«پرونده شما در دست بررسی» است

0

[ad_1]

فرزند یکی از شهروندان بهائی زندانی در قزل‌حصار، بدون آن که مسئولان سازمان سنجش و آموزش کشور به او دلیل روشنی اعلام کنند، از ادامه تحصیل و ثبت نام در دانشگاه محروم شد.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران یک‌شنبه ۱۹ شهریور گزارش داد که ادیب ولی، شهروند بهائی که پدرش پیام ولی در زندان قزل‌حصار استان البرز به سر می‌برد، با وجود قبولی در کنکور سراسری، حین تلاش برای ثبت نام در دانشگاه، در سامانه سازمان سنجش با پیام «پرونده شما در دست بررسی می‌باشد» روبه‌رو شد.

به گفته منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی، در پی‌گیری‌ها، مسئولان سازمان سنجش «پاسخی روشن» به او نداده‌اند و با اتمام مهلت انتخاب رشته، ادیب ولی از ادامه تحصیل در دانشگاه محروم شده است.

بنا بر این گزارش، پیام ولی، پدر این جوان محروم شده از تحصیل در دانشگاه، در زندان قزل‌حصار زندانی است و به‌تازگی «پرونده‌ای جدید» نیز برای او باز شده است.

محرومیت از تحصیل برای شهروندان بهائی در ایران بدون ارائه دلیل روشن، در سال‌های گذشته نیز سابقه داشته و آنها در مراجعه به وب‌سایت سازمان سنجش با «پیغام خطا» مواجه شده‌اند.

مرکز اسناد حقوق بشر ایران در سال‌های گذشته در گزارش اعلام کرد که جمهوری اسلامی بهائیان را از امکان تحصیل و تدریس در دانشگاه‌ها محروم کرده و شمار زیادی از آنها مجبور به مهاجرت و یا فرار از ایران شده‌اند.

بهائیان از جمله شهروندانی هستند که جمهوری اسلامی به طور مستمر حقوق شهروندی آنها را نقض کرده و علیه آنها اقداماتی از جمله توقیف اموال، محرومیت از تحصیل، و حتی تخریب آرامگاه‌های متوفیان آنها انجام داده است.

بر اساس گزارش سالانه «آزادی مذهبی بین‌المللی» مربوط به سال ۲۰۲۲ میلادی که دفتر آزادی‌های مذهبی وزارت امور خارجه آمریکا تهیه کرده، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی جمهوری اسلامی علیه اعضای جامعه بهائی در ایران تشدید شده است.

در این زمینه، شاهین میلانی، پژوهشگر حقوق بشر، به بخش فارسی صدای آمریکا گفته که اتهامات جمهوری اسلامی علیه بهائیان همواره واهی بوده است.

همچنین، فرهاد ثابتان، سخنگوی جامعه جهانی بهائیان پیش از این به صدای آمریکا گفته که سرکوب بهائیان در ایران «به‌شدت» افزایش یافته است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.