‌ترین دور سرکوب جامعه مدنی در ایران زندانی شد.

آقای پناهی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به شش سال زندان محکوم شده است.

هنرمندان حاضر در ونیز پوسترهایی در دست داشتندکه با آنها به بازداشت جعفر پناهی، محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد و سینماگرانی از ترکیه و میانمار اعتراض کردند.

منبع تصویر، Getty Images

فیلم جدید آقای پناهی بر ایرانیان ساکن ترکیه تمرکز دارد که به شدت در تلاش برای مهاجرت به اروپا هستند. آقای پناهی که از خروج از کشور منع شده، این فیلم را از ایران کارگردانی کرده است.

در این فیلم، جعفر پناهی که نقش یک کارگردان را بازی می‌کند، مجبور می‌شود فیلمبرداری بخش‌هایی از فیلم را از طریق تماس ویدیویی انجام دهد.

جعفر پناهی به همراه محمد رسول‌اف که او هم زندانی است اخیرا در بیانیه‌ای مشترک به برگزار کنندگان جشنواره فیلم ونیز گفتند«ما فیلمسازیم، ما عضو سینمای مستقل ایرانیم و زیستن را در آفرینش آثار می‌دانیم. آثاری که سفارش پذیر نیست. از این رو نزد صاحبان قدرت مجرمیم.» آنها گفتند «برخی از کارگردان‌ها اجازه فیلم‌سازی ندارند و برخی دیگر را مجبور به مهاجرت کرده و یا کاملا منزوی کرده‌اند. با این همه، امید به خلق آثار جدید دلیل زندگی است.»

محمد رسول اف از سینماگران مطرح ایران است که جوایز معتبر بین‌المللی زیادی به دست آورده است.

محمد رسول‌اف و مصطفی آل‌احمد به دلیل انتشار نامه‌ سینماگران در زمان سرکوب‌ اعتراض‌های متروپل آبادان زندانی شده‌اند. در این نامه از نیروی انتظامی خواسته شده بود که «تفنگش را زمین بگذارد.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.