وزیر دفاع طالبان: اختلافات «قومی و سمتی» در افغانستان دامن زده می‌شود

0

[ad_1]

یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان در جمع افرادی‌که گفته شده تازه از ولایت پنجشیر به صفوف اردوی طالبان جذب شده‌اند

منبع تصویر، وزارت دفاع طالبان

توضیح تصویر،

محمد یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان در جمع افرادی‌که گفته شده تازه از ولایت پنجشیر به صفوف اردوی طالبان جذب شده‌اند

محمد یعقوب مجاهد، سرپرست وزارت دفاع حکومت طالبان در حضور شماری از افرادی‌که به گفته طالبان به تازگی از ولایت پنجشیر در صفوف نیروهای آنها جذب شده‌اند، گفته است که اختلافاتی به نام «قوم و سمت» در افغانستان دامن زده می‌شود.

آقای مجاهد بدون ذکر منبعی در بخشی از سخنرانی خود گفت، «برخی مردم تلاش می‌کنند که در میان ما به نام قندهاری، هراتی یا پنجشیری اختلافات زبانی و قومی راه بیاندازند اما ما باید کوشش کنیم تا متحد شویم و از این دسیسه‌ها جلوگیری کنیم».

این سخنرانی وزیر دفاع طالبان در حالی مطرح می‌شود که پیشتر گزارش‌های تازه‌ای از اعتراض یک فرمانده ارشد ازبک‌تبار طالبان، صلاح‌الدین ایوبی و جدا شدن وی از بدنه طالبان منتشر شد. منابع نزدیک به آقای ایوبی به بی‌بی‌سی گفتند که به دلیل «انحصار قومی قدرت او با طالبان قطع رابطه کرده است.»

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

صلاح‌الدین ایوبی، فرمانده ازبک تبار طالبان در فاریاب

به گفته یکی از این منابع او گفته است تا زمانی که رهبری طالبان «حکومت فراگیر ایجاد نکند، به همه دختران اجازه آموزش ندهد و جلو واگذاری اجباری زمین‌های مردم گرفته نشود»، با طالبان دیگر همکاری نخواهد کرد.

چهار ماه پیش نیز مهدی مجاهد، فرمانده ارشد هزاره طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل در اعتراض به «عدم حضور هزاره‌ها در حکومت طالبان» از گروه طالبان برید که بعدا ولسوالی بلخاب با تهاجم نظامی گسترده طالبان تسخیر و آقای مهدی از منطقه خود فرار کرد.

وی در نهایت از سوی طالبان در منطقه مرزی درغرب افغانستان با ایران، دستگیر و بلافاصله اعدام شد.

منبع تصویر، Google

توضیح تصویر،

در حالیکه طالبان از نبود اختلافات قومی در میان این گروه سخن می‌گویند، رئیس کمیسیون حقوق بشر سابق آن‌ها را به ادامه سیاست آزار و شکنجه متهم کرده است

منابع طالبان تصاویری از دیدار آقای مجاهد را با نیروهای که ظاهرا اهالی ولایت پنجشیر هستند و در صف نیروهای طالبان قرار گرفته‌اند، منتشر کرده است.

این در حالیست که پنجشیر در یک سال گذشته شاهد نبردهای شدید میان نیروهای طالبان و نیروهای «جبهه مقاومت ملی افغانستان» بوده و گزارش‌های زیادی از بازداشت دسته‌جمعی غیرنظامیان و بدرفتاری با آنها، اعدام صحرایی اسیران جنگی از سوی طالبان و نقض گسترده حقوق بشری در این ولایت و دیگر مناطقی که نبرد میان طالبان و نیروهای جبهه مقاومت صورت گرفت، منتشر شد.

شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر سابق در افغانستان امروز در یک پیام توییتری جدید از آنچه «ادامه سیاست‌های بازداشت، شکنجه و کشتار مردم ملکی ولایت پنجشیر از سوی گروه طالبان» خوانده و خواستار پیگیری این موارد برای تغیر وضعیت شده است.
یک منبع از پنجشیر به بی بی سی گفت که سه روز پیش افراد طالبان یک جوان را بازداشت کرده و روز بعد جسد وی را به خانواده‌اش تسلیم داده اند.

این منبع گفته است که این روند به طور مداوم زندگی مردم را تهدید می‌کند.

طالبان پیوسته این ادعاها رد کرده ولی می‌گویند آنانی‌که بخواهند امنیت را در افغانستان برهم بزنند، با برخورد شدید نیروهای طالبان روبرو می‌شوند.
طالبان به رسانه‌های آزاد و خبرنگاران اجازه نمی‌دهند تا بدون همراهی افراد مسلح آن‌ها به پنجشیر و اندراب‌ها سفر کنند.

منبع تصویر، Social Media

توضیح تصویر،

 نشست سیکا در کازاخستان

افغانستان محور بحث نشست سیکا

روز گذشته در ششمین نشست سران کشورهای عضو کنفرانس «سیکا» که در شهر آستانه‌ی قزاقستان برگزار شده بود روسای جمهوری ازبکستان، روسیه و پاکستان خواستار اقدامات عملی برای حل مشکل افغانستان شدند.
شوکت میرضیایف، رییس جمهور ازبیکستان گفت: «به منظور دستیابی به اجماع گسترده در باره مسایل افغانستان و اقدامات عملی در سطح جهانی، کشورهای آسیایی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یک گروه بین‌المللی را برای هماهنگی با مجمع عمومی سازمان ملل در نظر بگیرند. »

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه نیز گفت: «افغانستان هنوز هم یک نگرانی عمومی برای منطقه است، حمله‌های هراس‌افگنانه از جمله انفجار در نزدیکی سفارت روسیه در کابل در ماه سپتامبر ثابت کرد که برای عادی‌سازی اوضاع افغانستان نیاز است که ما با همدیگر برای بهبود اوضاع اقتصادی آن کار کنیم.»
شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان نیز گفته ما از جهان می‌خواهیم که از مردم افغانستان در تلاش برای صلح، ثبات و توسعه پایدار پشتیبانی کنند.

ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران نیز در نشست سیکا در قزاقستان گفت: «در افغانستان گذر از چرخه معیوب ناامنی و بی ثباتی نیازمند عزم جدی و برداشتن گام‌های عملی از طریق گفت‌وگوهای سیاسی است که هدف آن تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه گروه‌های قومی، مذهبی این کشور باشد».

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست طالبان در واکنش به این پیشنهادات کشورهای همسایه افغانستان گفته است که معرفی یک کابینه جدید در افغانستان بنابر نبود قانون اساسی، مجلس شورا و عدم برگشت افغان‌ها به کشورشان، زمان‌گیر خواهد بود.
۲۵ وزارت در کابینه طالبان از یک‌‌سال پیش که این گروه قدرت را تصرف کرده است، از سوی وزرای سرپرست که همه مرد و عضو طالبان اند و همچنین بیشترشان مربوط یکی از اقوام افغانستان هستند، اداره می‌شوند.
اما آقای مجاهد گفته است که در حکومت طالبان نمایندگان تمامی گروه‌های قومی و مذهبی حضور دارند.

او در نشست دیروز به خبرنگاران گفت «اندک زمان دیگری را خواهد گرفت تا ما به سوی ثبات برویم. نخست که یک عده از افغان‌ها در کشور نیستند و در خارج به سر میبرند. دوم انیکه برخی از ارگان‌های دولتی هنوز وجود ندارند، کار تدوین قانون اساسی تا حالا تکمیل نشده و مجلس شورا تشکیل نشده است، هر گاه این ارکان نظام تکمیل شد، وضعیت هم به روند عادی برمی‌گردد».

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.