پاسخ دادگستری فارس پس از روایت آغاز درگیری «توسط زن آمر به معروف» در شیراز

0

[ad_1]

در پی انتشار روایت یک خبرنگار محلی از درگیری یک زن «آمر به معروف» با یک خانواده که به محکومیت این خانواده انجامید، دادگستری فارس در جوابیه‌ای اعلام کرد که متهم هم حق شکایت دارد.

دادگستری استان فارس روز شنبه، ۲۸ مرداد، اعلام کرد متهم اصلی درگیری با یک زن «آمر به معروف» در نارنجستان شیراز در دادگاه بدوی به «دو سال تبعید، ۷۴ ضربه شلاق تعزیری و ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی» محکوم شده است.

اما دو روز بعد، روز دوشنبه، ۳۰ مرداد،‌ روزنامه فرهیختگان به نقل از یک «خبرنگار محلی» در شیراز نوشت که بر اساس «فیلم دوربین‌‌های مداربسته»، درگیری را «زن چادری» آغاز می‌کند و بعد از چند بار تذکر، به زن طرف مقابلش که همراه با خانواده‌اش از زاهدان به شیراز رفته بود، «مشت می‌زند.»

این گزارش تأییدی بود بر اخبار غیررسمی در شبکه‌های اجتماعی به نقل از افراد محلی که پیشتر گفته بودند «آمر به معروف» با خشونت درگیری را آغاز کرده و به همین دلیل ویدئویی تقطیع‌شده و بدون صدای اصلی و با صدای نوحه از ماجرا در فضای مجازی منتشر شده است.

روز دهم مرداد، به‌ دنبال انتشار این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی که درگیری فیزیکی یک مرد با زنی چادری در نارنجستان شیراز را نشان می‌داد، سخنگوی نیروی انتظامی تأیید کرد که فرد ضارب از کارکنان این نیرو بوده است.

حال دادگستری استان فارس در تلاش برای ارائه توضیح درباره این رخداد بر دو نکته تأکید کرده است:‌ یکی این که «متهم هم حق شکایت دارد»، و دیگر این که حکمی که برای او و خانواده‌اش صادر شده «قابل تجدیدنظرخواهی است».

با این حال در جوابیه دادگستری فارس که مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، اول شهریور، منتشر کرده، گزارش روزنامه فرهیختگان در هیچ جا به شکل مستقیم و صراحتاً تکذیب نشده است.

در این جوابیه آمده است که دادگستری «آمادگی رسیدگی کامل به جوانب دیگر این پرونده را دارد، اما تاکنون شکایت متقابلی از سوی طرف مقابل پرونده (فرد ضارب یا خانواده وی) علیه بانوی آمر به معروف در مجموعه قضایی استان فارس ثبت نشده است».

دادگستری فارس در ادامه بدون اشاره به گزارش یک خبرنگار محلی که در یک روزنامه سراسری چاپ شده، به طور کلی به «گمانه‌زنی‌ها و ادعا‌های ناآگاهانه‌ای تحت عنوان شنیده‌ها و احتمالات که در بستر رسانه‌ها و بخصوص فضای مجازی شکل گرفته» اشاره می‌کند.

این مرجع قضایی همچنین توضیح نداده است که آیا ویدئوی کامل‌تری از ماجرای نارنجستان شیراز وجود دارد، و اگر دارد، چرا این ویدئو تاکنون منتشر نشده است.

این در حالی است که بسیاری در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر چنین نظر داده‌اند که با توجه به ابهامات موجود تنها چاره انتشار ویدئوی کامل ماجراست.

فرهیختگان پیشتر در همین زمینه با ابراز نگرانی از «باب شدن» این رفتارها «به نام امر به معروف» نوشته بود: «در حال حاضر مطالبه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای شیراز این است که برای جلوگیری از ضایع شدن حق این خانواده زاهدانی که از قضا میهمان شیرازی‌ها بودند، فیلم‌های دوربین مداربسته مجموعه نارنجستان قوام منتشر شود تا در این بین ابهامات به وجود آمده نیز شفاف شوند.»

منابع: میزان، انتخاب، توییتر، رادیوفردا/ ف. دو./ب.ب/م.ا.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.