کشف دوباره گورهای دسته‌جمعی؛ زلنسکی روسیه را متهم به جنایت جنگی کرد

0

[ad_1]

در پی کشف گورهای دسته‌جمعی در نزدیکی شهر بازپس گرفته شده ایزیوم در منطقه خارکیف، رئیس‌جمهور اوکراین نظامیان روسی را متهم به شکنجه و جنایت جنگی کرد.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز جمعه ۲۵ شهریور ضمن دیدار از شهر ایزیوم در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت شمار زیادی از شهروندان اوکراین در محله‌ایی دفن شده‌اند که در میان آنها کل اعضای خانواده‌ها و کسانی که شکنجه شده‌اند، وجود دارد.

وی گفت تاکنون اجساد دفن شده ۴۵۰ نفر کشف شده است، اما کسان دیگری نیز وجود دارند؛ اعضای کل خانواده‌ها در برخی مناطق و کسانی که شکنجه شده‌اند.

وی در پاسخ به سوالی که آیا شواهدی از جنایت جنگی وجود دارد، گفت: «همه آنجا هستند؛ کمیسیون‌های تحقیق با شرکای بین‌المللی و کمیسیون‌هایی که به صورت مشترک در حال بررسی هستند. برخی شواهد وجود دارد و ارزیابی‌ها در حال انجام است. چه از طرف اوکراینی‌ها و چه جامعه جهانی. برای ما بسیار مهم است که جهان این تایید کند آن‌چه اتفاق افتاده است جنایت جنگی بوده.»

مارک میلی، رییس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، می‌گوید جنایات جنگی در اوکراین نمی‌تواند پوشیده بماند و حق قضاوت درباره آن محفوظ است.

وی روز جمعه گفت از مقیاس جنایات اطلاعی ندارد، اما جهان آن را کشف خواهد کرد؛ چرا که جنایات جنگی، از جمله گورهای دسته‌جمعی را نمی‌توان پنهان کرد.

تاکنون کرملین واکنشی به کشف گورهای دسته‌جمعی در نزدیکی شهر ایزیوم نداشته، اما قبلا موارد مشابهی در شهر بوچا، در حومه پایتخت کی‌یف، در هفته‌های اول حمله نظامی روسیه کشف شده بود و روسیه آن را رد کرد.

اوله سینگوبف، فرماندار خارکیف روز جمعه اعلام کرد در یک گور دسته‌جمعی برخی جسدها در حالی که دستانشان از پشت بسته شده بود، پیدا شده است.

به دنبال عملیات نیروهای اوکراینی در هفته گذشته، هزاران سرباز روسی از شهر اشغال شده ایزیوم که مرکز لجستیکی در منطقه خارکیف بود، گریختند. نیروهای روسی بسیاری از تجهیزات و مهمات خود را در این منطقه به جای گذاشتند.

وزارت دفاع اوکراین پس از آزادی شهر ایزیوم اعلام کرد، گورهای جمعی در این شهر کشف شده است.

آقای زلنسکی نیز این گورهای جمعی را با «جنایات جنگی نیروهای روسی» علیه غیرنظامیان در بوچا مقایسه کرد.

ولودیمیر زلنسکی در سخنرانی ویدئویی خود در شامگاه پنجشنبه گفت: «روسیه در همه جا مرگ پشت سر می‌گذارد و باید مسئول شناخته شود.»

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.