پیشتازی محافظه‌کاران در انتخابات سوئد

0

[ad_1]

نتایج تقریبا نهایی انتخابات روز یکشنبه در سوئد نشان می‌دهد که بلوک احزاب راست‌گرا احتمالا جریان چپ‌گرایان به رهبری ماگدالنا اندرسون، نخست وزیر این کشور، را شکست خواهند داد. این گروه محافظه‌کار شامل یک حزب پوپولیستی ضدمهاجذت نیز هست که بهترین نمایش خود تاکنون را در این انتخابات داشته است.

با این حال نتایج بسیار نزدیک است به طوری که مقامات سوئد می‌گویند تا روز چهارشنبه و شمارش همه آرای باقی‌مانده، از جمله آرایی که خارج از کشور اخذ شده است، جریان پیروز مشخص نخواهد شد.

با توجه به شمارش اولیه آرا، سوسیال دموکرات‌ها به رهبری اندرسون ۳۰.۵ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند و نسبت به همه احزاب دیگر پیشرو هستند. با این حال به نظر می‌رسد شمار کرسی‌هایی که بلوک متشکل از چهار حزب راست‌گرا در مجموع کسب کرده‌اند تنها اندکی کمتر از حد نصاب لازم برای دستیابی به اکثریت پارلمانی باشد.

نظرسنجی‌ها پیش‌بینی می‌کردند که اردوگاه اندرسون با اختلاف اندکی پیروز شود، اما با فرا رسیدن غروب و شمارش آرا نتایج به نفع محافظه‌کاران تغییر کرد.

آخرین نتایج که بامداد دوشنبه منتشر شد نشان می‌دهد محافظه‌کاران با ۱۷۶ کسب کرسی از چپ‌های میانه‌رو که ۱۷۳ کرسی کسب کرده‌اند، پیش افتاده‌اند.

اندرسون در نطقی برای هواداران خود گفت که اگرچه نتایج هنوز کامل اعلام نشده، اما مشخص است جنبش سوسیال دموکرات که اهدافی چون ایجاد یک جامعه برابر و دولت قدرتمند رفاه را پی‌گیری می‌کند همچنان در سوئد قدرت دارد.

بزرگ‌ترین پیروز این انتخابات حزب پوپولیست ضدمهاجرت دموکرات‌های سوئد است که نزدیک به ۲۱ درصد آرا را به خود اختصاص داده و این بهترین نتیجه‌ای است که تاکنون کسب کرده. از دلایل اقبال به این حزب وعده‌های آن درباره مقابله با تیراندازی‌ها و دیگر اشکال خشونت است که حس امنیت را در جامعه سوئد کاهش داده است.

این حزب ریشه در جنبش سفیدپوستان ناسیونالیست دارد، اما از سال‌ها پیش شروع به اخراج اعضای افراطی خود کرد.

رای‌دهندگان جناح میانه و چپ جیمی آکس‌سون، رهبر «دموکرات‌های سوئد» را «نژادپرست» و «متنفر از زن» می‌نامند و مدعی هستند که او با تقلید از دونالد ترامپ به محبوبیت زیادی دست یافت. آقای اکسون ۱۲ سال سابقه عضویت در پارلمان دارد.

رای‌دهندگان سوئدی به خبرگزاری‌ها گفته‌اند که کارزار انتخاباتی این بار مملو از توهین و نفرت‌پراکنی بود و چنددستگی در جامعه را عمیق‌تر کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و رادیو فردا؛ س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.