هوای آلوده در‌ ایران روزانه ۱۰ هزار نفر را راهی بیمارستان می‌کند

0

[ad_1]

همزمان با ادامه وضعیت قرمز آلودگی هوا در شماری از نقاط ایران، از جمله تهران، مدیر روابط عمومی ⁧‫اورژانس⁩ تهران از افزایش ۲۲ درصدی مأموریت‌های مربوط به بیماری‌های قلبی-تنفسی نسبت به خرداد امسال خبر داده است.

شروین تبریزی می‌گوید در هفته اول دی‌، ۳۰درصد مأموریت‌ها مربوط به قلبی-تنفسی بوده است و این رقم از شنبه تا سه‌شنبه به ۴۰درصد رسیده است.

معاون درمان وزارت بهداشت ایران نیز از مراجعه روزانه ۱۰ هزار بیمار تنفسی به بخش سرپایی بیمارستان‌ها خبر داده است. سعید کریمی می‌گوید از این تعداد روزی ۳۰۰ نفر بستری می‌شوند.

شرکت کنترل کیفیت شاخص هوای تهران، شاخص آلودگی پایتخت را ۱۶۷ نشان می‌دهد که برای تمامی اقشار «ناسالم» محسوب می‌شود. این رقم در ۲۴ ساعت گذشته به ۱۷۰ نیز رسید.

بر اساس اطلاعات سایت هواشناسی «آی‌کیو ایر» (IQAir)، غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در هوای تهران در حال حاضر ۴ برابر بالاتر از میزان تعیین شده در دستورالعمل سالانه کیفیت هوای سازمان بهداشت جهانی است و هوای «ناسالم» محسوب می‌شود.

در حالی که شهرداری تهران زیر تیغ انتقادها قرار گرفته است، علیرضا زاکانی، شهردار پایتخت، در واکنش اعضای پیشین شورای شهر سابق تهران را مقصر دانست و گفت که آنها «ترک فعل کرده‌اند و کار انجام نداده‌اند.»

تداوم آلودگی هوا واکنش شماری از چهره‌های شناخته‌شده‌ ایرانی را نیز در پی داشته است.

شقایق دهقان، بازیگر، مردم را به استفاده از ماسک دعوت کرد و گفت: «این کثافتی که خودمان، بچه‌هایمان، پدر و مادر پیرمان تنفس می‌کنیم اسمش هر چه هست هوا نیست.»

آناهیتا همتی، بازیگر نیز با انتشار تصاویری از حساسیت پوستی خود به دلیل آلودگی هوا نوشت: «گاز سمی و مرگباری که روزانه نفس می‌کشیم هر روز ما را به مرگ نزدیکتر می‌کند.»

بسیاری از شهروندان نیز در فضای مجازی تصاویری از آلودگی هوا را به اشتراک گذاشته‌اند.

عده‌ای نیز از تجربه‌های شخصی خود نوشته‌اند.

پیشتر گزارش شده بود که شهروندان تهرانی از آغاز سال تاکنون تنها دو روز هوای پاک تنفس کرده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.