واکنش‌ها به تخریب دوباره سنگ مقبره احمد‌شاه مسعود؛ طالبان: تحقیق می‌کنیم

0

[ad_1]

در حالی که تخریب دوباره سنگ مقبره احمد شاه مسعود در پنجشیر، واکنش‌های تندی را برانگیخته است، طالبان می‌گویند که در این زمینه تحقیق خواهند کرد.

به گزارش بخش دری صدای آمریکا، پس از نشر ویدیویی از تخریب مجدد سنگ مقبره احمد شاه مسعود در شبکه‌های اجتماعی، شماری رهبران پیشین جهادی و حامیان این فرمانده فقید افغانستان واکنش تند نشان داده‌اند.

منابع مردمی در پنجشیر روز شنبه پنجم نوامبر (۱۴ آبان) به صدای آمریکا گفتند که این کار توسط افراد طالبان صورت گرفته است و آنان فرش‌های این مقبره را نیز با خود برده‌اند.

آرامگاه احمد شاه مسعود در تپه‌ای به نام «سریچه» در بازارک، مرکز ولایت پنجشیر موقعیت دارد و باشندگان محل گفته‌اند که این محل از چندین ماه به این‌سو توسط افراد طالبان محافظت می‌شود.

یک ساکن مرکز ولایت پنجشیر که از ذکر نامش خودداری کرد، با فرستادن پیامی به صدای آمریکا گفت: «تا جایی که خبر دارم، سنگ قبر آمر صاحب (احمد شاه مسعود) توسط جنگجویان طالبان که تازه وارد این ولایت شدند، تخریب شده و آنان همچنان فرش‌های سر قبر را با خود بردند. در سریچه یک قطعه طالبان حضور دارد و به هیچ کسی اجازه رفت و آمد به آرامگاه را نمی‌دهند.»

عبدالله عبدالله، رئیس پیشین شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در واکنش به تخریب مجدد سنگ مقبره احمد شاه مسعود گفته است که این کار توسط «افراد شرور و غیرمسئول» انجام شده است.

آقای عبدالله در صفحه رسمی فیسبوک خود نگاشته است که چنین کار سبب خدشه‌دار ساختن روحیه ملی خواهد شد و همچنان «تخم کینه و نفاق را در دل و دماغ مردم بذر خواهد کرد.»

او افزوده است: «بار دیگر تاکید می‌کنیم که احترام به بزرگان و شخصیت‌های ملی شناخته شده اقوام با هم برادر و برابر و حرمت به زنان جز عنعنات پسندیده مردم افغانستان است و عدم رعایت آن باعث ایجاد تفرقه و بدبینی میان مردم کشور می‌گردد.»

فوزیه کوفی، عضو پیشین پارلمان افغانستان تخریب مجدد سنگ مقبره احمد شاه مسعود را «بی‌حرمتی» به آرامگاه این فرمانده فقید ضد طالبان خوانده و افزوده که «تحمل آزادگان بر انسان‌های زبون سخت است.»

خانم کوفی در توئیتر همچنان گفته است: «حتی از سنگ آرامگاهش هم ترس دارند. تخریب سنگ مهر حک‌شده او را بر قلب‌ها تخریب نخواهد کرد، او همچنان اسطوره آزادی باقی خواند ماند.»

عبدالرب رسول سیاف، رهبر پیشین جهادی در صفحۀ فیسبوک خود نوشته است: «اهانت به آرامگاه قهرمان ملی کشور نه تنها که یک عمل زشت و خلاف آموزه‌های دینی است، بلکه تجاوز صریح بر حریم ارزش‌های انسانی و دریدن پرده مروت و ضربه مهلک و خطرناک بر پیکر وحدت ملی کشور پنداشته می‎‌شود و ما آن را بشدت تقبیح می‌کنیم.»

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ نیز به تخریب سنگ مقبره احمد شاه مسعود واکنش تند نشان داده و طالبان را عامل اصلی این کار عنوان کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان در واکنش به تخریب سنگ مقبره احمدشاه مسعود می‌گوید که افراد حق ندارند به کسانی که فوت کرده‌اند، توهین کنند.

او افزود: «کسی حق توهین به بزرگان کشور را ندارند، هر کسی که این کار را کرده باشد، با برخورد قانونی مواجه خواهد شد، در گذشته نیز کسانی که چنین کار را کرده اند، مجازات کرده‌ایم.»

مجاهد گفت که موضوع تخریب سنگ قبر احمدشاه مسعود، تحقیق می‌شود و گام‌های لازم برداشته خواهد شد.

برخی مقام‌های طالبان تخریب سنگ مقبره احمد شاه مسعود را یک توطئه عنوان کرده و گفته‌اند که این کار با هدف برانگیختن احساسات مردم انجام شده است.

در بیشتر از یک سال گذشته، این دومین‌بار است که سنگ مقبره احمد شاه مسعود در ولایت پنجشیر تخریب می‌شود و مخالفان طالبان، آنان را عامل این کار می‌دانند.

طالبان پیش از این گفته بودند که این کار توسط افراد ناشناس صورت گرفته و آنان دوباره مقبره این شخصیت جهادی را ترمیم کردند.

احمد شاه مسعود، رهبر جبهه مقاومت تا آخرین روز‌های عمرش، پیش از آنکه در نتیجه یک حمله انتحاری، جان ببازد در مقابل گروه طالبان جنگید. اکنون که طالبان پس از ۲۰ سال جنگ دوباره بر افغانستان مسلط شده‌اند، پسرش، احمد مسعود رهبری جبهه مقاومت را بر عهده گرفته است.[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.