پوتین به اسنودن تابعیت داد؛ قانون‌گذار روس خواهان ممنوعیت خروج برخی مردان از کشور شد

0

[ad_1]

ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه به ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان «آژانس امنیت ملی آمریکا» تابعیت روسیه داد.

اسنودن، ۳۹ ساله، پس از افشای اطلاعاتی درباره عملیات شنود گسترده «آژانس امنیت ملی یا ان‌اس‌ای» از ایالات متحده به روسیه گریخت. او به خاطر انتشار غیرقانونی این اطلاعات و به خطر انداختن امنیت ملی آمریکا تحت تعقیب مقامات ایالات متحده قرار گرفت. روسیه حدود دو سال قبل به اسنودن اقامت دائم داده بود. او در صورتی که در آمریکا به اتهام جاسوسی محاکمه شود ممکن است به ۳۰ سال زندان محکوم شود.

در همین حال، کرملین روز دوشنبه از تکذیب اینکه ممکن است مرزهای روسیه را برای جلوگیری از فرار مردانی که در سنین جنگ قرار دارند، خودداری کرد.

سخنگوی کرملین، دمیتری پسکوف، گفت که چیزی در این باره نمی‌داند و تصمیمی گرفته نشده است. رویترز گزارش داده است که ۱۷ هزار مرد تنها در روزهای شنبه و یکشنبه از روسیه به فنلاند رفتند، آماری که ۸۰ درصد از یک هفته قبل از آن بیشتر است. خبرگزاری دولتی روسیه نیز گفته است حدود سه هزار خودرو از روسیه برای ورود به کشور کوچک گرجستان صف کشیده‌‌اند و زمان انتظار برای ورود به این کشور ۴۸ ساعت است.

پیشتر، ولادیمیر پوتین که کشورش را درگیر جنگی خونین با اوکراین کرده است، دستور داد برای تقویت جبهه روسیه، بخشی از مردان برای خدمت در نیروهای مسلح فراخوانده شوند. تلفات نیروهای ارتش روسیه در اوکراین بالا بوده است و مسکو آنطور که انتظار داشت نتوانسته است در اوکراین پیشروی کند.

یک قانون‌گذار مجلس دومای روسیه گفته است که مردانی که قادر به جنگیدن هستند نباید اجازه سفر به خارج از کشور داشته باشند.

سخنگوی کرملین همچنین روز دوشنبه گفت که روسیه در تماس‌های «پراکنده» با آمریکا بر سر مسئله اتمی است. یک روز قبل از این، واشنگتن هشدار داد اگر مسکو برای حفاظت از مناطق اوکراینی که مسکو خواهان الحاق به روسیه است از سلاح هسته‌ای استفاده کند، با «عواقب فاجعه‌باری» مواجه خواهد شد.

ساکنان چهار منطقه در اوکراین روز دوشنبه و برای چهارمین روز مشغول رای دادن در یک همه‌پرسی بر سر جدایی از اوکراین و پیوستن به روسیه بودند. این همه‌پرسی را روسیه که آن مناطق را در اشغال دارد برگزار می‌کند و کشورهای غربی و کی‌یف آن را رد کرده‌اند و گفته‌اند نتایجش را به رسمیت نمی‌شناسند.

این چهار منطقه ۱۵ درصد مساحت اوکراین را تشکیل می‌دهد. پیشتر روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را ضمیمه خود کرد، اقدامی که کی‌یف و غرب آن را به رسمیت نشناخته‌اند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.