چهارصد فعال سیاسی و مدنی خواستار آزادی فوری گلرخ ایرایی شدند

0

[ad_1]

دو روز بعد از انتشار نامه‌ای برای درخواست آزادی فوری و بی قید و شرط گلرخ ابراهیمی ایرایی زندانی سیاسی در ایران، تعداد امضاها به ۴۰۰ مورد رسید. آنها می‌گویند اتهامات علیه این زندانی سیاسی غلط است و او باید فورا آزاد شود.

نازنین زاغری، خالد پیرزاد، سعید قاسمی‌نژاد، مهران براتی، قاسم شعله سعدی، سهیل عربی و منیره عربشاهی از جمله فعالانی هستند که با امضای این نامه سرگشاده ضمن اعلام حمایت قاطع از «گلرخ ایرایی» خواهان آزادی فوری این زندانی سیاسی شده‌اند.

صدای آمریکا پیشتر گزارش داده بود که این نامه ۳۰ فروردین منتشر شده بود و ابتدا تنها توسط ۲۰ نفر امضا شده بود.

گلرخ ایرایی چهارم مهرماه ۱۴۰۱ توسط ماموران امنیتی در منزلش بازداشت شد و از آن زمان زندانی است. وی پیشتر نیز به دلیل فعالیت‌های مدنی خود بارها بازداشت و زندانی شده بود.

این فعال مدنی یک هفته پیش در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به هفت سال زندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت حضور در تهران، دو سال محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌ها و ضبط گوشی تلفن همراه محکوم شد.

اتهام او «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» است .

این فعالان در بیانیه‌ خود نوشته‌اند که «هفت ماه پس از قیام ژینا شاهد موج دوباره‌ بازداشت، حبس و صدور احکام سنگین برای فعالان سیاسی و اجتماعی هستیم و با وجود اعلام عفو عمومی در بهمن ماه گذشته، تعداد زیادی از فعالان همچنان در زندان و بندهای امنیتی محبوس‌اند و با احکام ظالمانه مواجه‌ می‌شوند.»

در ادامه این بیانیه آمده است که گلرخ ابراهیمی ایرایی سخنی جز «حمایت از ستم‌دیدگان» و «مطالبه حقوق پایمال‌شده انسان‌ها» نداشته و گناهی جز تلاش صادقانه برای از بین‌بردن همه اشکال تبعیض علیه تمامی انسان‌ها مرتکب نشده است.

طی ماه‌های اخیر تعدادی از زندانیان سیاسی با «فرمان عفو رهبری» از زندان آزاد شدند، اما خبرگزاری هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشته است که ماموران امنیتی به گلرخ ایرایی گفته‌اند تنها راه آزادی‌اش نوشتن درخواست عفو است و او با نوشتن این درخواست موافقت نکرده است.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.