پادشاه چارلز در سوگ بریتانیا برای ملکه قول داد به کشورش خدمت کند

0

[ad_1]

پادشاه بریتانیا، چارلز سوم، روز جمعه به «مادر عزیز» خود ملکه الیزابت فقید، صمیمانه ادای احترام کرد.

او قول داد که مانند بیش از هفت دهه گذشته، با «وفاداری، احترام و عشق» اینک در مقام پادشاه، خدمت کند.

چارلز در اولین سخنرانی خود خطاب به مردم، مادرش را «به‌پاس فداکاری برای خانواده و کسانی که بر آن‌ها سلطنت می‌کرد» ارج نهاد.

پادشاه جدید بریتانیا گفت که از دست دادن مادرش، غم و اندوهی بزرگ و یک «احساس فقدان فراتر از حد» را به‌همراه داشته‌ است.

ملکه الیزابت دوم، طولانی‌ترین دوران حکم‌رانی را در بریتانیا تجربه کرد و ۷۰ سال حضور پررنگ در صحنه جهانی داشت.او روز پنج‌شنبه در خانه‌اش در اسکاتلند در سن ۹۶ سالگی درگذشت. درگذشت ملکه حجمی عظیم از ادای احترام را از درون کشور و سراسر جهان در پی داشت.

چارلز در سخنرانی خود از کاخ باکینگهام که با عکسی از مادرش در کنار او مزین بود، گفت که ملکه الیزابت زندگی خوبی داشت و به وعده‌اش در خدمت به مردم پایبند بود. چارلز سپس گفت که خود نیز برای خدمت مادام‌العمر به مردم، با آن‌ها تجدید بیعت می‌کند.

او و سایر اعضای خانواده سلطنتی برای حضور در کنار ملکه، پیش از مرگ به‌شتاب به خانه‌اش در اسکاتلند رفته بودند. چارلز روز جمعه به کاخ باکینگهام در لندن بازگشت و در آنجا با تشویق و حمایت جمعیتی که «خدایا پشتیبان پادشاه باش» رو‌به‌رو شد.

فرزند ملکه فقید، در وصف «تعهدات» مادر خود، همچنین گفت: «این بیش از یک وعده بود، این یک «تعهد عمیق شخصی» بود که تمام زندگی او را تعریف کرد. او برای انجام وظیفه، فداکاری کرد.»

پادشاه چارلز سوم افزود: «هر کجای بریتانیا، یا در قلمروهای این کشور در سراسر جهان زندگی کنید، هر چه که پیشینه یا عقاید شما باشد، من تلاش خواهم کرد تا با وفاداری، احترام و عشق به شما خدمت کنم، همانطور که در طول زندگی‌ام چنین بوده‌ام.»

چارلز گفت که پسر بزرگش ویلیام اکنون شاهزاده جدید ولز است، منصبی که برای چندین دهه متعلق به او بوده و اکنون به‌طور سنتی وارث تاج و تخت شده‌ است.

همسر ویلیام، خانم کیت نیز پرنسس ولز می‌شود، عنوانی که آخرین بار در اختیار پرنسس دیانا بود.

شاه بریتانیا، همچنین عشق خود را به پسر کوچکترش شاهزاده هری و همسرش مگان ابراز کرد.

دو سال پیش، خروج این زوج از نقش‌های سلطنتی، باعث ایجاد یک آشفتگی عمیق در خانواده و سبب یک بحران بزرگ در سلطنت شد.

چارلز روز شنبه در پی نشست شورای الحاق که در کاخ سنت جیمز برگزار و نمایشی پر از شکوه که در مراسم سنتی بریتانیایی برپا می‌شود، رسما به‌عنوان پادشاه معرفی خواهد شد.

بریتانیا تا زمان خاک‌سپاری ملکه الیزابت که تا یک هفته دیگر برگزار خواهد شد، عزای عمومی اعلام کرده‌ است.

انتظار می‌رود که مقام‌های ارشد از سراسر جهان، از جمله جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، در این مراسم شرکت کنند.

در همین راستا، لیز تراس، نیز به قانونگذاران انگلیس گفته‌ است: «از زمان‌ انتشار اخبار تکان‌دهنده جمعه‌شب، ما شاهد صمیمانه‌ترین اندوه‌ها برای دست دادن علیا‌حضرت فقید، ملکه الیزابت بوده‌ایم.»

خانم تراس در وصف ملکه گفت: «او سنگی بود که بریتانیای مدرن بر روی آن ساخته شد.»

ملکه الیزابت دوم، از اواخر سال گذشته از آنچه کاخ باکینگهام آن را «مشکلات حرکتی اپیزودیک» نامیده‌بود رنج می‌برد.

از پل بندر سیدنی گرفته تا کمیسیون اروپا در بروکسل و مقر سازمان ملل در نیویورک، پرچم‌ها به‌پاس او نیمه‌افراشته شدند.

الیزابت، که مسن‌ترین و با سابقه‌ترین رئیس دولت جهان نیز بود، پس از مرگ پدرش، پادشاه جورج ششم، ۶ فوریه ۱۹۵۲ زمانی که تنها ۲۵ سال داشت و شاهد تغییرات در جامعه بود، به سلطنت رسید.

با توجه به ساختار سیاسی و اقتصادی بریتانیا، الیزابت به‌دلیل هدایت کردن سلطنت در قرن بیست‌ویکم و مدرن کردن آن در این فرآیند که با‌وجود انتقاد شدید رسانه‌ها و دردسرهای همیشگی خانواده‌اش انجام داد، مورد تحسین قرار گرفت.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.