چگونه نوزادان نارس پس از حمله اسرائیل به بیمارستان شفا در غزه زنده می‌مانند؟

0

[ad_1]

  • ایثار شلبی
  • بخش عربی بی‌بی‌سی

نگرانی‌های زیادی درباره نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان شفاء غزه وجود دارد

منبع تصویر، Provided to Reuters

توضیح تصویر،

نگرانی‌های زیادی درباره نوزادان تازه متولد شده در بیمارستان شفاء غزه وجود دارد

دکتر مروان ابوسعاده، رئیس بخش جراحی عمومی در بیمارستان شفاء غزه، می‌گوید: «۳۶ نوزاد نارس زنده مانده‌اند. ۳۹ نوزاد بودند، اما ما سه‌تایشان را از دست دادیم.»

«دو نوزاد با قطع برق در بیمارستان جان خود را از دست دادند که دلیلش نبودن اکسیژن بود. نوزاد سوم بر اثر گاستروانتریت (بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای) درگذشت.»

زمانی که سربازان اسرائیلی زیرزمین بزرگترین بیمارستان نوار غزه را جستجو می‌کردند، این پزشک با من تلفنی صحبت می‌کرد.

دکتر ابوسعاده بعد از اینکه تلاش‌های زیادی برای برقرار کردن تماس انجام داده بودم، با یک ارتباط تلفنی ضعیف با من صحبت کرد. در حال حاضر تیم نگهداری از نوزادان در بیمارستان در همان طبقه در کنار نوزادان می‌خوابند.

غزه

وزن ۳۶ نوزاد نارس زنده‌مانده بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ گرم است و کوچکترین آنها ۲۸ هفته سن دارد. دکتر ابوسعاده می‌گوید که بیمارستان با هیچ پدر و مادر یا قیم تماسی ندارد و در هرج و مرج جنگ، بستگان دیگری هم پیدا نمی‌شوند.

دو نوزاد پس از بمباران ارتش اسرائیل در حالی که تنها بودند پیدا شدند و به بیمارستان منتقل شدند. چهار نوزاد دیگر پس از فوت مادرشان، با سزارین به دنیا آمدند.

چگونه از نوزادان مراقبت می‌شود؟

ما از پتوهای گرم‌شده استفاده می‌کنیم که معمولاً از آن‌ها در جراحی استفاده می‌کنیم و آنها را زیر نوزادان قرار می‌دهیم. ما از کپسول‌های اکسیژن استفاده می‌کنیم، اما خوشبختانه اکنون فقط دو نوزاد به اکسیژن نیاز دارند.

او می‌گوید: «استریل کردن لوله‌های اکسیژن سخت است. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم. هر کاری که از دستمان بر می‌آید برای استریل کردن لوله‌ها انجام می‌دهیم. به همین دلیل است که ما می‌خواهیم این نوزادان تخلیه شوند – تا از خطر ابتلا به عفونت خون جلوگیری شود.»

دکتر مروان ابوسعاده، رئیس بخش جراحی عمومی

منبع تصویر، Marwan Abu Saada

توضیح تصویر،

دکتر مروان ابوسعاده، رئیس بخش جراحی عمومی

کارکنان بیمارستان درخواست‌های مکرری برای ایجاد گذرگاه‌های امن برای بیماران و پزشکان داشته‌اند.

«منابع ما بسیار محدود است. حتی آب نداریم. برای استفاده از چاه آب، باید برق منظم داشته باشیم. فقط می‌توانیم هر شش ساعت یک بار آن را برای به دست آوردن آب به کار بیاندازیم. این یک چالش بزرگ است. ما برای بهداشت شخصی یا نوشیدن آب نداریم.»

بدون توانایی حفظ شرایط استریل، نوزادان ممکن است در اثر بیماری‌ها و عفونت‌هایی بمیرند که در شرایط بهتر قابل پیشگیری هستند.

دکتر ابوسعاده می‌گوید: «سعی می‌کنیم با گرم نگه داشتن اتاق، تغذیه آنها و تجویز آنتی‌بیوتیک در صورت نیاز، به نجات جان این نوزادان نارس کمک کنیم.»

پزشک متخصص نوزادان و تیمش به طور مداوم از آنها مراقبت می‌کنند. او می‌گوید: «مراقبت‌های پزشکی برای آنها وجود دارد، اما در محیط مناسبی قرار ندارند.»

در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، برق برای دستگاه‌های نگهداری نوزادهای نارس وجود ندارد.

«مرکز اکسیژن بیمارستان مورد اصابت قرار گرفته است و هیچ سوختی برای راه‌اندازی آن وجود ندارد. محاصره بیمارستان شفا مانع از تعمیر و بازسازی هر چیزی شد.»

نوزادان نارس در بیمارستان شفا در کجا هستند؟

نوزادان نارس که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان شفا تحت درمان بودند، پس از خارج کردن از دستگاه انکوباتور به بخش دیگری منتقل شدند

منبع تصویر، Palestinian Prime Ministry via Anadolu / Getty

توضیح تصویر،

نوزادان نارس که در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بیمارستان شفا تحت درمان بودند، پس از خارج کردن از دستگاه انکوباتور به بخش دیگری منتقل شدند

روی هر تخت هشت تا ده نوزاد کوچک هستند که پتوهای گرم‌کننده و فویل برای محافظت از آنها وجود دارد.

دکتر ابوسعاده این وضعیت را توضیح می‌دهد: «اگر هوا سرد شود – اگر برق قطع شود – آنها را با فویل می‌پوشانیم. آنها بسیار حساس هستند و در برابر بیماری بسیار آسیب‌پذیر هستند.»

«ما مقدار محدود سوخت و [برق حاصل از] پنل‌های خورشیدی را برای نوزادان نارس ذخیره می‌کنیم، تا آنها را از دست ندهیم. آنها در حال حاضر در اتاق عمل جراحی قلب – نه در بخش نوزادان – بستری هستند. که در ساختمان جراحی عمومی واقع شده است.»

در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، برق برای دستگاه در بیمارستان وجود ندارد

منبع تصویر، Palestinian Prime Ministry via Anadolu / Getty

توضیح تصویر،

در حال حاضر به دلیل کمبود سوخت، برق برای دستگاه انکوباتور در بیمارستان وجود ندارد

در مورد اعلامیه ارتش اسرائیل مبنی بر ارسال دستگاه‌های مراقبت از نوزاد نارس و غذای کودک، ابوسعاده می‌گوید که هیچ اطلاعاتی در این مورد ندارد. او می‌گوید که آنها بیش از هرچیزی نیاز به سوخت دارند تا بتوانند دستگاه‌های مراقبت از نوزادان نارس را در بیمارستان به کار بیندازند.

او می‌گوید از زمانی که ارتش اسرائیل به این مجتمع حمله کرد، پل ارتباطی بین ساختمان‌های جراحی عمومی و جراحی تخصصی مورد اصابت قرار گرفته است و هیچ پزشکی نمی‌تواند از جایی که در زمان شروع حمله بودند به جای دیگری برود.

بیمارستان شفا می‌گوید ۳۳ نوزاد نارس در بخش مراقبت‌های ویژه بودند ولی مجبور به انتقال آنها شدند

منبع تصویر، Al-Shifa Hospital via Anadolu / Getty Images

توضیح تصویر،

بیمارستان شفا می‌گوید ۳۳ نوزاد نارس در بخش مراقبت‌های ویژه بودند ولی مجبور به انتقال آنها شدند

آیا نوزادان نارس بیشتری به بیمارستان شفا فرستاده می‌شوند؟

دکتر ابوسعده می‌گوید: «طی پنج روز گذشته ما هیچ نوزاد نارس جدیدی را پذیرش نکرده‌ایم. قبل از اینکه شفا تحت محاصره قرار گیرد، ما نوزادان نارس را می‌پذیرفتیم. اما اکنون نمی‌شود، زیرا نمی‌توانیم مراقبت‌های لازم را به آنها ارائه کنیم.»

«آنها در دستگاه‌های خود نیستند، که به طور معمول آنها را در دمای مناسب نگه می‌دارند.»

«من هر روز با پزشک متخصص نوزادان در تماس هستم تا وضعیت نوزادان نارس را بررسی کنم. اما امروز نتوانستم چون نمی‌توانیم با ساختمان دیگر ارتباط برقرار کنیم.»

آینده این نوزادان نامشخص است. کارکنان امیدوارند که روزی خانواده‌هایشان پیدا شوند.

پس از حمله اسرائیل در ۱۵ نوامبر، پزشکان یک بیمار را از طریق راهروی پر از دود در داخل بیمارستان شفاء منتقل کردند

منبع تصویر، Gaza Health Ministry / Reuters

توضیح تصویر،

پس از حمله اسرائیل در ۱۵ نوامبر، پزشکان یک بیمار را از طریق راهروی پر از دود در داخل بیمارستان شفاء منتقل کردند

در حال حاضر، نوزادان در کنار هم خوابیده‌اند، با برچسب‌هایی که روی آنها «پسر» یا «دختر» نوشته شده است و نام مادرشان – اگر نام مادرشان مشخص باشد.

وضعیت کارکنان شفا چگونه است؟

پیش از این، پزشکان ارشد بیمارستان شفا با من در مورد وضعیت داخل این مجتمع صحبت کردند.

دکتر عدنان البرش، رئیس بخش جراحی ارتوپدی، گفت که وقتی که سربازان اسرائیلی در حال ورود به ساختمان بودند، پزشکان «حتی اجازه نداشتند از پنجره‌ها به بیرون نگاه کنند».

اما محمد عبید، جراح ارتوپدی، گفت که او توانست «به سرعت از پنجره اتاق عمل به بیرون نگاه کند، و حدود هفت سرباز را دید که از طریق مرکز داخلی و دیالیز وارد شده بودند و یک نفر دیگر در نزدیکی ساختمانی بلااستفاده که برای برای اشعه ایکس بر پا شده است، قرار داشت.»

او گفت «وقتی که سربازان ارتش اسرائیل رفتند تا همه چیز را از زیرزمین‌ها بیرون بیاورند، همه وحشت کردند. قبل از رسیدن آنها، ما بیماران را از طبقه چهارم در ساختمان جراحی عمومی خارج کرده بودیم، زیرا در اثر گلوله باران و دیوارها به شدت آسیب دیده بود، ترکش در همه جا وجود داشت.»

دکتر عبید گفت که گروهی متشکل از ۱۵ پزشک در یک اتاق در بخش جراحی عمومی مانده‌ و نمی‌توانستند با پزشکان سایر ساختمان‌ها تماس بگیرند، به ویژه پس از این‌که نیروهای اسرائیلی پلی که دو ساختمان اصلی بیمارستان را به هم متصل می‌کند منهدم کردند. او گفت که «ارتباط گروهش با دنیای بیرون قطع شده».

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.