واکنش فرانسه به بازداشت دو شهروند آن کشور در ایران: اتهامات وارده «دروغ» است

0

[ad_1]

فرانسه بار دیگر بر دروغ بودن اتهامات وارده به فرانسوی‌های بازداشت‌شده در ایران تاکید کرد.

وزارت امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه ساعاتی پس از سخنان سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی در مورد اتهامات دو شهروند فرانسوی بازداشت شده در ایران، اعلام کرد: «همان‌طور که قبلاً موضع‌گیری کردیم، اتهامات وارده به هموطنان‌مان دروغ است.»

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، پیشتر اتهامات دو فرانسوی دستگیر شده را «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و جاسوسی» عنوان کرد.

سسیل کوهلر، مسئول اتحادیه معلمان فرانسوی، و ژاک پاریس، شریک زندگی او، که به ایران سفر کرده‌ بودند، بهار امسال به گفته مقامات قضایی جمهوری اسلامی به اتهام تلاش برای «برانگیختن ناآرامی‌های کارگری در جریان اعتصابات معلمان» بازداشت شدند.

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه فرانسه، به‌تازگی خبر داد که مجموعا پنج شهروند فرانسوی در ایران بازداشت هستند.

یکی از این افراد، فریبا عادلخواه، پژوهش‌گر ایرانی‌فرانسوی، است که در ژوئن ۲۰۱۹ بازداشت و سپس به ‌جرم «اقدام علیه امنیت ملی» به پنج سال زندان محکوم شده ‌بود.

بنجامین بریر نیز یک شهروند فرانسوی دیگر است که در ایران محبوس است. او در ماه مه ۲۰۲۰ بازداشت و به ‌اتهام «جاسوسی» به بیش از هشت سال زندان محکوم شد.

همه این افراد اتهامات وارده را قویاً رد می‌کنند.

در حال حاضر شماری از شهروندان دوتابعیتی ایرانی‌آمریکایی، از جمله سیامک نمازی و مراد طاهباز، و شهروندان دیگر کشورها از جمله کامران قادری در ایران زندانی هستند. تحلیلگران غربی بارها گفته‌اند که جمهوری اسلامی از دوتابعیتی‌ها و شهروندان خارجی به عنوان گروگان استفاده می‌کند تا از دولت‌های غربی پول و امتیاز بگیرد.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.