وجود دادگاه‌های انقلاب «حیاتی» است؛ چادر در دادگاه «الزامی» نباشد

0

[ad_1]

رئیس قوه قضاییه روز سه‌شنبه وجود دادگاه‌های انقلاب را «حیاتی» دانست و گفت که پوشش چادر برای زنان متهم الزامی نیست و به این مسئله باید در دادگاه و دادسرا «دقت» شود.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای روز سه‌شنبه ۲۲ آذر با سرکشی از یک شعبه دادگاه انقلاب، «با مشاهده خانم متهم» با «پوشش چادر» پرسید آیا این «پوشش همیشگی» او است، یا برای حضور در دادگاه «اختیار کرده است؟»؛ و سپس گفت که «در مورد رعایت دستورالعمل الزامی نبودن پوشش چادر در دادگاه و دادسرا دقت و تأکید شود.»

اظهارات اژه‌ای یک روز پس از انتقاد خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران، به تصاویر منتشرشده از فرزانه قره‌حسنلو در دادگاه انقلاب کرج مطرح شده که آن را «مظلوم‌نمایی و تهییج احساسات مردم» دانسته بود.

این رسانه وابسته به سپاه همچنین نوشته بود، «محاسن و موهای مرتب شده متهمان آقا، چهره‌ای مظلوم و فریبنده در افکار عمومی و رسانه‌ها از متهم را نشان می‌دهد.»

اژه‌ای در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که «از نیمه اول سال ۱۳۵۹ زمزمه بود که انقلاب به سرانجام رسیده و دیگر نیازی به دادگاه‌های انقلاب نداریم»، گفت که «گذشت زمان نشان داد اهمیت وجود و استقرار دادگاه‌های انقلاب چه میزان زیاد و حیاتی است.»

رسیدگی به پرونده‌های زندانیان سیاسی و معترضان بازداشت‌شده در دادگاه‌های انقلاب اسلامی سپرده می‌شود و در روزهای گذشته دو تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری با رأی این دادگاه‌ها اعدام شده‌اند.

در جریان اعتراضات سراسری ایران از ۲۶ شهریور تاکنون دست‌کم ۱۸ هزار و ۲۶۲ تن بازداشت شده‌اند. قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که ۴۰۰ تن از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری در تهران را به حبس‌ محکوم کرده است.

در این مدت در جریان سرکوب اعتراضات توسط نیروهای حکومتی، دست‌کم ۴۹۰ تن از جمله ۶۸ کودک کشته شده‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.