واکنش رسانه‌های جهان به حوادث اوین

0

[ad_1]

گاردین در پی خبر آتش سوزی بزرگ در زندان اوین نوشت :«آتش نشانان در حال مهار آتش سوزی در زندان اوین تهران، پایتخت ایران هستند. از اوین صدای تیراندازی و زنگ خطر شنیده شد. زندانیان سیاسی در اوین نگهداری می شوند.»

به گفته گاردین : «رسانه های دولتی به نقل از یک مقام امنیتی که نامش فاش نشده است، گزارش دادند که وضعیت در زندان پس از ناآرامی در بخشی از زندان که «اراذل و اوباش» در آن نگهداری می شد «آرام» است.

گاردین نوشت: «نازنین زاغری رتکلیف، شهروند دو تابعیتی ایرانی-انگلیسی، تقریباً پنج سال در همین زندان زندانی بود. زاغری سرانجام پس از شش سال مشقت، در مارس سال جاری به خانه خود در بریتانیا بازگشت.»

خبرگزاری رویترز نیز با تیتر «تیراندازی در زندان تهران که زندانیان سیاسی دو‌تابعیتی دارد» به خبر آتش سوزی در اوین پرداخت.

رویترز نوشت: «آتش‌سوزی روز شنبه در زندان اوین تهران، جایی که بسیاری از زندانیان سیاسی و دوتابعیتی ایران در آن نگهداری می‌شوند، رخ داد و شاهدان از شنیدن صدای تیراندازی خبر دادند.»

این زندان که در کوهپایه ها در حاشیه شمالی پایتخت ایران واقع شده است، دارای محکومین جنایی و همچنین زندانیان سیاسی است.

یکی از شاهدان به رویترز گفته است: «جاده های منتهی به زندان اوین به دلیل ترافیک شدید، بسته شده است. اینجا آمبولانس های زیادی وجود دارد. با این حال، ما صدای تیراندازی را می شنویم.»

در پی وقوع نا آرامی در زندان اوین، بخشی از این زندان آتش گرفت و صدای تیراندازی از داخل این زندان به گوش می‌رسید. بر اساس تصاویر منتشر شده حجم آتش و تیراندازی بالا بود و پیش‌بینی می‌شود این حادثه تلفات بیشتری داشته باشد.

بنا بر گزارشهای دریافتی، تجمع اولیه معترضان اطراف زندان اوین با درگیری و شلیک گاز اشک‌آور همراه شد.در پی اعتراضات در زندان اوین و شنیده شدن صدای شلیک و انفجار و مشاهده شعله های آتش از بیرون زندان، مردم معترض در حال حرکت به سمت زندان اوین هستند.

معترضان با شعارهای مرگ بر دیکتاتور از اعتراض شامگاه شنبه در زندان حمایت کرده و نیروهای امنیتی نیز سعی در جلوگیری از تجمع خانواده های زندانیان دارند. بر اساس گزارش شاهدان عینی، جو اطراف زندان بسیار امنیتی بوده و نیروهای نظامی و انتظامی در محل حضور دارند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.