واتیکان کجاست؟ – کجارو

0

[ad_1]

واتیکان کوچک‌ترین کشور و قطب مسیحیت کاتولیک در جهان شناخته می‌شود و در قلب پایتخت ایتالیا قرار دارد.

واتیکان در قلب شهر تاریخی رم، کوچک‌ترین دولت مستقل جهان به شمار می‌رود و مقر رهبری کاتولیک‌های جهان است. اگرچه واتیکان کشور کوچکی به‌حساب می‌آید، دائم مملو از گردشگرانی است که برای تماشای معروف‌ترین آثار هنری و تاریخی ایتالیا راهی این مقصد می‌شوند.

هنگام کریسمس یا عید پاک، شلوغ‌ترین فصل سفر در واتیکان است. بازدید از کلیسا و میدان سن پیترو، کلیسای سیستین، موزه واتیکان و گشت‌وگذار در فروشگاه‌های سوغاتی خاص آن، بسیار جذاب است و تجربه‌ای دل‌انگیز از گشت‌و‌گذار در یکی از زیباترین جاهای دیدنی رم را به گردشگران هدیه می‌دهد.

آنچه باید درباره واتیکان بدانید:

واتیکان کجاست؟

نمای زیبای واتیکانمنبع عکس: rome.us

واتیکان دولت‌شهری مستقل در داخل شهر رم و در ساحل غرب رودخانه تیبر ایتالیا است که توسط دولت «سریر مقدس» اداره می‌شود و پاپ در راس آن قرار دارد. کشور کوچک واتیکان مساحتی در حدود ۴۴ هکتار دارد، با پیمان لاتران از ایتالیا جدا شد. منابع مالی این ایالت کلیسایی-پادشاهی از طریق گردشگری تامین می‌شود.

نام رسمی واتیکان، «Stato della Città del Vaticano» به‌معنای دولت شهر واتیکان است و مقر کلیسای کاتولیک روم محسوب می‌شود. دیوارهای قرون‌وسطایی و بخشی از دیوار مربوط به عهد رنسانس واتیکان، به‌جز در قسمت جنوب شرق میدان سن پیترو، مرزهای آن را تشکیل می‌دهند. واتیکان ۶ در ورودی دارد که سه در آن به‌ترتیب در کلیسای سنت پیتر، گالری واتیکان و موزه‌ها باز می‌شود.

کاخ واتیکان که داخل دیوارهای شهر قرار دارد، محل اقامت پاپ به شمار می‌رود و «سریر مقدس»، عنوانی است که پاپ برای اطلاق به دولت کلیسای کاتولیک برگزیده است. واتیکان تا به امروز مانند یک کشور مستقل عمل کرده و پاپ به‌عنوان اسقف رم، قدرت خود را برای رهبری تمام کاتولیک‌های جهان به کار گرفته است.

تاریخچه واتیکان

چگونگی شکل‌گیری واتیکانمنبع عکس: legallanguage.com

واتیکان ایالتی است که با وجود استقلال، بخشی از ایتالیا محسوب می‌شود. این کشور از ابتدا چنین موقعیتی نداشت و برای دست‌یابی به جایگاه فعلی خود، تاریخ پرفراز و نشیبی را از سر گذرانده است. استقلال واتیکان در اثر مناقشات بسیار با دولت ایتالیا و در نتیجه توافق لاتران ایجاد شد. به‌دنبال این استقلال، کاتولیک‌های روم به جایگاه و قدرت ویژه‌ای دست پیدا کردند.

نگاهی به پیشینه واتیکان نشان می‌دهد که این منطقه پیش از میلاد مسیح و در زمان استقرار جمهوری روم (سده ۶ قبل از میلاد)، تپه‌ای کوچک و دشتی در ساحل غربی رودخانه تیبر بود. منطقه واتیکان در آن دوره، به‌دلیل سیل‌های پی‌درپی رودخانه تیبر، باتلاقی و خالی از سکنه بود. از سال چهاردهم پیش از میلاد باغ‌هایی توسط آگریپینا در این منطقه ساخته شد که بنای آن‌ها تا سال ۳۳ بعد از میلاد به طول انجامید. این منطقه هنگام شروع به کار امپراتوری رم، به‌تدریج به ایالتی حکومتی تبدیل شد و ویلاهایی گران‌قیمت در آن بنا کردند.

مسیحیت با فرمان میلان رسمی شد و بازیلیکا اولین بنایی بود که روی مقبره پطرس ساختند

در سال ۶۴ میلادی، بخش زیادی از رم در آتش سوخت. در آن دوره اعتقاد به مسیحیت جرم محسوب می‌شد و امپراطور نرون، عده زیادی از مسیحیان شهر را به‌همراه پطرس (از حواریون مسیحی) به جرم اعتقاد به دین مسیح، پای تپه واتیکان اعدام کرد و همان جا به خاک سپرده شد.

بعد از فرمان میلان و اعلام رسمیت آیین مسیحیت، کنستانتین اول در سال ۳۱۳ میلادی بازیلیکا را به‌عنوان بنای یادبود و گرامی‌داشت پطرس، روی مقبره او بنا کرد. بعد از آن، بازیلیکا به مرکزی معنوی و به یکی از نمادهای مسیحیت تبدیل شد. وجود بازیلیکا، اسباب توسعه ساخت‌وساز توسط روحانیان مسیحی و ایجاد بازاری در واتیکان را فراهم کرد. در اوایل رنسانس، به‌دلیل نزدیکی واتیکان به «منطقه تجاری بورگو»‌، این منطقه مدتی خانه پاپ و نجیب‌زادگان شد. بورگو به‌دلیل نزدیکی به واتیکان، شهرت قابل‌توجهی کسب کرد.

تصویری نقاشی شده از واتیکان قدیممنبع عکس: theconversation.com

قبیله «سارازن» در سال ۸۴۶ میلادی به بازیلیکای پطرس آسیب زدند. در تاریخ نظرات مختلفی درباره قبیله سارازن ارائه شده است. برخی آن‌ها را قبایلی مسلمان در شمال عربستان و برخی دیگر آن‌ها را ساکن فینیقیه دانسته‌اند. بعد از این واقعه، پاپ لئون چهارم دستور ساخت دیواری محافظ را برای بازیلیکا صادر کرد. دیوار محافظ بازیلیکا در سال ۸۵۲ میلادی تکمیل شد. این منطقه تمام قلمرو واتیکان و منطقه بورگو را پوشش می‌داد. بعد از آن، دیوارها به‌طور پی‌درپی تا دوره حکمرانی پاپ اوربان هشتم در دهه ۱۶۴۰ میلادی توسعه و گسترش یافتند.

اسقف‌‌ها ابتدا در کاخی به نام لاتران زندگی می‌کردند؛ در اوایل قرن ششم که پاپ سیماکوس اسقف شد، برای خود خانه‌ای در مجاورت بازیلیکا ساخت. این اقامتگاه در قرن‌های ۱۲ و اوایل قرن ۱۳ به دست پاپ اوژن سوم و پاپ اینوسنت سوم گسترش یافت و در سال ۱۲۷۷ میلادی به ساختمان قلعه سنت آنجلو متصل شد. وقتی در سال ۱۳۰۹ میلادی، پاپ اعظم به آوینیون فرانسه منتقل شد، توسعه واتیکان توقف یافت و ساختمان‌های زیبای آن خالی از سکنه ماندند و تخریب شدند.

کلیسای سیستین در دهه ۱۴۷۰ میلادی به بناهای واتیکان اضافه شد

در سال ۱۳۷۷ میلادی، کلیسای کاتولیک به رم بازگشت و روحانیان دوباره شهر را دیوارکشی کردند تا آن را به وضعیت مناسب بازگردانند. در سال ۱۴۵۰ میلادی، پاپ نیکلاس پنجم دستور بنای کاخ آپوستولیک را داد که بعدها خانه همیشگی وارثان او شد. در همین دوره بود که بنای کتاب‌خانه واتیکان احداث شد و کتاب‌های نیکلاس پنجم بنیان آن را شکل داد. در دهه ۱۴۷۰ میلادی، کلیسای سیستین به بناهای واتیکان اضافه شد.

نایی از سقف زیبای کلیسای سن سیستنمنبع عکس: mylittleadventure.com

واتیکان در سال ۱۵۰۳ میلادی با روی کار آمدن پاپ ژولیوس دوم تغییر اساسی کرد. او باسیلیکای قدیم (کلیسای قدیم سن پیترو با نام باسیلیکا نیز خوانده می‌شد) را خراب و در سال ۱۵۰۶ میلادی ساخت کلیسای جدید سن پیترو را آغاز کرد. پاپ در سال ۱۵۰۸ میلادی مسئولیت نقاشی سقف کلیسای سیستین را به عهده میکلانژ گذاشت و او به بهترین نحو سقف کلیسا را نقاشی کرد. ژولیوس در سال ۱۵۱۳ میلادی از دنیا رفت و با مرگ او، ساخت کلیسای جدید سن پیترو برای سال‌های زیادی متوقف شد تا اینکه در زمان پاپ پل پنجم در سال ۱۶۱۵ میلادی تکمیل شد.

موزه‌های واتیکان را پاپ ژولیوس دوم در سال ۱۵۰۶ میلادی بنا کرد. پاپ کلمنت چهارم در سال ۱۷۷۳ اولین گالری ژولیوس را به نمایش عموم مردم گذاشت. این گالری توسط پاپ پیوس ششم گسترش یافت و پاپ‌های بعدی نیز در طی سال‌های متمادی، مجموعه‌های او را وسعت دادند.

واتیکان در حدود ۹۲ سال پیش با توافق لاتران به‌عنوان کشوری مستقل شناخته شد

تا سال ۱۸۷۰ میلادی به پاپ‌ها مناطقی اختصاص داده بودند که به ایالات پاپی معروف بودند؛ اما در سال ۱۸۷۰ میلادی حکومت ایتالیا ادعا کرد که همه اراضی بیرون دیوار شهر متعلق به او است. ادعای حکومت ایتالیا، سبب رویارویی دولت و کلیسا شد. این رویارویی ۶۰ سال به طول انجامید و سپس در سال ۱۹۲۹، موسولینی، نخست‌وزیر وقت ایتالیا، با استقلال واتیکان موافقت کرد و با امضای «پیمان لاتران» با کلیسا به توافق رسید. با امضای این توافق، شهر واتیکان به‌عنوان کشوری مستقل رسمیت یافت و غرامتی بیش از ۹۰ میلیون دلار برای از دست رفتن ایالت پاپی، توسط دولت ایتالیا به کلیسا پرداخت شد.

در سال ۱۹۸۴ میلادی پیمان جدیدی با عنوان «کنکوردا» بین دولت ایتالیا و پاپ منعقد و جایگزین پیمان لاتران شد. در این پیمان که بعد از جنگ جهانی دوم و به‌علت تغییر جغرافیای سرزمین ایتالیا و قلمرو پاپ شکل گرفت، استقلال کلیسای کاتولیک در واتیکان مانند قبل به رسمیت شناخته شد. کنکوردا به پیمان‌های بین پاپ و روسای کشورهای مختلف گفته می‌شود که در راستای حفظ منافع کلیسا در آن کشور است.

دانستنی‌های جالب درباره واتیکان

دانستنی‌های جالب درباره واتیکانمنبع عکس: travel tringle.com

 • جمعیت واتیکان حدود ۸۰۰ نفر برآورد شده است؛ در حالی که سالانه میزبان بیش از ۵,۰۰۰,۰۰۰ گردشگر است.
 • ایوانی که پاپ در آن می‌ایستد، ایوان نیایش نام دارد. دعای اول پاپ که با عنوان (Urbi et Orbi) «به شهر و به جهان» مشهور است و میلیون‌ها نفر در دنیا به آن گوش می‌دهند، در این ایوان قرائت می‌شود.
 • واتیکان تنها کشور دنیا است که زندان دائمی ندارد. در این کشور تنها سه سلول‌ برای بازداشت موقتی افراد و بازجویی آن‌ها تدارک دیده‌اند.
 • مسیر ریلی قطارهای واتیکان کوتاه است و تنها دو مسیر ریلی ۳۰۰ متری با یک ایستگاه دارند. از این مسیر برای جابه‌جایی کالا یا حمل و نقل مسافر استفاده می‌شود.
 • واتیکان، تنها کشور دنیا است که کل آن به‌عنوان یکی از آثار ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود.
 • پاپ، حاکم کشور واتیکان است و کنترل امور اجرایی، قضایی و مقننه را در اختیار دارد. در قاره اروپا، پاپ تنها کسی است که قدرت مطلق حکومتی دارد.
 • واتیکان از ابتدا محل زندگی پاپ‌ها نبود. در گذشته پاپ‌ها در مناطقی مثل پروجا، آسیسی و تیولی زندگی می‌کردند و در سده ۱۳ میلادی که کلیسای کاتولیک به آوینیون منتقل شد، مدتی را در فرانسه زندگی کردند.

تصویری از کلیسای سن پیترو در میدان واتیکانمنبع عکس: visitvatican.info

 • واتیکان ارتش مخصوص به خود را دارد. این ارتش به نام گارد سوئیسی اسقف Swiss Episcopal Guards معروف است. ارتش واتیکان که کوچک‌ترین ارتش دنیا محسوب می‌شود، با ۱۳۵ نفر نیروی نظامی سوئیسی، وظیفه حافظت از پاپ را به عهده دارد. این ارتش یونیفورمی عجیب دارد که در دنیا مشهور است.
 • در طول تاریخ، کشیش‌ها و پاپ همیشه مرد بوده‌اند. قوانین کاتولیک هرگز اجازه پاپ شدن یک زن را نمی‌دهد؛ اما «پاپ جوئان» خانمی بود که هویت زنانه خود را پنهان و با نام مردانه «جان» خود را معرفی کرد. وقتی هویت زنانه او در اثر زایمان لو رفت، به مرگ محکوم شد. تصویر او در بالای مقبره سنت‌پیتر در کلیسای سن پیتروی واتیکان قابل‌مشاهده است.
 • پاپ‌ها اجازه ازدواج ندارند و فرزندداری برای آن‌ها ممنوع است؛ اما برخی از پاپ‌ها صاحب فرزند شده‌اند. پاپ بورجیا یکی از کسانی بود که در مقام کاردینالی (یک مقام پایین‌تر از پاپ) صاحب چند فرزند شد.
 • طلاق در واتیکان ممنوع است و هیچ قانونی برای طلاق وجود ندارد و اگر کسی قصد طلاق دارد، باید به کشور دیگری برود. ممنوعیت طلاق توسط آیین کاتولیک سبب شد پادشاه هنری هشتم کلیسای انگلیس را بنا کند تا به او اجازه طلاق بدهد.
 • مهم‌ترین ورزش ملی واتیکان، فوتبال است. کارکنان و کارمندان واتیکان، یک تیم فوتبال اختصاصی دارند. آن‌ها ورزش فوتبال را با علاقه دنبال می‌کنند و به هر کسی اجازه نمی‌دهند که عضو باشگاه آن‌ها بشود. 
 • شاید گمان کنید در یک ایالت مقدس و مذهبی، جرم و جنایت زیادی وجود ندارد؛ اما جالب است بدانید طبق اسناد، واتیکان با توجه به وسعت خود، بالاترین تعداد جرم در جهان را دارد. این آمار به‌دلیل رفت و آمد زیاد گردشگران است و بیشترین جرائم این کشور به جیب‌بری مربوط می‌شود. جیب‌بری جزو جرائمی است که در اکثر مقاصد گردشگری شلوغ رخ می‌دهد.
 • با اینکه زبان ایتالیایی، زبان رسمی ایتالیا و ایالت واتیکان است، دولت سریر مقدس، زبان لاتین را که زبان کتاب مقدس محسوب می‌شود، به‌عنوان زبان رسمی خود برگزیده است و در مرکز واتیکان تنها دستگاه‌ خودپرداز جهان وجود دارد که منوی آن به زبان لاتین است.
 • در واتیکان هیچ بیمارستان یا زایشگاهی وجود ندارد؛ ازاین‌رو، کسی از بدو تولد شهروند واتیکان محسوب نمی‌شود. شهروندی این کشور فقط به افرادی اعطا می‌شود که به قصد ارائه خدمت، با واتیکان وارد قرارداد کاری می‌شوند؛ حق شهروندی به همسر، والدین و سایر بستگان این افراد داده می‌شود و به‌محض پایان قرارداد، شهروندی نیز لغو می‌شود.

دیدنی‌های واتیکان

واتیکان از مقاصد گردشگری مذهبی در جهان محسوب می‌شود و دیدنی‌های واتیکان چشمان هر گردشگری را به تحسین زیبایی‌ها وامی‌دارد.

کلیسای سن پیترو (Basilica di San Pietro)

کلیسای سن پیترومنبع عکس: wikipedia.org

کلیسای سن پیترو که با نام «سن پیر» نیز معروف است، بزر‌گ‌ترین کلیسای واتیکان و یکی از بزرگ‌ترین کلیساهای جهان محسوب می‌شود. اولین بنای این کلیسا برای یادبود سن پیتر، یکی از ۱۲ حواری مسیح، در قرن چهارم روی مقبره سن پیتر بنا شد و در قرن شانزدهم میلادی آن را بازسازی کردند. کلیسای سن پیترو کلیسای جامع واتیکان محسوب نمی‌شود و پاپ در آن اقامت ندارد. (مشاهده روی نقشه)

میدان سن پیترو (Piazza San Pietro)

میدان سن پیترومنبع عکس: thepost.co.ls

میدان سن پیترو رو‌به‌روی کلیسای سن پیترو قرار دارد. این میدان باشکوه توسط جان رولنتسو برنینی طراحی شد. فواره‌های دو طرف میدان و ستون‌های دورتادور آن با مجسمه‌هایی زیبا بر فراز هریک، عظمت و زیبایی میدان را دوچندان کرده است. یک ابلیسک نیز در وسط میدان قرار دارد که به‌عنوان ساعت آفتابی عمل می‌کند. (مشاهده روی نقشه)

کلیسای سیستین (Cappella Sistina)

 • ساعت بازدید: همه‌روزه به‌جز روزهای یکشنبه و ایام خاص، از ساعت ۹ تا ۱۶

داخل سیستین چپل، منبع: Apollo Magazine

منبع عکس: Apollo Magazine

کلیسای سیستین در دهه ۱۴۷۰ میلادی توسط سیکتوس چهارم بنا شد. این کلیسا خاص‌ترین جای دیدنی واتیکان است. فضای کلیسا وسعت زیادی دارد و کاخ آن اقامتگاه رسمی پاپ است. مراسم انتخاب پاپ جدید در کاخ کلیسای سیستین برگزار می‌شود. کلیسا معماری فوق‌العاده زیبا و تزییناتی بی‌نظیر دارد. دیوارنگاره‌های زیبای این کلیسا به دست بوچیلی و پروجینو نقاشی شده‌اند. با ورود به کلیسا، سقف شگفت‌انگیزی را مقابل چشمان خود خواهید دید که پر از نقاشی‌های مسحورکننده و جذاب مذهبی است.

کاخ رسمی پاپ در کلیسای سیستین قرار دارد 

نقاشی معروف آفرینش، اثر میکل‌آنژ در میانه سقف این کلیسا قرار دارد. مسیرهای تو در تو و کم‌نظیر این کلیسا، همواره مورد توجه تاریخ‌نویسان هستند. (مشاهده روی نقشه)

کتابخانه اسقفی واتیکان (Vatican Apostolic Library)

کتاب‌های کتابخانه واتیکانمنبع عکس: space.com

کتابخانه واتیکان از کتابخانه‌های قدیمی جهان محسوب می‌شود. این کتابخانه بیشتر از ۴۲ کیلومتر قفسه‌بندی دارد، میز و صندلی‌های آن به‌شکل حرفه‌ای ساخته شده‌اند و کف آن نیز از طراحی خاصی برخوردار است. قوس‌های سقف بنا و دیوارهای این کتابخانه با نقاشی‌هایی زیبا و منحصربه‌فرد مزین شده است.

سابقه کتابخانه واتیکان به قرن پانزدهم میلادی و دوره پاپ نیکلاس پنجم می‌رسد

سابقه کتابخانه واتیکان به قرن پانزدهم میلادی و دوره پاپ نیکلاس پنجم باز می‌گردد. کتاب‌های تاریخی و دست‌نوشته‌های نایابی در این کتابخانه است. ۸۰,۰۰۰ نسخه خطی، نقاشی، نامه و کتاب متنوع در کتابخانه واتیکان نگهداری می‌شود. این کتابخانه در زمینه موضوعاتی چون الهیات، تاریخ، فلسفه و حقوق، غنای بسیاری دارد. کتابخانه واتیکان در سال‌های اخیر مورد حمایت تیم‌های سرمایه‌گذار در سراسر دنیا قرار گرفت و به غنای آن افزوده شد. (مشاهده روی نقشه)

موزه واتیکان (Vatican museums)

تصویری از پلکان موزه واتیکانمنبع عکس: vaticanstate.va

موزه واتیکان، مشهورترین مجسمه‌های روم و مهم‌ترین شاهکارهای هنری رنسانس را در خود جا داده است. این موزه زیبا، مجموعه آثار هنری عظیمی که توسط پاپ‌ها جمع‌آوری شده است را به نمایش می‌گذارد. مجموعه موزه واتیکان به‌طور تقریبی ۷۰,۰۰۰ اثر دارد که از این میان تنها ۲۰,۰۰۰ اثر در معرض نمایش است. در این موزه حدود ۶۴۰ نفر کارمند در ۴۰ بخش علمی، اداری و مرمت موزه مشغول به کار هستند. (مشاهده روی نقشه)

بهترین زمان سفر به واتیکان

بهترین زمان سفر به واتیکانمنبع عکس: mycountryeurope.com

واتیکان بخشی از رم است و آب‌و‌هوایی مدیترانه‌ای، ملایم و معتدل دارد. آب‌وهوای رم در تابستان، گرم و خشک و در زمستان بارانی است. ماه‌های سپتامبر و اکتبر (شهریور و مهر) بهترین زمان سفر به واتیکان محسوب می‌شود. هوای رم در این ماه‌ها خنک است و به‌ندرت در آن باران می‌بارد.

ماه‌های اکتبر و سپتامبر بهترین زمان سفر به واتیکان هستند

فصل بهار، ارزان‌ترین فصل سفر به واتیکان است. برخی از گردشگران به باران‌های گسترده این فصل علاقه دارند و در زمستان به واتیکان سفر می‌کنند. اگر اهل طبیعت و سفر در فصل‌های بارانی هستید، زمستان برای بازدید از واتیکان، فصل جذابی است.

هزینه سفر به واتیکان

گردشگران در واتیکان و هزینه بازدید از جاهای دیدنی آنمنبع عکس: vaticancitytours.it

میزان هزینه سفر به واتیکان بسته به نوع سفر، استفاده از وسایل نقلیه، محل اقامت، غذایی که می‌خورید، جاهایی که از آن بازدید می‌کنید و مدت زمان سفر شما، متغیر است.

سفر به رم از طریق زمینی و هوایی امکان‌پذیر است. هریک از این سفرها هزینه‌های مختلف و جداگانه‌ای دارند. سفر زمینی از ایران به ایتالیا با گذر از ترکیه و یونان و ورود به ایتالیا با کشتی امکان‌پذیر است. 

سفر هوایی به رم، از طریق فرودگاه امام خمینی تهران انجام می‌شود. و هزینه بلیط با توجه به شرکت هواپیمایی، تعداد توقف، کلاس پروازی، تاریخ سفر و مدت سفر متغیر است؛ حداقل قیمت بلیط رفت و برگشت بین تهران و رم در تابستان ۱۴۰۱ برابر با  ۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان است.

هریک از جاذبه‌های گردشگری واتیکان هزینه ورودی جداگانه خود را دارند. بازدید از کلیسای سنت پیترو هزینه‌ای ندارد؛ اما ورودی موزه واتیکان و کلیسای سیستین ۱۷ یورو است. برای شرکت در تورهای شبانه‌ که جهت بازدید خلوت از موزه واتیکان و کلیسای سیستین برگزار می‌شود، باید حدود ۶۰ تا ۷۰ یورو هزینه کنید. هزینه تورهای اختصاصی که بیشتر جنبه علمی دارند، گاهی از ۱۷۰ یورو هم فراتر می‌رود.

سفر به واتیکان و تماشای زیبایی‌های آن

منبع عکس: tripadvaisor.com

طی بازدید از موزه، در صورت تمایل می‌توانید از اطلاعات راهنماهای مستقر در واتیکان بهره‌مند شوید که با توجه به نوع راهنما، هزینه جداگانه‌ای را شامل می‌شود؛ راهنماهای تخصصی (علمی) هزینه‌های بالاتری دارند. 

واتیکان رستوران ندارد؛ اما غذاخوری‌ها و غذاهای خیابانی خوبی در این کشور برای گردشگران در نظر گرفته‌اند. هزینه یک وعده غذا در رستوران‌های رم حدود ۲۰ یورو است. افراد حق اقامت در واتیکان را ندارند. هزینه اقامت در رم نیز طبق مدت زمان سفر و نوع هتل متغیر است.

فرهنگ مردم واتیکان

مردم واتیکانمنبع عکس: romewise.com

فرهنگ مردم واتیکان مذهبی و مطابق قوانین کلیسای کاتولیک است. واتیکان به‌عنوان کشوری مستقل پرچم خاص خود را دارد. زبان اصلی واتیکان در اسناد رسمی آن، ایتالیایی است؛ اما مردمی نیز در این کشور زندگی می‌کنند که ملیت ایتالیایی، آرژانتینی و سوئیسی و فرانسوی دارند و به دیگر زبان‌های اروپایی صحبت می‌کنند. 

مذهب مردم واتیکان، مسیحی کاتولیک است و شهروندان ساکن آن مستقیما برای کلیسا کار می‌کنند؛ تعدادی از مشاغل آن عبارت‌اند از کاردینال، نگهبان، راهبه و کشیش‌ها.

بیش از ۲۴۰۰ نفر در کلیساها و موزه‌های شهر واتیکان مشغول به کار هستند که هر روز به آن رفت‌وآمد می‌کنند. کشیش‌ها و گاردهای سوئیسی که وظیفه دفاع از شهر واتیکان را به عهده دارند، تنها افرادی هستند که اجازه اقامت در شهر واتیکان را دارند. برخی از شهروندان واتیکان، داخل آن زندگی نمی‌کنند؛ زیرا آن‌ها مقامات دیپلماتیک هستند و تمام وقت خود را در کشورهای دیگر می‌گذرانند.

واتیکان شهری مذهبی است و قوانین خاص خود را دارد. برهنگی در این کشور امری ناپسند به شمار می‌رود. مردم واتیکان لباس‌های آستین‌دار می‌پوشند. پوشیدن لباس‌های بدن‌نما و بدون آستین در این کشور ممنوع است و کسانی که این نوع لباس را بپوشند، جریمه نقدی می‌شوند. گردشگران نیز در بازدید از اماکن دیدنی مانند کلیسای سن پیترو و موزه‌ها ملزم به رعایت این نوع پوشش هستند.

تصویری از برخی مردم در میدان واتیکانمنبع عکس: vaticancitytours.it

ارزش انسان و روابط خانوادگی در فرهنگ واتیکان، دارای حرمت زیادی است و خانواده جایگاه خاصی در این فرهنگ دارد. وجود ایمان در زندگی خانوادگی چیزی است که واتیکان بر آن تاکید می‌کند. فرهنگ واتیکان تا حدود زیادی متاثر از فرهنگ ایتالیا است. مردم واتیکان مانند مردم ایتالیا، از وقت‌گذرانی با خانواده لذت می‌برند. سبک زندگی در واتیکان ارتباط مستقیم با میزان درآمد افراد دارد. 

اگر شما هم تجربه سفر به واتیکان و بازدید از زیبایی‌های این کشور کوچک را دارید، آن را با کاربران کجارو به اشتراک بگذارید.

پرسش‌های متداول

واتیکان کجاست؟

کشوری کوچک و مستقل در رم و در ساحل غرب رودخانه تیبر

کاخ پاپ در کدام کلیسا قرار دارد؟

کلیسای سیستین

بهترین زمان سفر به واتیکان کدام فصل است؟

ماه‌های سپتامبر و اکتبر

آیا امکان اقامت در واتیکان وجود دارد؟

منبع عکس کاور: worldatlas.com

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.