کشف شواهد احتمالی قدیمی‌ترین عمل جراحی روی انسان

0

[ad_1]

بنا بر یک مطالعه جدید، کشف اسکلت ۳۱ هزار ساله یک انسان بزرگسال جوان در غاری در اندونزی، احتمالا شواهدی از قدیمی‌ترین مورد قطع عضو بدن انسان را آشکار می‌کند.

به گزارش آسوشیتدپرس، دانشمندان می‌گویند که قطع پای چپ این انسان ماقبل تاریخ در کودکی انجام شده و بیمار بعد از آن چندین سال به زندگی ادامه داده است.

بر اساس این مطالعه که نتایج آن روز چهارشنبه ۱۶ شهریور در ژورنال علمی «نِیچر» (طبیعت) منتشر شد، عمل قطع پا در دوران ماقبل تاریخ می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که بشر زودتر از آن چه پیشتر تصور می‌شد، به پیشرفت‌های پزشکی دست یافته است.

محل کشف قبر در جنگل های حاره‌ای بورنئو، اندونزی

محل کشف قبر در جنگل های حاره‌ای بورنئو، اندونزی

تیم ملونی، باستان‌شناس دانشگاه «گریفیث» استرالیا و محقق اصلی این مطالعه، به آسوشیتدپرس گفت که پژوهشگران هنگام اکتشاف غاری در جنگل‌های حاره‌ای اندونزی در جزیره بورنئو، این قبر را پیدا کردند.

جزیره بورنئو، سومین جزیره بزرگ جهان که بین سه کشور اندونزی، مالزی، و برونئی تقسیم شده است به دلیل نقاشی‌های روی صخره و غارنگاره‌هایش شهرت جهانی دارد.

ملونی گفت با این که بیشتر اسکلت سالم مانده بود، ولی پای چپ آن از ناحیه ساق به پایین در قبر نبود.

پژوهشگران پس از بررسی این بقایا متوجه شدند که پای چپ این انسان نه از قبر گم شده و نه بر اثر تصادف قطع شده – بلکه با دقت بریده شده است.

دکتر تیم ملونی و آندیکا پریاتنو در محل غاری در کالیمانتان شرقی، بورنئو، اندونزی، ۲ مارس ۲۰۲۰

دکتر تیم ملونی و آندیکا پریاتنو در محل غاری در کالیمانتان شرقی، بورنئو، اندونزی، ۲ مارس ۲۰۲۰

ملونی توضیح داد که استخوان ساق پا یک بریدگی اریب و تمیز را نشان می‌دهد که بهبود یافته است. همچنین هیچ نشانه‌ای از عفونت در آن وجود ندارد و نمی‌توانسته بر اثر یک، سانحه مثل گاز گرفتن پای کودک توسط تمساح، رخ داده باشد. او گفت که هیچ نشانه‌ای از له‌شدگی یا شکستگی ناشی از یک تصادف که موجب از دست دادن پا شده باشد نیز در باقی‌مانده ساق پا دیده نمی‌شود.

پژوهشگران می‌گویند که به نظر می‌رسد این فرد ۶ تا ۹ سال پس از قطع پایش زندگی کرده و در نهایت به دلایل ناشناخته‌ای در بزرگسالی جان خود را از دست داده است.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که جامعه محلی احتمالاً سال‌ها از این کودک مراقبت می‌کردند، چرا که زنده ماندن در زمین‌های ناهموار منطقه برای فردی که یک پا نداشته، نباید آسان بوده باشد.

ملونی در یک کنفرانس خبری گفت، کشف این جراحی اولیه (ماقبل تاریخ) «تاریخ دانش و پیشرفت‌های پزشکی بشر را بازنویسی می کند.»

[ad_2]

Source link

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.