کرملین شماری از فرماندهان ارشد ارتش را اخراج کرده است

0

[ad_1]

وزیر دفاع بریتانیا روز یکشنبه در گزارش اطلاعاتی خود درباره اوکراین از «موج جدید اخراج ارشد نظامی روسیه از زمان تهاجم نظامی پنجم اسفند روسیه به اوکراین» خبر داد.

او گفت: «این اخراج‌ها آشکارا نماینگر مقصر دانستن فرماندهان ارشد نظامی روسیه در زمینه ناکامی‌های روسیه برای تحقق اهداف نظامی‌ است. و شاید تا حدودی تلاشی برای اغفال و انحراف افکار عمومی روسیه از مقصر دانستن رهبران ارشد حاکمیت است.»

مقامات اوکراینی از درگیری‌های نظامی و انفجارهای شدید روز شنبه در منطقه اشغال شده «خرسون» خبر دادند. در این روز نیروهای اوکراینی با استفاده از تجهیزات نظامی به غنیمت گرفته شده به ۹ مکان از جمله یک انبار مهمات روس در خرسون حمله کردند. و گفته می شود نیروهای اوکراینی برای مرحله دیگری از سری حملات خود به منطقه خرسون آماده می شوند.

«کریل استرموسوف» معاون فرماندار دست‌نشانده مسکو در منطقه خرسون در کانال تلگرامی خود نوشت: «گروه‌های تیپ پشتیبانی توپخانه، آتشبارها، جنگنده‌های هوایی، و بالگردهای نظامی، خود را برای حملات گسترده آماده می‌کنند.»

در این میان، ارتش روسیه همچنان زیرساخت‌های خدمات عمومی از جمله آب و برق اوکراین را هدف قرار می‌دهد و براساس گزارش‌ها ۳۰ تا ۴۰ سامانه‌های انرژی اوکراین را از کار انداخته‌اند که موجب افزایش خاموشی‌های اجباری در این کشور شده تا شبکه برق شهرستان‌ها از کار نیفتد.

همزمان با این رویدادها، آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد: پس از دو روز تعمیرات لازم، خطوط برق نیروگاه هسته ای «زاپوریژیا» اوکراین بار دیگر به شبکه برق اوکراین وصل شده است. این خطوط برق به دلیل حملات ارتش روسیه قطع شده بود.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی که این خبر را اعلام کرد، بار دیگر خواستار ایجاد منطقه امن حفاظتی و امنیت هسته ای در حریم این نیروگاه شد تا از وقوع یک فاجعه هسته ای پیشگیری شود.

آقای گروسی افزود: «ما نمی‌توانیم بیش از این زمان را از دست بدهیم و قبل از آن که دیرشود باید اقدام کنیم.»

روسیه که در حال تخلیه سریع ساکنان خود از منطقه درگیری در خرسون است، بر وخامت اوضاع نیروهای خود در این منطقه مهر تایید زده. بنا به گزارش‌ها دستکم هفت هزار غیرنظامی روس ساکن خرسون جابجا شده اند. خرسون تنها پایتخت منطقه اشغال شده از اوکراین توسط ارتش روسیه پس از تهاجم نظامی پنجم اسفند به اوکراین است.

ساکنان و مقامات اوکراینی نیز گفته اند رسانه های حامی پوتین نیز گزارش کرده اند نیروهای روس مقر فرماندهی خود را به مکانی در هشتاد کیلومتری جنوب شرقی خرسون منتقل کرده و در حین عقب نشینی زیرساخت‌های غیرنظامی را ویران و شهر را غارت کرده‌اند.

«مایکل کافمن»، مدیر بخش روسیه پژوهی «مرکز تحلیل های دریایی در ویرجینیا» در گزارشی که برای نیویورک تایمز نوشته، می گوید، وقوع یک درگیری خونین پیش‌بینی می‌شود؛ اما در عین حال وضعیت در خرسون نامعلوم است. و بنظر می‌رسید نیروهای روس از برخی نقاط عقب‌نشینی کرده، مناطقی را تخیله کرده و آرام گرفته‌اند؛ اما در عین حال با بسیج نیروها تقویت هم شده‌اند.

شهروندان اوکراینی خرسون گزارش کرده‌اند که ایست‌های بازرسی و گشت‌های ارتش روسیه دیگر در این شهر وجود ندارند؛ اما مقام‌های اوکراینی در این باره محتاط بوده، معتقدند یک تله روسی ست.

با این همه، وزارت دفاع بریتانیا در گزارش اطلاعاتی روز شنبه خود می‌گوید: «روسیه احتمالا برای آموزش‌های نظامی به نیروهای تازه بسیج شده خود و سربازبگیری اجباری پاییزی خود با مشکل روبرو شده است. چندی پیش ارتش روسیه با بسیج عمومی از آمادگی خود برای آموزش نظامی حدود سیصدهزار سرباز مورد نیاز برای حضور در جبهه‌های جنگ اوکراین خبر داده بود.

به گفته وزارت دفاع بریتانیا این مشکلات ارتش روسیه با فرایند احضار اجباری پاییزی که حدود ۱۲۰ هزار نیروی جدید را به ارتش فرا می‌خواند، افزایش خواهد یافت. به گفته این وزارتخانه، به دلیل کمبود کادر آموزش و تجهیزات نظامی، روسیه مجبور شده کار آموزش نیروهای نظامی خود را در بلاروس انجام دهد.

روز شنبه «حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی برای نخستین بار اعتراف کرد ایران به روسیه پهپاد فرستاده؛ اما افزود ارسال پهپادها قبل از جمله روسیه به اوکراین است. ارتش روسیه با استفاده از پهپادهای ایرانی برای تخریب سدها و نیروگاه‌ها و زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین استفاده می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین در یک سخنرانی ویدیویی اعتراف ایران به ارسال شمار اندکی پهپاد به روسیه پیش از آغاز تهاجم روسیه به اوکرین را رد کرد و گفت نیروهای اوکراینی روزانه دستکم ده پهپاد ایرانی را سرنگون می‌کنند.

آمریکا و متحدان غربی‌اش در شورای امنیت سازمان ملل متحد از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته‌اند تا این موضوع را تحقیق کند که آیا روسیه از پهپادهای ایرانی برای حمله به غیرنظامیان در اوکراین استفاده کرده یا نه. همزمان با آغاز نهمین ماه تهاجم روسیه به اوکراین، دولت آمریکا می‌گوید یک کمک اضافی چهارصد میلیون دلار امنیتی به اوکراین می‌دهد.

این کمک‌های اضافی آمریکا شامل نوسازی موشک‌های پدافند هوایی هاوک، تامین مالی تعمیرات و بازسازی ۴۵ تانک پیشرفته مجهز به دوربین های پیشرفته و هزار و صد پهپاد و همچنین سیستم‌های ارتباطی و نظارتی برای ارتش اوکراین خواهد بود.

رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی تازه خود از این کمک‌های اضافی دولت آمریکا تشکر کرد و گفت: «ما بشدت نیازمند این تجهیزات نظامی برای پیشرفت در جبهه های جنگ هستیم.»

زلنسکی در پایان سخنان خود افزود: «من از پرزیدنت بایدن، کنگره آمریکا و همه مردم آمریکا برای کمکهای بی وقفه و حیاتی اشان سپاسگزارم.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.