پوتین بهبود روابط میان ترکیه و سوریه را تشویق می‌کند

0

[ad_1]

خبرگزاری رویترز می‌نویسد شواهدی وجود دارد که کرملین در میانه جنگ با اوکراین خواهان بهبود روابط دمشق و آنکارا است.

فیدان هاکان، رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه، طی هفته‌های اخیر چند دیدار با همتای سوریه‌ای خود، علی مملوک، در دمشق داشته است.

خبرگزاری رویترز روز جمعه با انتشار این خبر به نقل از چهار منبع، این دیدارها را نشانه‌ای از تلاش‌های روسیه به منظور بهبود روابط ترکیه و سوریه خواند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در حال دست دادن با هاکان فیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه و خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه (در سمت راست هاکان فیدان). کاخ کرملین، ۲۴ اوت ٢٠١٨

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در حال دست دادن با هاکان فیدان، رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه و خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه (در سمت راست هاکان فیدان). کاخ کرملین، ۲۴ اوت ٢٠١٨

ترکیه حامی اصلی گروه‌های مخالف دولت بشار اسد در بخش‌هایی از شمال و شمال غرب سوریه است.

بهبود روابط دمشق و آنکارا با چالش‌های عمده‌ای از جمله سرنوشت جنگجویان مخالف اسد و همچنین میلیون‌ها آواره سوری مواجه است.

به گفته یک مقام ارشد ترکیه‌ای و همچنین یک منبع اطلاعاتی ترکیه‌ای، روسای دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه در این دیدارها که آخرین آن در اواخر ماه اوت انجام شد، درباره چگونگی دیدار وزیران خارجه کشورهایشان بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

تمایل اردوغان به دیدار با اسد

پس از انتشار خبر دیدارهای فیدان و مملوک، رسانه‌های ترکیه روز جمعه از ابراز تمایل اردوغان برای دیدار با اسد در صورت شرکت کردن رئیس جمهوری سوریه در نشست سران سازمان همکاری شانگهای در ازبکستان خبر دادند. آنها به نقل از اردوغان نوشته‌اند، اسد در این نشست شرکت نمی‌کند.

تصویری از دیدار اردوغان و اسد در شهر حلب سوریه در ۶ فوریه ٢٠١١ پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه

تصویری از دیدار اردوغان و اسد در شهر حلب سوریه در ۶ فوریه ٢٠١١ پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه

اردوغان در گذشته بارها اسد را تروریست خوانده و تاکید کرده بود تا زمانیکه او در قدرت باشد، سوریه نمی‌تواند شاهد برقراری صلح باشد. اسد نیز در گذشته اردوغان را به «دزدیدن» خاک سوریه متهم کرده است.

اما رئیس جمهوری ترکیه ماه گذشته در تغییر لحنی آشکار گفت هرگز نمی‌تواند گفت‌وگو و دیپلماسی را رد کند.

اردوغان سال آینده در انتخاباتی سرنوشت‌ساز شرکت می‌کند و یکی از موضوعات کلیدی برنامه او سرنوشت ٣ میلیون و ٧٠٠ هزار آواره سوری در ترکیه است.

تغییر سیاست روسیه

رویترز به نقل از یک مقام امنیتی ترکیه گزارش داده که روسیه به تدریج برخی از منابع نظامی‌اش را از سوریه خارج می‌کند تا بر روی اوکراین متمرکز شود و در همین راستا از ترکیه خواسته روابط با اسد را عادی‌سازی کند تا زمینه برای یافتن «یک راه‌حل سیاسی تسریع شود.»

تغییر سیاست احتمالی روسیه در سوریه همزمان با شکست‌های اخیر سربازان پوتین در جبهه‌های جنگ اوکراین انجام می‌گیرد.

یک مقام ارشد ترک گفته آنکارا و مسکو نمی‌خواهد ایران و نیروهای نیابتی‌اش خلا حاصل از خروج نیروهای روسیه از سوریه را پر کنند.

دو منبع نزدیک به دولت بشار اسد نیز از پیشرفت زیاد گفت‌وگوهای هاکان و مملوک خبر داده‌اند.

روسیه تا لحظه تنظیم این خبر واکنشی به این خبر از خود نشان نداده است.

دستگاه اطلاعاتی ترکیه از ارائه اظهار نظر در این باره خودداری کرده و وزارت امور خارجه ترکیه نیز هنوز پاسخی به پرسش‌ها در این باره نداده است. وزارت امور خارجه سوریه نیز به درخواست‌های رویترز برای اظهارنظر پاسخی نداده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.