هواپیماهای اردنی به یک مرکز تولید مواد مخدر مرتبط با ایران در جنوب سوریه حمله کردند

0

[ad_1]

منابع امنیتی در اردن و مقامات محلی در منطقه به خبرگزاری‌های بین المللی گفتند که نیروی هوایی اردن روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت در یک عملیات بی‌سابقه به یک کارخانه متروک تولید مواد مخدر در جنوب سوریه حمله کرد که گفته می‌شود با ایران مرتبط است.

در حمله به این تاسیسات که گفته می‌شود یکی از منابع اصلی قاچاق مواد مخدر به خاک اردن است یکی از قاچاقچیان کشته شده است.

این منابع افزودند که هدف یکی از این حملات هوایی یک تاسیسات غیرفعال تولید مواد مخدر در استان درعا واقع در جنوب سوریه بود که با گروه حزب‌الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و از متحدان حکومت سوریه است مرتبط است.

هدف حمله هوایی دوم روستایی به نام «شعاب» در استان سویدا در جنوب سوریه و در جوار مرز با اردن بوده است. در این حمله رهبر یکی از باندهای قاچاق مواد مخدر به نام مرعی الرمثان و خانواده‌اش که در منزل بودند کشته شده‌اند.

ریان معروف، پژوهشگر سوری که در مورد قاچاق مواد مخدر از این کشور تحقیق می‌کند، به خبرگزاری رویترز گفت: «بر اثر این حملات، منزل الرمثان و تاسیسات واقع در منطقه درعا کاملا ویران شده‌اند».

آقای معروف با استناد به سخنان منابع محلی افزود که به نظر می‌رسد تاسیسات غیرفعال در شهر «خراب‌ الشحم» محلی بوده که عوامل حزب‌الله لبنان به قاچاقچیان پول پرداخت می‌کرده‌اند.

منابع امنیتی در اردن و سایر کشورهای منطقه می‌گویند که مرعی الرمثان یکی از بزرگترین قاچاقچیان مواد مخدر در جنوب سوریه بوده و صدها تن از افراد قبایل ساکن این منطقه را به شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی جذب کرده است که در مناطق جنوبی سوریه نفوذ قابل توجهی دارند.

منابع قضایی می‌گویند که در سال‌های اخیر دادگاه‌های اردن در چند محاکمه غیابی، مرعی الرمثان را به اتهام قاچاق مواد مخدر به مجازات مرگ محکوم کرده بودند.

دو مقام امنیتی و یک دیپلمات غربی که وضعیت در جنوب سوریه را دنبال می‌کنند، دو حمله هوایی بی‌سابقه اردن به دو هدف مرتبط با شبکه قاچاق مواد مخدر در جنوب سوریه را تایید کردند.

اردن مقصد و در عین حال مسیر انتقال ماده مخدر «کاپتاگون» (نوع ارزان قیمتی از آمفتامین) به سوی کشورهای ثروتمند حاشیه خلیج فارس است.

کشورهای غربی و دولت‌های عربی معتقدند که تولید و قاچاق این ماده مخدر که از سال‌ها پیش در سوریه آغاز شده است یکی از منابع مالی شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران و همچنین حکومت بشار اسد است.

دولت سوریه مشارکت در قاچاق مواد مخدر را تکذیب کرده است و ایران نیز می‌گوید طرح این اتهامات علیه آن کشور بخشی از توطئه و جنگ روانی غرب است.

گروه حزب‌الله لبنان نیز مشارکت در قاچاق مواد مخدر را تکذیب کرده و ادعا می‌کند که اتهاماتی که از سوی حکومت اردن مطرح شده تکرار کارزار تبلیغاتی واشینگتن برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در منطقه است.

این حملات هوایی درست چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که ایمن الصفدی، وزیر خارجه اردن، تهدید کرد که اگر دولت بشار اسد برای جلوگیری از قاچاق مواد مخدر در مرزهای اردن اقدامات لازم را انجام ندهد این کشور به اهدافی در خاک سوریه حمله خواهد کرد.

او افزود که قاچاق مواد مخدر مرتبط با نیروهای مورد حمایت ایران نه تنها برای امنیت ملی اردن بلکه برای کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس یک تهدید جدی است.

دو مقام اردنی که نخواستند نامشان در گزارش قید شود به خبرگزاری رویترز گفتند که این حملات هوایی یک پیام صریح به دولت سوریه است که به رغم اقدامات اردن برای بازگرداندن دمشق به جمع کشورهای عربی در قاطعیت این کشور در زمینه مبارزه با قاچاق مواد مخدر دچار اشتباه نشود.

مقامات اردنی می‌گویند در دیدارهای ماه‌های اخیر با مقامات امنیتی سوریه نگرانی‌ها در مورد افزایش قاچاق مواد مخدر مطرح شده و برخلاف وعده‌های مقامات سوری، در ابعاد قاچاق مواد مخدر در مرزهای دو کشور کاهشی مشاهده نمی‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.