کشف بزرگ‌ترین گور دسته‌جمعی در اوکراین؛ قربانیان عمدتا غیرنظامی هستند

0

[ad_1]

مقام‌های اوکراینی می‌گویند پس از بیرون راندن نیروهای روسیه‌ای از شهر ایزیوم، یک گور دسته‌جمعی را یافته‌اند که در آن اجساد ۴۴۰ نفر دفن شده است.

بنا بر این گزارش اکثر کشته‌شدگان غیرنظامی هستند.

یک سخنگوی شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه گفت این نهاد بازرسانی به ایزیوم می‌فرستد تا درباره این گور دسته‌جمعی تحقیق و تفحص کنند.

این بزرگ‌ترین گور دسته‌جمعی کشف شده در اروپا پس از جنگ‌های بالکان در دهه ٩٠ میلادی است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، پنجشنبه‌شب در نطقی ویدیویی گفت: «روسیه در هرجایی مرگ از خود بر جای می‌گذارد و باید پاسخگو دانسته شود.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، به هنگام بازدید از شهر آزاد شده ایزیوم در منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین. ۱۴ سپتامبر ٢٠٢٢

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، به هنگام بازدید از شهر آزاد شده ایزیوم در منطقه خارکیف در شمال شرق اوکراین. ۱۴ سپتامبر ٢٠٢٢

رئیس پلیس اوکراین نیز در یک کنفرانس خبری گفت تمامی اجسادی که تا کنون احراز هویت شده‌اند، افراد غیرنظامی هستند اگرچه اطلاعاتی درباره دفن احتمالی برخی سربازان اوکراینی نیز در این گور دسته‌جمعی وجود دارد.

روسیه هنوز به این گزارش‌ها واکنشی نشان نداده اما در گذشته ارتکاب هرگونه قساوت علیه غیرنظامیان را انکار کرده است.

واکنش ناتو به شکست روسیه

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در گفت‌وگویی با رادیو بی‌بی‌سی ضمن ابراز خرسندی از بازپس‌گرفتن برخی مناطق اوکراین از اشغال روس‌ها گفت: «در عین حال، باید درک کنیم که این آغاز پایان جنگ نیست» و باید برای ادامه جنگ در طولانی‌مدت آماده بود.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو (آرشیو)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو (آرشیو)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، هنوز به طور علنی درباره این شکست نیروهایش در اوکراین اظهار نظر نکرده است. مقامات اوکراینی می‌گویند در نتیجه ضدحمله اخیر خود در منطقه خارکیف در شمال شرق این کشور حدود ٩ هزار کیلومتر مربع از خاک خود را از اشغالگران روس پس گرفته‌اند.

در تحولی دیگر در شرق اوکراین، دادستان ارشد دولت جدایی‌خواه مورد حمایت روسیه در لوهانسک و معاونش در نتیجه انفجاری در محل کارش کشته شدند.

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.