واکنش‌های گسترده به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی؛ اتحادیه اروپا «وحشت‌زده» شده است

0

[ad_1]

در پی اعدام دو معترض در ایران سخنگوی امور خارجه و سیاست‌گذاری امنیتی اتحادیه اروپا این اقدام جمهوری اسلامی را موجب «وحشت» اتحادیه اروپا دانست. این اتحادیه در بیانیه‌ای از مقامات ایران خواسته احکام اعدام صادره برای معترضان را لغو کنند.

اعدام دو معترض دیگر در ایران در روز شنبه ۱۷ دی واکنش‌های گسترده جهانی را به دنبال داشته است.

نبیلا مصرالی، سخنگوی امور خارجه و سیاستگذاری امنیتی اتحادیه اروپا روز شنبه در توییتی با محکوم کردن اعدام دو جوان معترض نوشت: «اتحادیه اروپا از اعدام محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی که در ارتباط با اعتراضات دستگیر و به اعدام محکوم شدند، وحشت‌زده شده است. اجرای احکام اعدام معترضان باید پایان یابد.

در واکنشی دیگر، اتحادیه اروپا در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی در بیانیه‌ای این اعدام‌ها را «نشانه دیگری از سرکوب خشونت‌آمیز تظاهرات مدنی توسط مقامات ایران» دانسته است.

در این بیانیه آمده است: «اتحادیه اروپا بار دیگر از مقامات ایران می‌خواهد که فوراً به رویه اعمال و اجرای احکام اعدام معترضان که ما شدیدا محکوم می‌کنیم پایان دهند.»

اتحادیه اروپا همچنین از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواسته است که بدون فوت وقت احکام اعدام اخیر را که در چارچوب اعتراضات جاری صادر شده بود، لغو کنند و آیین دادرسی را برای همه بازداشت‌شدگان فراهم کنند.»

این اتحادیه همچنین افزوده است که مقامات جمهوری اسلامی «باید تضمین کنند کسانی که بازداشت یا محبوس هستند، در معرض هیچ گونه بدرفتاری قرار نگیرند.»

هلگه لیمبورگ، نماینده پارلمان آلمان که چند روز پیش برای نجات جان محمدمهدی کرمی با نامه‌ای به سفارت جمهوری اسلامی ایران در برلین رفته بود نوشت: «نمی‌توانم غم عمیق و خشم خود را ابراز کنم. نام محمدمهدی کرمی فراموش نخواهد شد. مبارزه برای آزادی و دموکراسی ادامه خواهد داشت.»

یی‌وان‌ ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی در واکنش به اعدام این دو معترض در رشته توییتی گفته است که تلاش خواهند کرد تا سپاه را در فهرست تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهند و به دنبال اعمال تحریم‌های شدیدتر علیه رژیم جمهوری اسلامی خواهند بود.

علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد نیز نوشت: «دو قتل جدید پس از محاکمه‌های مختصر. دو قربانی جدید رژیم وحشی اسلامی در ایران. اما اجازه دهید واضح بگوییم: این رژیم آخرین نفس‌های خود را می‌کشد. روحتان در آرامش عزیزان مبارز آزادی.»

کریم سجادپور، پژوهشگر ارشد بنیاد صلح کارنگی، نیز در واکنش به اعدام محمدمهدی کرمی و محمد حسینی توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی،‌ در توییتی نوشت: «آنها با طی مراحل دادرسی اعدام نشدند، بلکه به قتل رسیدند.»

محمود مرادخانی، خواهرزاده رهبر جمهوری اسلامی پس از اعدام دو تن دیگر از معترضان بازداشت‌شده، در توییتی نوشت: «تنها پاسخ مناسب به جنایات علی خامنه‌ای و حکومتش، سازماندهی مبارزه‌ای قاطع و کوبنده است.»

او «فراهم آوردن نیروی لازم برای در هم کوبیدن جمهوری اسلامی» را «نیازمند ائتلاف سیاسی احزاب و گروه‌ها و ارائه جایگزینی برازنده به ملت ایران و جامعه بین‌الملل» دانست.

گلشیفته فراهانی، چهره ایرانی سینمای جهان نیز در واکنش به اعدام این دو معترض نوشت: «جمهوری کشتار نشان داده اگر یک قدم عقب بنشینیم صد قدم به جلو خواهد برداشت.

او با بیان این که «روزهای مهمی پیش رو است»، گفت: «باید نشان دهیم “هر یه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه” فقط یک شعار نیست. حقیقتی است که جمهوری اسلامی باید از آن‌ بترسد.»

احکام اعدام محمد‌مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی در حالی روز شنبه اجرا شد که پدر و مادر محمد‌مهدی پیشتر در پیامی ویدئویی از مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواسته بودند این حکم از پرونده فرزند بی‌گناهشان حذف شود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.