پلیس اسپانیا سه نفر را در ارتباط با سوءقصد به سیاست‌مدار پیشین این کشور بازداشت کرد

0

[ad_1]

پلیس اسپانیا روز سه‌شنبه ۳۰ آبان در چارچوب تحقیقات ضد تروریستی در ارتباط با سوءقصد به آلخاندرو ویدال کوادراس، رئیس پیشین حزب محافظه‌کار مردم اسپانیا در کاتالونیا، سه نفر را بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او ۱۲ روز پیش در یک خیابان شلوغ در شهر مادرید، پایتخت اسپانیا، هدف گلوله یک مهاجم موتورسوار قرار گرفت و مجروح شد.

یک منبع پلیس با تایید گزارش‌های اولیه، به رویترز گفت که یکی از مظنونان در شهر بندری «مالاگا» در جنوب و دو نفر دیگر در «گرانادا» بازداشت شدند. او در ادامه افزود که آنها دو مرد شهروند اسپانیا و یک زن تبعه بریتانیا هستند. پلیس در حال بررسی ارتباط احتمالی آنها با کشورهای خارجی است.

آلخاندرو ویدال کوادراس در اثر اصابت گلوله از ناحیه فک آسیب دید ‌و هنوز در بیمارستان بستری است. این سیاستمدار محافظه‌کار ۷۸ ساله سه‌شنبه از پیشرفت مراحل درمانی پس از شکستگی فکش، ابراز رضایت کرد.

یک دادگاه ضد تروریسم در اسپانیا مسئولیت رسیدگی به این پرونده را برعهده دارد. سخنگوی دادگاه هنوز درباره این بازداشت‌ اظهار نظری نداشته است.

آلخاندرو ویدال کوادراس

آلخاندرو ویدال کوادراس

ویدال کوادراس، رئیس پیشین حزب راست میانه مردم در کاتالونیا، و بنیانگذار حزب راست افراطی «وُکس» در اسپانیا است. او بین سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۳ نایب‌رئیس پارلمان اروپا بود.

شورای ملی مقاومت ایران، گروهی مستقر در پاریس که نزدیک به سازمان مجاهدین خلق و از گروه‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی است، کوادراس را «متحدی سرسخت» توصیف می‌کند و جمهوری اسلامی را مسئول این حمله می‌داند. پلیس اسپانیا تاکنون این اتهام را تأیید نکرده است. سخنگوی سفارت جمهوری اسلامی در مادرید نیز به درخواست رویترز برای اظهارنظر پاسخی نداده است.

به دنبال صدور تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی که پس از کشته‌شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد صورت گرفت، حکومت ایران سال گذشته ویدال کوادراس را فهرست تحریم‌های خود قرار داد. کشته‌شدن مهسا امینی با اعتراضات گسترده‌ای در ایران همراه شد و به سراسر کشور گسترش یافت.

تحریم‌های جمهوری اسلامی علیه این سیاستمدار پیشین اسپانیایی شامل عدم صدور روادید، ممنوعیت ورود ویدال کوادراس، و توقیف هرگونه دارایی در ایران بود.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.