وزرای خارجه گروه ۷ بر پشتیبانی از اوکراین در برابر روسیه تاکید کردند

0

[ad_1]

وزیران خارجه گروه هفت در نشست خود در آلمان راه‌های کمک و پشتیبانی دفاعی از اوکراین در برابر حملات روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور را بررسی کردند.

به گفته یک مقام وزارت خارجه آمریکا، وزیران خارجه گروه هفت درباره نحوه کمک به اوکراین در برابر حملات روسیه به زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور از جمله حمله به سدها و نیروگاه‌ها تبادل نظر کرده و در مورد نیاز به یک سازوکار هماهنگ کننده برای کمک‌رسانی به این کشور به توافق رسیدند.

وزیران خارجه کشورهای صنعتی گروه هفت در مونستر آلمان دیدار کردند و ادامه تهاجم روسیه به اوکراین و افزایش دامنه همکاریهای نظامی ایران با روسیه در جنگ علیه اوکراین و همچنین شدت رفتار تهاجمی چین را در دستور کار خود قرار دادند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود، افزود: «وزیران خارجه گروه هفت درباره نیازهایی که مردم اوکراین در فصل زمستان با آن روبرو هستند بحث کرده و به این توافق رسیدند که باید یک سازوکار هماهنگ کننده گروه هفت برای کمک به اوکراین برای تعمیر، بازسازی و دفاع از زیرساخت‌های ضروری آب و برق مردم وجود داشته باشد و این موضوع محور اصلی گفتگوهای این گروه در این روزها و هفته های آتی خواهد بود.»

طی هفته‌های جاری، ارتش روسیه حملات پیاپی موشکی و پهپادی علیه زیرساخت‌های تامین برق اوکراین انجام داده که به گفته اوکراین، بر اثر این حملات تا چهل درصد نیروگاه‌های این کشور از کار افتاده و ممکن است شهروندان اوکراینی با ساعت‌ها خاموشی اجباری مواجه شوند.

مسکو مسئولیت حملات پیاپی علیه سدها و نیروگاه‌های اوکراین را پذیرفته است اما هدف قراردادن شهروندان غیرنظامی را در جریان تهاجم خود به اوکراین ردکرده و همچنان این تهاجم را «عملیات نظامی ویژه» برای نابودی «ملی گرایان خطرناک» در اوکراین توجیه می کند.

این مقام بلندپایه وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با خبرنگاران افزود: محور عمده گفتگوهای این نشست لزوم پاسخ‌دهی و دفاع از اوکراین در برابر حملات روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، از جمله تقویت سامانه‌های دفاع هوایی این کشور در برابر حملات پهپادی و موشکی روسیه بود.

به گفته این مقام آمریکایی، بحث دیگر این بود که چه کشورهایی توانایی تامین سامانه‌ها و پشتیبانی را دارند تا اوکراین را برای دفاع بهتر در برابر حملات پهپادی و موشکی تقویت کنند.

دولت اوکراین و متحدان غربی‌اش ایران را متهم به ارسال پهپادهای انتحاری به روسیه کرده و می گویند ارتش روسیه در ادامه تهاجم پنجم اسفند خود به اوکراین، با استفاده از این پهپادها زیرساخت‌های غیرنظامی را هدف قرار می دهد. جمهوری اسلامی این اتهام را رد می کند.

ناتو همچنین متعهد شده حفاظت از زیرساخت‌های حیاتی را پس از انفجار اخیر در خطوط لوله گاز روسیه به اروپا معروف به «نورد استریم ۱ و ۲» در بستر دریای بالتیک تقویت کند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.