واکنش رسانه‌های فرانسه به جان باختن مهسا امینی و اعتراضات مردمی در ایران

0

[ad_1]

رسانه‌های فرانسه، خبر مرگ مهسا امینی در اثر خشونت پلیس و اعتراض‌های خیابانی که در پی آن روی داده را انعکاس دادند.

روزنامه پرتیراژ لوموند نوشت: «در ایران پس از مرگ زنی جوان که توسط پلیس امنیت اخلاقی بازداشت شده‌بود، تظاهراتی تازه به‌ راه افتاده‌ است.»

لوموند می‌نویسد که این دختر جوان پس از بازداشت به کما رفته و شانزدهم سپتامبر در بیمارستان جان باخته‌ است.

به‌گزارش لوموند، مهسا امینی به اتهام «پوشیدن لباس نامناسب» در تهران بازداشت و سپس با اعمال خشونت توسط پلیس، به بیمارستان انتقال یافت.

این روزنامه همچنین نوشت که تظاهراتی تازه در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه در شهرهای ایران، به ویژه در تهران و مشهد علیه حکومت برگزار شده‌ است.

در لوموند از واکنش روز دوشنبه جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز یاد شده‌ است.

به‌گفته لوموند، بورل این «مرگ غیرقابل قبول» را محکوم کرده‌ و پیتر استانو، سخنگوی بورل هم در بیانیه‌ای گفته‌است:« مسئولان و مقامات ایران باید پاسخ‌گو شده و حقوق اساسی شهروندان،را رعایت کنند.»

روزنامه چپ‌گرای لیبراسیون هم در این راستا نوشت: «خشم در دانشگاه‌های ایران در حال جوشیدن است.»

در این گزارش به اعتراف پلیس تهران اشاره شده که مهسا امینی را به همراه زنان دیگر برای دریافت «دستورالعمل» در مورد قوانین حجاب بازداشت کرده‌ است.

روزنامه معتبر فیگارو نیز خبر داده که زنان ایران در همبستگی با مهسا و به‌ نشانه اعتراض، در شبکه‌های اجتماعی ظاهر می‌شوند، موهای خود را کوتاه می‌کنند و روسری‌های خود را به آتش می‌کشند.

این گزارش افزوده که ازمان انقلاب اسلامی ۱۳۵۷، قوانین حاکم‌ بر جمهوری اسلامی همه زنان را ناگزیر کرده که فارغ از ملیت و اعتقاد‌های مذهبی خود، از پوششی استفاده کنند که سر و گردن‌شان را پوشانده و موها را پنهان کند.

فیگارو می‌نویسد که با این حال، طی دو دهه گذشته، بسیاری از زنان در تهران و سایر شهرهای بزرگ، تارهای مو یا حتی بخشی وسیع‌تر از سطح مو را از زیر حجاب بیرون می‌گذارند.

به‌نوشته فیگارو، پلیس اخلاق برای زیر نظر گرفتن همه‌چیز، در خیابان‌های شهرها گشت‌زنی می‌کند و بی‌وقفه زنانی را که «به‌زعم پلیس» لباس‌هایی نامناسب به‌تن دارند، دستگیر می‌کند تا آن‌ها را به دادگاه بکشاند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.