واکنش مولوی عبدالحمید به حمله لاریجانی به مسجد اهل سنت: بفهمید چه حرفی می‌زنید

0

[ad_1]

مولوی عبدالحمید در واکنش به اظهارات جنجالی اخیر محمدجواد لاریجانی، از چهره‌های تندرو حکومتی، علیه مهم‌ترین مسجد اهل سنت استان سیستان و بلوچستان، گفت: «امیدواریم کسانی که حرف می‌زنند بفهمند چه حرفی می‌زنند.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، روز جمعه، ۲۳ دی، در سخنرانی هفتگی خود در نمازجمعه زاهدان بدون آن که مستقیما از آقای لاریجانی نام ببرد، گفت: «تعجب کردیم چگونه کسی جرات می‌کند ادعای اسلامی داشته باشد و خانه خدا را “ضرار” بخواند.»

بر اساس متون مربوط به دین اسلام، مسجد ضرار در زمان حیات پیامبر اسلام برای دشمنی با او ساخته شده بود.

لاریجانی چند روز پیش آقای عبدالحمید را به دامن زدن به «مسائل فرقه‌ای» متهم کرده و گفته بود: «مسجد مکی امروز به مسجد ضرار تبدیل شده است.»

مسجد جامع مکی زاهدان مهم‌ترین مسجد اهل سنت سیستان و بلوچستان است که در سال ۱۳۵۳ توسط عبدالعزیز ملازاده، یکی از روحانیان شناخته شده اهل سنت ایران ساخته شد.

اکنون مدیریت این مسجد و حوزه علمیه اهل سنت وابسته به آن بر عهده مولوی عبدالحمید است و او هر هفته نماز جمعه اهل سنت زاهدان را در آنجا برگزار می‌کند.

حمله لاریجانی به این مسجد پس از آن بود که مولوی عبدالحمید در واکنش به سرکوب اعتراضات سراسری در ایران، هر هفته در سخنرانی‌های خود در نماز جمعه انتقادهایی را علیه سرکوب حکومتی ابراز و از مردم معترض حمایت کرده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کرد که در مسجد مکی «ضرر هیچ ملت و دولتی در نظر نبوده» و «اینجا به غیر از خیر مسلمانان، خیز همه مردم، در اینجا فکر [دیگری] نمی‌شود.»

مولوی عبدالحمید در واکنش به اتهام‌ها درباره تفرقه‌افکنی میان شیعه و سنی نیز گفت که در مسجد مکی «فکر شیعه و سنی نیست، فکر جهان اسلام و مسلمانان است. اینجا برای انسانیت فکر می‌شود.»

او بار دیگر بر اظهارات پیشین خود درباره سرکوب اعتراضات سراسری تاکید کرد و خواستار مذاکره حکومت با مردم معترض شد.

پس از سخنرانی مولوی عبدالحمید، معترضان در زاهدان بار دیگر تظاهرات کردند و شعارهایی چون «لاریجانی برو گم شو» سر دادند.

پیشتر مولوی عبدالحمید از این که جمهوری اسلامی اجازه نمی‌دهد اهل سنت در دیگر شهرهای ایران به ویژه تهران مسجد مخصوص خود را داشته باشند، انتقاد کرده بود.

اظهارات لاریجانی پیشتر واکنش مدیران جامعه مدرسین حوزه‌های علمیه و امامان جمعه و جماعات چند شهرستان استان سیستان و بلوچستان را نیز برانگیخته بود.

آنان در بیانیه‌ای شدیداللحن، محمدجواد لاریجانی را «یاوه‌گو و هتاک» خطاب کرده و نوشتند که «اظهارات توهین‌آمیز» او علیه امام جمعه زاهدان را «با شدیدترین الفاظ» محکوم می‌کنند.

حمله لاریجانی به مولوی عبدالحمید پس از آن صورت گرفت که بر اساس بولتن‌های هک‌شده خبرگزاری فارس، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، خواستار «بی‌آبرو کردن» مولوی عبدالحمید شده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.