پرونده به دادستانی ارجاع شد؛ مجازات او اعدام تشخیص داده نشد

0

[ad_1]

وکیل سامان صیدی (یاسین)، رپر معترض زندانی در توییتی گفت که پرونده موکلش «برای رسیدگی مجدد به ایرادات هفتگانه دیوان عالی کشور به دادستانی ارجاع شد.»

حسین سرتیپی می‌گوید «به فرض انتساب رفتار ادعایی» مجازات سامان اعدام تشخیص داده نشده است.

کارلوس کاسپر، نماینده عضو حزب سوسیال دموکرات در پارلمان آلمان و کفیل سیاسی یاسین از لغو حکم اعدام او ابراز خرسندی کرده است.

سامان صیدی که با نام «سامان یاسین» نیز شناخته می‌شود، خواننده رپ اهل کرمانشاه است که توسط دادگاه انقلاب اسلامی به «محاربه» از طریق «کشیدن سلاح کلت کمری و شلیک سه عدد تیر هوایی» و همچنین «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور» متهم شده است.

رسانه حقوق بشری «شبکه حقوق بشر کردستان» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که سامان به هنگام بازجویی در بند ۲۴۱ زندان اوین برای گرفتن «اعترافات اجباری» تحت شکنجه قرار گرفت و در یکی از جلسات، بازجو خودکاری را در بینی او فرو کرد که باعث پارگی حفره چپ بینی او شد.

به گفته این منبع، از حدود یک ماه پیش سامان به صورت مداوم دچار خونریزی بینی شده و شب‌ها دچار اختلال تنفسی می‌شود ولی مقامات زندان از فرستادن او به بیمارستان خارج از زندان خودداری می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۲۲ آذر با اشاره به این که سامان صیدی از زندان اوین تهران به زندان رجایی‌شهر در استان البرز منتقل شده است از این که مبادا «حکم اعدام آقای صیدی تأیید شده باشد» ابراز نگرانی کرد.

سامان صیدی (یاسین)، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ آذر در زندان رجایی شهر کرج با «خوردن تعداد زیادی قرص» اقدام به خودکشی کرد.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تخمین زده است که از ۲۶ شهریور تا ۲۲ دی، ۱۹ هزار و ۳۹۶ نفر بازداشت شده‌اند.

هرانا شمار محکوم‌شدگان در دادگاه را ۷۱۲ نفر اعلام کرده است. جمهوری اسلامی تاکنون، ۴ معترض را اعدام کرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.