واشینگتن همچنان پارلمان ۲۰۱۵ ونزوئلا را به رسمیت می‌شناسد

0

[ad_1]

کاخ سفید علی‌رغم تحولات اخیر در پارلمان منتخب سال ۲۰۱۵ ونزوئلا روز چهارشنبه اعلام کرد که همچنان این پارلمان را به رسمیت می‌شناسد و به همکاری خود با خوان گوایدو، رهبر پیشین آن و «دیگر اشخاص همفکر او» ادامه خواهد داد.

واشینگتن برای سال‌هاست که خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا به رسمیت می‌شناسد، اما اقدام اخیر پارلمان ونزوئلا در انحلال دولت او، پرسش‌هایی را درباره سیاست آینده ایالات متحده به وجود آورده است.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در گفت‌وگو با خبرنگاران تاکید کرد که ایالات متحده پارلمان منتخب سال ۲۰۱۵ ونزوئلا را به عنوان «آخرین نهاد دموکراتیک باقی‌مانده» در این کشور به رسمیت می‌شناسد.

آقای کربی در پاسخ به این سئوال که آیا واشینگتن همچنان خوان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور موقت ونزوئلا می‌شناسد، گفت که او نمی‌خواهد وارد امور فرضی بشود و ایالات متحده همچنان به همکاری خود با او و دیگر همفکرانش در پارلمان ونزوئلا ادامه خواهد داد.

این در حالی است که نشریه اکسیوس چهارشنبه عصر گزارش داده که مقامات وزارت خارجه ایالات متحده تایید کرده‌اند که این کشور دیگر گوایدو را به عنوان رهبر ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.

دولت پیشین ایالات متحده به رهبری دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ خوان گوایدو را رئیس جمهور مشروع ونزوئلا نامید، اقدامی که پس از انتخابات جنجال‌برانگیز آن سال در ونزوئلا به وقوع پیوست. کشورهای غربی انتخابات ۲۰۱۸ ونزوئلا را که نیکلاس مادورو در آن اعلام پیروزی کرد، «دروغین» و «جعلی» می‌نامند.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا، به تازگی اعلام کرد که این کشور برای عادی‌سازی روابط خود با آمریکا که از آن زمان قطع شده، «کاملاً آماده» است.

آقای مادورو روز یکشنبه ۱۱ دی در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت: «ونزوئلا کاملاً آماده است تا با این دولت آمریکا و با کسانی که ممکن است در آینده بیایند، به سمت روند عادی‌سازی روابط دیپلماتیک، کنسولی و سیاسی حرکت کند.»

اما ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تاکید کرد که این کشور همچنان نیکلاس مادورو را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع ونزوئلا نمی‌داند.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ س.ن/ک.ر

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.